Багата на різновиди сільгосппродукції українська земля нині "засівається" ворожим металом. Місцями сільгоспугіддя перетворились на поле бою, а механізаторам доводиться водити техніку гонами, сидячи за кермом в бронежилетах. Такі воєнні реалії.
Тож відповідальність за продовольчу безпеку власної держави сьогодні значною мірою несуть ті аграрії, які господарюють на відносно спокійній території. Багато з них змогли переорієнтуватись на можливі зміни на продовольчому ринку та дещо скорегували структуру посівних площ.
Молодий фермер із села Успенка Онуфріївської громади Кропивницького району Сергій Іванченко (на знімку) розповів, що цьогоріч до традиційних на Придніпров'ї культур - озимої пшениці, кукурудзи, соняшнику та сої вирішив додати нову - кавуни.
Смугасті ягоди спробував вирощувати, як експеримент ще торік. Баштан займав всього чверть гектара. "Кавуни минулоріч вродили не гірше від славнозвісних херсонських, - розповів аграрій. - Були екземпляри вагою і до 15 кілограмів, і за смаковими якостями не поступались південним "братам". Тож нині під баштан відвели два гектари. Тим паче, що надходження цієї продукції з півдня України, де тривають військові дії, проблематичне. Тому старатимемось виростити гарний врожай, щоб задовольнити хоча б місцеві потреби".
Як зазначив Сергій, за результатами минулого року він побачив - кавуни мають свої особливості й секрети вирощування. Є нюанси і в підборі посівного матеріалу, і в боротьбі зі шкідниками та хворобами. А оскільки це продукт, який споживається в сирому вигляді й часто - дітьми, то застосовувати інсектициди слід вкрай обережно. Остання хімічна обробка баштану проводиться, коли плоди мають розмір не більше тенісного м'ячика.
Вирощують тут і помідори, в тепличних умовах.
"Сама теплиця потребує модернізації, - зауважив фермер. - Вона збудована ще за часів Союзу і дуже енерговитратна. Нині ж є нові технології, які дають можливість у рази полегшити роботу та знизити собівартість продукції". Через задум переобладнати теплицю в господарстві посіяли порівняно невелику кількість розсади - до тисячі кущів.
Війна порушила плани і в тваринництві. Як розповів фермер, він мав задум розвивати вівчарство: "Ми спробували, почало виходити. Знайшли ринок збуту, визначились із підбором підходящого поголів'я, яке не потребує стрижки. За день до початку війни привезли з Броварів племінного барана, а ярок завезти не встигли...".
Але був би мир на нашій землі, а все задумане українські фермери реалізують. Щоб українські воїни скоріше знищили окупанта, їм потрібна неабияка підтримка і з тилу.
Свою допомогу бійцям надає і ФГ "Іванченко С. І.". Поки що це - розгрузки, генератор. Обіцяють і надалі підтримувати усім, у чому буде потреба.
Путінська армія злочинців, мародерів і ґвалтівників робить усе, щоб не лише зруйнувати Україну, а й спричинити перебої з продовольством та голод. Знищуються елеватори, склади зі збіжжям, викрадається зерно та сільгосптехніка, у південних регіонах спалюються хлібні масиви. Тому боротьба за врожай - надважлива лінія одного великого фронту спільної боротьби проти навали загарбників.
Кіровоградська область.
Фото автора.