У Хмельницькому знову з'являться архітектурні пам'ятки старого Проскурова, котрі були безжально зруйновані за часів радянської влади. Їх можна буде побачити на тих самих місцях, де вони були зведені. Щоправда, увійти до них чи хоча б доторкнутись неможливо. Адже це буде лише 3D-проекція.
Усе це завдяки новому історико-туристичному проекту, котрий розпочали втілювати в обласному центрі. Він поверне хмельничан у минуле і покаже, яким місто було століття тому, а чи й раніше. Адже через різні історичні обставини більша частина старих будівель міста, котрому налічується майже шість століть, була зруйнована і зникала.
Тепер, як розповіли в міському управлінні архітектури та містобудування, на місцях споруд, від яких залишились лише описи, згадки і фото чи малюнки, встановлять таблички-проекції. На цих інформаційних стендах з прозорого акрилу тонкими лініями нанесено силуети зруйнованих пам'яток. Тож, розглядаючи малюнок на табличці, можна буде побачити в просторі, який вигляд мала будівля на цьому місці.
Одним з перших вирішили візуалізувати будинок Берлянта на центральній вулиці Проскурівській, котрий било збудовано у 1910 році проскурівським купцем (на знімку). Янкель Берлянт вклав чималі капітали у спорудження триповерхового дому, котрий одразу було визнано чи не найкрасивішим у місті. Власник хотів здавати житло в оренду і на цьому заробляти. Та виявилось, що у невеличкому провінційному містечку було не так уже й багато охочих, хто хотів, а головне - міг дозволити собі жити в таких апартаментах.
Тож купцеві пощастило, коли приміщення на довгий строк орендувало управління Подільської залізниці. Та вже за п'ять років, після приходу радянської влади, будинок перейшов у розпорядження військового відомства. Спочатку в ньому були різні організації місцевого гарнізону, а згодом розташувався штаб кавалерійського корпусу Червоного козацтва і управління 105-ї особливої дільниці "Військбуду".
З цими орендарями не пощастило. У 1941 році, в перші дні війни, коли червона армія швидко відступала, будинок, що був окрасою міста, підірвали. Поговорюють, так радянські військові знищували свої архіви.
Після війни на цьому місці так нічого й не було збудовано. Спочатку там з'явився сквер Максима Горького, а в 1997 році його перебудували і встановили "Ангела Скорботи" - пам'ятник жертвам репресій.
Кілька років тому поблизу цього місця на одній з будівель намалювали стінопис із зображенням старого Проскурова, де є і будинок Берлянта. Тепер візуалізувати його допоможе ще й 3D-проекція.
А якщо поглянути через ще одну табличку, котра розміщена поблизу СЗОШ № 1, то можна побачити костел Святої Анни. Його було збудовано у другій половині XVIІ століття на місці Плоскирівського замку, що прийшов у занепад.
Дерев'яний храм був невеличким, у 1801 році його вже не вистачало для потреб вірян, тож почали збирати пожертвування на його перебудову. Гроші давали мешканці не тільки Проскурова, а й усього повіту.
Та завершити спорудження кам'яного костелу вдалось лише через два десятиліття. На початку XX століття він був перебудований у бароковому стилі. Споруда була величною і красивою, але, за рішенням органів радянської влади, у 1930-х роках костел зруйнували. Згодом на цьому місці поблизу центрального міського парку збудували школу, і чимало поколінь хмельничан навіть не здогадувалось, що вона стоїть на місці храму.
Ще одна табличка-проекція покаже, який вигляд мав залізничний вокзал, що був побудований у 1870-х роках. Тоді він виконував значно більшу функцію, ніж транспортна станція. Вокзал став певним зосередженням культурного життя містечка. Але у 1952-му його знесли, щоб на цьому місці збудувати нове приміщення. І лише тепер можна буде побачити, якими були залізничні ворота у місто півтора століття тому.
Хмельницька область.
Фото з відкритих джерел.