За давньою традицією у свій ювілейний день народження благодійник передав з власної колекції закладам культури міста та області - "Музею мистецтв Кіровоградської обласної ради", Художньо-меморіальному музею О. О. Осмьоркіна, обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Дмитра Чижевського - для поповнення їхніх фондів шість картин українських художників Юрія Вінтенка та Володимира Остроухова (Кропивницький), Сергія Новікова (Світловодськ), Григорія Вовка (Одеса), Микола Галічина (Дніпро).
У березні 2011 року М. Цуканов відкрив першу в місті й області приватну художню галерею "Єлисаветград", у якій представив значну частину своєї колекції творів живопису та графіки. Відтоді заклад і його власник - у вирі творчої діяльності і популяризації української художньої творчості. У ній він провів сотні виставок, випустив десятки книжок, реалізував чимало благодійних проектів. Один з найвідоміших в Україні і за кордоном - Всеукраїнський благодійний арт-проект "Щаслива дитина - квітуча Україна" - конкурс дитячого малюнка, на який уже декілька років поспіль надсилають свої роботи сотні юних художників з усієї України. Кількість учасників із року в рік зростає і вже досягла позначки в кілька тисяч творчих робіт. До їхнього оцінювання залучаються професійні художники, визнані майстри пензля.
Щороку після завершення конкурсу юні українці отримують відзнаки та нагороди (кожен охочий може стати меценатом і зробити дарунок для юних талантів), а їхні роботи надсилаються для ознайомлення з дитячою творчістю до різних міст України та презентуються у різних країнах.
"У серпні 1991-го ми, депутати міської ради, стоячи аплодували прийняттю Верховною Радою Акта проголошення незалежності України. Тоді я зрозумів головне: потрібно, щоб кожен з нас робив усе для розвитку держави. Тому й народилися галерея "Єлисаветград", конкурс, в якому за останні роки взяли участь майже 20 тисяч дітей, малюнки яких побачили у 17 країнах, вони стали найкращим послом миру", - розповів про свої досягнення сам ювіляр.
Жоден день у галереї не проходить без виставок, презентацій, підготовки та випуску книжок, альбомів чи збірок, в яких презентуються досягнення українських майстрів. З часом Микола Цуканов долучився до ініціювання та здійснення багатьох інших вагомих для області проектів. Серед таких - створення "Фотолітопису Василя Ковпака" на основі фотоархіву відомого на Кіровоградщині фотокореспондента, на плівках якого - життя наших співвітчизників кінця 50-х - початку 80-х років минулого століття, унікальні знімки історичних подій, що стали символами епохи, архітектура того часу, природа... Загальна кількість оброблених галереєю за три роки негативів - 10 тисяч! Більшість з них передали Державному архіву Кіровоградської області.
Неможливо уявити собі духовний розвиток дитини без мистецтва - переконаний ювіляр, тому й віддає свою душу і сили творчості і дітям.
Рядки біографії. Микола Цуканов народився в Кіровограді 21 липня 1957 року. У перші роки незалежності України працював головою міського народного контролю. З 2002-го по 2010 рік М. Цуканов - депутат Кіровоградської міської ради. А з 2006-го по 2010 рік - секретар міської ради.
Він - Почесний член Національної спілки художників України, лауреат обласної премії у галузі образотворчого мистецтва ім. О. О. Осмьоркіна.
Фото надано автором.