На знімку: захід відбувся в Центрі журналістської солідарності.
Війна загострила питання мінної безпеки. І якими б мотивами не виправдовувалися окупанти, їхні цілі зрозумілі. Ворог прагне щонайбільше вразити бійців наших Збройних Сил та мирне населення. Свідчень цьому тисячі - на визволених від загарбників українських містах і селах.
Вибухнути може й пачка сигарет
На цьому під час тренінгу для медійників акцентував старший сапер групи піротехнічних робіт Головного управління ДСНС в області Юрій Грицак. Захід відбувся в Центрі журналістської солідарності, що діє у приміщенні Івано-Франківської обласної спілки журналістів НСЖУ. Тут зібралися внутрішньо переміщені працівники ЗМІ та місцеві, адже тема актуальна.
Прикарпатські піротехніки залучені до розмінування визволених від окупації територій, тож Юрій Грицак розповів, на що потрібно звертати увагу. Насамперед наголосив на тому, що найкращий захист - не торкатися підозрілих предметів. Однак небезпека може чатувати скрізь. Ворог вдається до цинічних дій: мінує тіла загиблих, побутову техніку, покинуті автомобілі. Відомі випадки, коли навіть підняття із землі пляшки чи пачки сигарет спричинило вибухи та значні ушкодження людей. Так само не можна торкатися покинутих боєприпасів, а терміново повідомити про місце їх розташування за телефонами 101, 102 та 112.
"Іноді знайдений боєприпас настільки непередбачуваний, що небезпечно його транспортувати, тож цей процес доводиться зводити до мінімуму. Місця контрольованих підривів визначаємо спільно з органами місцевої влади з виконанням усіх необхідних заходів безпеки", - сказав Юрій Грицак.
Фахівці-піротехніки продемонстрували муляжі найпоширеніших небезпечних знахідок та розповіли детально про кожен боєприпас і небезпеку від нього. Важкі ураження від вибуху навіть звичайної гранати можуть спричинити осколки в радіусі кількасот метрів.
Своєї міни не почуєш
Важливо було й почути різні факти. Про підступність мін, які летять до точки ураження нечутно. Побутує навіть вислів, що "своєї міни ти не почуєш". Або ж про боєприпаси з парашутами, "ваньки-встаньки", де снаряд так влаштовано, що при падінні завжди займає певне положення. На жаль, усі досягнення науки в фізиці, хімії та математиці застосовують для ураження людей.
Це стосується і розрахунку траєкторії польоту куль та загалом воєнної справи. Приміром, калібр німецького озброєння часів ІІ світової війни на долю міліметра міг відрізнятися від радянського, що унеможливлювало його взаємозаміну. Натомість росіяни досі використовують убивчий спадок Союзу.
"На жаль, люди нічого не навчилися робити так досконало, як убивати інших людей, - констатував Юрій Грицак. - Вогнепальна зброя може зустрітися будь-де. Майже щодня на Івано-Франківщині знаходять старі боєприпаси в горах або на полі ще часів двох світових воєн минулого століття. Більшість вибухових механізмів - як щойно із заводу. Метал там грубий, та вибухівка всередині дієздатна. Тож поводитися навіть із заржавілими снарядами треба так, як і з новими. Після нинішньої страшної російської навали ще довго українська земля буде зраненою, а такі знахідки - небезпечними".
Фахівець загострив увагу на темі використання росіянами забороненої зброї - як-от фосфорної. Такі снаряди через надзвичайно високу температуру горіння випалюють усе в місці падіння. Плавлять техніку, бліндажі, при потраплянні на шкіру спричинюють болючі та глибокі опіки. Та навіть під час польоту деморалізують, адже створюється враження, ніби розірвалося та падає сонячне світило. Дуже небезпечні й касетні бомби, і різного роду розтяжки, що встановлюються автоматично.
Журналісти стануть впевненішими у своїх діях
"Робота піротехніків дуже небезпечна, адже щодня балансуємо між життям і смертю, - підсумував Юрій Грицак. - На жаль, нині на сцену виходять електронні засоби масового ураження, зокрема безпілотники. Злий геній працює не на розвиток людства, а на його знищення. Тим-то важливо вдосконалювати свої знання та навички, щоб якнайшвидше повернути нашу країну до безпечного мирного життя".
"Завдяки таким практичним заняттям журналісти стануть впевненішими у своїх діях при виявленні вибухонебезпечних предметів, адже деякі з них періодично виїжджають для фіксування воєнних злочинів у зону бойових дій, а також планують повернення на Батьківщину", - прокоментувала подію голова обласної спілки журналістів Лілія Боднарчук.
Івано-Франківська область.
На знімку: піротехнік Юрій Грицак (праворуч).
На знімку: найважливіше - не торкатися підозрілих предметів.
Фото автора.