Зустріч сільгоспвиробників, представників профільних асоціацій, логістичних та брокерських компаній, власників елеваторів підприємств переробної галузі, трейдерів відбувалася не онлайн, а наживо.

За словами директорки департаменту агропромислового розвитку Львівської ОВА Тетяни Гетьман (на знімку), у 2023 році країну чекає значне скорочення посівних площ, і наша область не є винятком. Від цього передусім постраждає Азія, Африка та ЄС, а в Україні пропозиція зернових все одно буде надлишковою, тому експорт життєво потрібен галузі.

Відкриття зернового коридору не зніме напруження на ринку в найближчі місяці, але уряд робитиме все для пришвидшення експорту Чорним морем, тому треба набратися терпіння і знайти варіанти для зберігання врожаю без погіршення його якості.

На думку Тетяни Гетьман, нашу державу неможливо замінити на світовому ринку найближчі 5—7 років, тому зовнішні партнери дуже зацікавлені у налагодженні експорту.

Сьогодні, як ніколи, потрібно тягнутись до світових стандартів: з одного боку, з’явилась можливість збільшити постачання аграрної продукції в країни ЄС, де звільняється ніша від російських та білоруських конкурентів, ліквідуються квоти та знімаються тарифні обмеження, але з іншого боку, цей ринок є досить вибагливим і його вимоги треба вивчати вже.

Найкраща інвестиція аграріїв, впевнена Тетяна Гетьман, — інвестиція в ЗСУ, адже бійці просто зараз ціною життя намагаються розблокувати наш експорт.

Як зазначив заступник голови Львівської ОВА Юрій Бучко, на підтримку аграріїв з обласного бюджету виділено 26,5 млн грн. У краї цьогоріч додатково введено в обробіток 28,1 тис. га. Зокрема, сільгосппідприємства збільшили площу на 21 тис. га, господарства населення — на 6,8 тис. га. Він подякував виробникам, які в час війни розвивають сільське господарство. Сьогодні — це не просто. Це і виклики з пальним, експортом продукції, проблеми з логістикою, курсом валют тощо. Але аграрна галузь мусить працювати, а країна підтримувати економіку.

Голова постійної комісії Львівської облради з питань діяльності агро-промислового комплексу, підприємництва та інвестицій Юрій Раделицький наголосив, що блокування портів нашої держави і обмеження експорту порушує баланс зерна та іншої продукції на світовому ринку. Виникла глобальна проблема, а водночас необхідність шукати додаткові варіанти для експорту. Виклики дуже серйозні і можуть спричинити не лише брак обігових коштів та скорочення посівів озимих, а й до банкрутства аграріїв. Не виключено, частина цьогорічного врожаю залишиться просто в полі, адже через високу ціну на газ сушити зібране нерентабельно.

Щоб частково збільшити експорт агропродукції, необхідно один пункт пропуску на Львівщині віддати цільово під аграріїв і просити Польщу, щоб їхні фітосанітарні служби працювали швидко і цілодобово, а також пришвидшити роботу залізниці на тих пунктах, де це можливо.

Хоча у підсумку вихід вбачається один: перемога ЗСУ і деблокада всіх українських портів...

Підготувала Галина КВІТКА.

Фото з фейсбук-сторінки департаменту агропромислового розвитку Львівської ОВА.