На знімку: Валерій Стоілакі, голова Визирської ОТГ.

Село Визирка розташоване неподалік Миколаївської області. Природно, що воно опинилося у пріоритеті для внутрішніх переселенців, які рятуються від обстрілів Миколаєва та області і вважають Визирку своїм найближчим сусідом.

Голова Визирської ОТГ Валерій Стоілакі розповів "Голосу України", що на сьогодні у всіх 19 населених пунктах, що входять до складу об'єднаної територіальної громади, зареєстровано 413 внутрішніх переселенців, з яких 137 - діти.

- Хочу наголосити, - каже Валерій Володимирович, - що для нас вони не підселенці, не розселенці, а сусіди, в домі яких сталося лихо. У перші дні дахом для них стали дитячі садки, школи, церковний будинок і просто хати визирців, які дали їм притулок на перший час.

Сьогодні ситуація стабілізувалася, запрацював гуманітарний склад, налагоджено підвезення продуктів та предметів першої потреби. Діти почали займатися гуртках художньої самодіяльності нашого Будинку культури.

Буквально днями у селі Кордон запрацювало перше приватне підприємство, створене новоселами Визирки, - це устрична ферма. Такої немає навіть у Одесі. Поласувати устрицями приїжджають практично з усієї України. Про те, що потрібно використовувати рекреаційний потенціал Тилігульського лиману для зростання добробуту мешканців цієї місцевості, йшлося ще з моменту обговорення ідеї створення Визирської ОТГ. З часів, коли громада відбулася, будівництво тут прибережної інфраструктури туристичного бізнесу тепер не здається чимось фантастичним, навіть у той час, коли в країні ведуться активні бойові дії.

У Миколаївській та Херсонській областях українські Збройні Сили сміливо відбивають атаки божевільного російського агресора, а в прилиманському селі Кордон група підприємців вирішила продовжити свій бізнес з вирощування устриць і побудувала ресторанчик з легких розбірних конструкцій для любителів скуштувати свіжі устриці просто з водойми.

Для того щоб устриця набула свого гастрономічного вигляду, необхідно вісім місяців на її розвиток і зростання. Мальків розсаджують у сітках-фермах і поміщають на певну глибину, де молюски харчуються дрібними водоростями, яких достатньо в лимані. Крім того, харчуючись водоростями, устриці обмежують їх бурхливий розвиток та зменшують ризик сезонного цвітіння водойми.

Визирка - як і сотні населених пунктів Одеської області - у найважчі хвилини випробувань простягла руку допомоги українцям, які опинилися в біді від навали нелюдів-окупантів. З 24 лютого 2022 року на Одещині зареєстровано 93 575 вимушених переселенців.

Велика їх частина влаштувалась у самому обласному центрі. За даними координаційного гуманітарного штабу області, в Одеському районі зареєстровано 52 357 переселенців, причому безпосередньо в Одесі - 31 980 осіб. На другому місці - Ізмаїльський район (12 тисяч 367 осіб), на третьому - Подільський район (10 тисяч 234 переселенці).

За даними Координаційних гуманітарних штабів при районних військових адміністраціях за липень 2022 року на території Одеської області гуманітарну допомогу отримали 71 тисяча 885 осіб.

- Якщо говорити про нашу громаду, то через підлу війну, розв'язану окупантами, нам довелося багато проектів "заморозити" до Перемоги над ворогом, а деяким проектам довелося змінити хід та межі реалізації, - розповів голова ОТГ Валерій Стоілакі.

З квітня 2022 року Визирська громада недоотримує заплановані бюджетні кошти через війну, яку розв'язав російський агресор. Керівництво Визирської сільради та депутатський корпус бачать перспективи поповнення бюджету у стимулюванні підприємницької діяльності на території своїх сіл. Ця стратегія позначилася на прийнятому на сесії програмному документі - "Концепції регулювання місцевої податкової політики для стимулювання бізнесу та залучення інвестицій Визирської сільської територіальної громади до 2030 року". Перший крок у цей бік - зниження ставки орендної плати за землю, яка істотно не позначиться на розмірі бюджету громади загалом, але стане в пригоді майбутнім інвесторам.

Депутати Визирської сільради знизили ставки орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Таке рішення вони ухвалили на позачерговому засіданні сесії Визирської сільради.

Анастасія Дорошенко, керівник відділу земельних відносин та комунальної власності Визирської сільради, наголосила, що ці зміни застосовані до земель природно-заповідного фонду, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, водного фонду, де ставка з 7% знизилася до 5%. Для земельних ділянок промислового призначення ставка з 5% знизилася до 3%, для будівель та споруд залізничного транспорту з 5% до 2%, в інших частинах змін не відбулося.

І найголовніший висновок - до реалізації планів ОТГ стали активно включатися люди, які нині опинилися у Визирці через війну рашистів проти України. І хто знає, може, Визирка стане для них новою батьківщиною.

Одеська область.

Фото автора.