«Щоб підвищити безпеку енергопостачання ЄС, Рада ухвалила документ про добровільне скорочення попиту на природний газ на 15% цієї зими. В разі надзвичайної ситуації з поставками газу, документ передбачає можливість для Ради ЄС ініціювати рішення про обов’язкове скорочення споживання газу», - йдеться в повідомленні прес-служби Ради ЄС.
Мета скорочення попиту на газ – заощадити паливо і, таким чином, убезпечити свою країну від можливих перебоїв з постачанням російського газу взимку.
Країни-члени ЄС скоротять свій попит на газ на 15% порівняно із середнім споживанням за останні п'ять років у період з 1 серпня 2022 року по 31 березня 2023 року. Заходи для цієї цілі країни-члени ЄС обиратимуть самі.
Серед можливих заходів передбачається :
- перехід на інші види палива (рекомендація для промисловості і виробників електроенергії);
- стимулювання великих споживачів газу до скорочення споживання газу;
- проведення інформаційних кампаній щодо зменшення опалення та кондиціонування, а також встановлення обов’язкових лімітів під час «кризового рівня» ситуації в енергетичній галузі.
Також країни ЄС погодилися посилити роль Ради Європейського Союзу у запровадженні «Union alert» («Загальної тривоги»). «Union alert» буде імплементовано рішенням Ради за пропозицією Європейської комісії. Комісія повинна ініціювати «Union alert» у разі ризику серйозного дефіциту газу, або надзвичайно високого попиту на газ, або якщо п’ять або більше країн-членів ЄС оголосять надзвичайну ситуацію в енергетичній галузі та вимагатимуть від Комісії обов’язкового скорочення споживання газу.
В повідомленні Ради Європейського Союзу зазначається, що прийнятий регулюючий документ діятиме протягом одного року. До травня 2023 року Європейська комісія перегляне доцільність його пролонгації.
Нагадаємо, до вторгнення в Україну частка російського газу у структурі споживання ЄС становила 40%. Як повідомив Високий представник ЄС із зовнішньої політики та політики безпеки Жозеп Боррель, російський імпорт газу до ЄС скоротився до приблизно 20%. Скорочення поставок газу ускладнило для країн ЄС заповнення газосховищ напередодні зими і спонукало багатьох купувати «неросійське» паливо та вживати заходів для обмеження попиту на газ.