Як інформує Офіс Генпрокурора у Телеграмі, це планування, підготовка чи розв’язання та ведення агресивної війни, пропаганда війни, порушення законів і звичаїв ведення війни тощо.
Вчинені окупантами та прихильниками «руского міра» злочини проти національної безпеки України — це посягання на територіальну цілісність і недоторканність України, диверсії, а також пособництво державі агресору і колабораційна діяльність.
Водночас в Офісі Генпрокурора наголошують, що через збройну агресію росії в Україні загинули понад 360 дітей, 693 — поранені.
Україна вже відкрила майже 26 тисяч справ про воєнні злочини росії. Звинувачення висунуто 135 особам. Із них майже 15 осіб перебувають під вартою в Україні, інші — у розшуку. При цьому до суду передано 13 справ та вже винесено 7 вироків.
Першим російським військовим злочинцем, що отримав вирок в українському суді, став 21-річний командир відділення 4-ї танкової Кантемирівської дивізії Московської області Вадим Шишимарін. Він неподалік містечка Чупаківка Сумської області розстріляв з автомата 62-річного неозброєного цивільного чоловіка. Шишимарін у суді визнав свою провину і не відмовився від надання свідчень. 23 травня Солом’янський районний суд міста Києва встановив, що своїми діями окупант порушив закони і звичаї війни, скоїв убивство з наміром, і засудив рашиста до довічного ув’язнення. 29 липня Апеляційний суд Києва пом’якшив вирок військовому злочинцю і замінив довічне ув’язнення на 15 років позбавлення волі.
Днями СБУ ідентифікувала ще чотирьох військових рф, які чинили звірства на тимчасово окупованій Київщині. На початку березня 2022 року підполковник Андрій Єрмишко, сержанти Петро Данілов і Денис Єрєнков, рядовий Владислав Осіпов у складі 64-ї окремої мотострілецької бригади 35-ї загальновійськової армії рф перебували на території Бучі і жорстко катували місцеву родину.
Рашисти вдерлися до однієї з осель і намагалися від її господарів погрозами отримати інформацію про місця розташування українських військ. «Зрозумівши, що члени родини мають чітку проукраїнську позицію, російські солдати заблокували їх у будинку. Погрожуючи зброєю, окупанти тривалий час психологічно тиснули на людей та катували, вимагали, щоб ті видали адреси проживання патріотів і військових у Бучі. Згодом росіяни вивели господаря у двір, роздягнули, повалили на землю та почали бити ногами. А коли тортури не дали бажаного результату, чоловіка планували розстріляти. На щастя, йому вдалося втекти.
Тоді рашисти взялися катувати дружину: погрожували скалічити її та вбити, аби вона виказала місце перебування свого чоловіка. Попри фізичні знущання та моральний тиск жінка витримала наругу, зрештою окупанти залишити її дім.
Наразі усім катам заочно повідомлено про підозру у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 28 та ч. 1 ст. 438 (порушення законів та звичаїв війни) Кримінального кодексу України.
Документування злочину здійснювали слідчі СБУ під процесуальним керівництвом Київської обласної прокуратури.
У магістральних справах щодо агресії росії проти України, як зазначають в Офісі Генпрокурора, підозрюють 624 представників військово-політичного керівництва рф — міністрів, депутатів, військове командування, керівників правоохоронних органів, розпалювачів війни і пропагандистів кремля.