Напередодні професійного свята хочеться таки зізнатися: ветеринарна медицина — справа, яку люблю і ціную. І хоча зараз ми змушені захищатися від ворога, але я впевнена: вистоїмо, переможемо, почнемо відбудовувати Україну і розвивати ветеринарну справу по-сучасному, по-європейськи.
Безумовно, цінний досвід моєї родини, представники якої були знаними лікарями ветмедицини, допоміг у виборі професії. Згадуючи плеяду моїх щедрих і щирих учителів (і в життєвих, і в професійних питаннях), приходить розуміння, яким сильним потенціалом володіли ці люди. Якщо можна так висловитися — люди-навчителі. Саме про це йдеться у відомому вислові: «Якщо хочеш будувати майбутнє, то з повагою оглядайся на минуле».
Нинішній рік видався нелегким у всіх сферах життя. Переформатуватися довелося усім службам. А державним — і поготів. Як працювала ветеринарна служба Закарпаття у ці важкі місяці війни? Так, перед нами постали нові виклики. Але маємо працювати тут, у тилу, так, як наші оборонці на фронті: поставлене мусимо виконувати. І взяти, що називається, всі професійні висоти. Завдяки відповідальній та кропіткій роботі працівників районних і міської лікарень ветеринарної медицини області з початку поточного року епізоотична ситуація стосовно основних інфекційних хвороб тварин — стабільна і контрольована. А план протиепізоотичних заходів належно виконується. Для контролю проводяться постійні дослідження, передбачені Державним планом моніторингу інфекційних хвороб у тварин.
Тож, від початку року щеплено 33662 голови великої рогатої худоби проти сибірської виразки; 79365 голів свиней проти класичної чуми;
18290 голів дрібної рогатої худоби проти сибірки; 11730 котів проти сказу і також 24862 собаки.
З січня державними лабораторіями Держпродспоживслужби області проведено діагностичні дослідження: великої рогатої худоби — алергічним методом на туберкульоз — 35689 голів. Реагуючих тварин, характерних для туберкульозу ознак не виявлено. Велику рогату худобу також досліджено серологічними методами на лейкоз 23605 голів, результати досліджень негативні, на бруцельоз 27899 голів — результати також негативні.
Згідно з програмою ветеринарно-санітарного контролю за сальмонельозом птиці в птахогосподарствах різної форми власності і напрямку виробництва досліджено 1489 проб біоматеріалу.
Щодо ситуації зі сказу та африканської чуми свиней на Закарпатті, то ситуація така. Для нас важливим плацдармом забезпечення епізоотичного благополуччя області є моніторингові дослідження диких тварин. Лише протягом шести місяців лабораторними методами досліджено 208 голів лисиць на сказ і 29 голів на трихінельоз; 23 голови диких свиней досліджено на африканську чуму свиней. Результати досліджень — негативні. І все ж хочу через авторитетну газету «Голос України» попросити усіх мешканців Закарпаття. Аби ви надійно оберігали здоров’я своєї родини і здоров’я утриманої худоби і не допустили виникнення і розповсюдження хвороб, які є спільними для людей і тварин, — звертайтеся до державних установ ветеринарної медицини. Наші фахівці проведуть необхідні щеплення, профілактичні обробки і діагностичні дослідження вашим тваринам. Адже нині регіон повністю забезпечений антирабічною вакциною.
І на завершення: 14 серпня лікарі ветеринарної медицини відзначають професійне свято. Звісно, в умовах масштабної війни цей день набуває інших відтінків. Але хочу запевнити: ми на своїх позиціях, визначених державою, виконуємо поставлені урядом і суспільством завдання. Ми відвертаємо загрозу життю і здоров’ю населення. Забезпечуємо епізоотичну безпеку, проводимо широку профілактичну роботу. Тож хочу щиро привітати всіх працівників ветслужби, побажати міцного здоров’я, успіхів у нелегкій справі. І головне — миру. Наближаємо Перемогу разом!
Сніжана ЛОКЕС, начальниця головного управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області.
Ужгород.