У його рамках випустять понад 100 листівок із зображеннями музеїв, монументів та інших культурних, освітніх і релігійних об’єктів, знищених або пошкоджених російськими окупантами. Мета кампанії — зафіксувати воєнні злочини окупантів проти культурної спадщини України та продемонструвати світові варварську сутність путінської армії.
«Російські військові цинічно і нещадно обстрілюють музеї, меморіали, університетські будівлі, кінотеатри, кидають ракети на церкви, храми, собори, телевежі, пам’ятники. Росія не просто знищує українські міста та села, а систематично знищує українську культурну спадщину, яка налічує тисячі років. Сьогодні, як ніколи, ми потребуємо солідарності та підтримки з боку міжнародної спільноти», — йдеться в описі проекту.
До кожної світлини, на якій будуть зображені історичні, архітектурні, археологічні пам’ятки і навчальні заклади з різних куточків України до і після 24 лютого, є опис українською та англійською мовами з короткими даними про обставини, за яких рашисти знищили чи пошкодили об’єкт.
«Зловмисне, прицільне знищення росією українських культурних пам’яток є величезною втратою для України, Європи та всього світу. Намагаючись стерти культуру й історію України, кремль прагне стерти саме поняття української нації», — зазначає директор Місії USAID в Україні Джеймс Хоуп.
«Війна росії в Україні не тільки приносить смерть мешканцям України, а й стирає її культуру, руйнуючи історичні будівлі, мечеті, синагоги, пам’ятники, художні галереї, музеї, бібліотеки і навіть унікальні види транспорту, які асоціюються з країною, як-от найбільший у світі літак Ан-225 «Мрія», — додає заступник генерального директора Алім Алієв.
Як повідомляють в Українському інституті, в рамках проекту на інтерактивній мапі зібрано історії про зруйновані культурні об’єкти, розташовані на території дев’яти областей. Найбільше таких об’єктів у Харківській, Донецькій та Київській областях — 96, 90 і 78. У Чернігівській області окупанти пошкодили 38 пам’яток, у Луганській — 32, у Сумській — 28, Запорізькій — 13, у Житомирській — 6, у Криму — 2.
На одній з листівок — Лисичанська багатопрофільна гімназія, що на Луганщині. Її приміщення збудували у 1895 році. Гімназія до російського вторгнення входила до топ-100 найкращих українських шкіл. А у 2017-му була удостоєна премії «Бельгійська спадщина за кордоном». Історичну пам’ятку окупанти зруйнували прицільним вогнем 1 травня 2022 року.
Фото Українського інституту.