Нині, коли країна знову стоїть на полі бою, тема вкрай актуальна: адже тепер, як і тоді, від нашої битви та перемоги залежить майбутнє країни.
Усі ці думки викликає історично-пригодницький роман Миколи Шокала (на знімку) «Берестечко», який представили в Хмельницькому обласному літературному музеї.
— Символічно, що подія відбувається напередодні Дня Незалежності України, — сказав директор музею, письменник Василь Горбатюк. — Адже книжка стає в ряд літературних творів, що відтворюють героїчне минуле українського народу в боротьбі за волю, за незалежність, за власну самостійну державу. Біль і велич битви полків Богдана Хмельницького під Берестечком, тогочасні історичні події в Україні та за її межами автор зумів передати через образи своїх героїв — і реальних, знаних постатей, і вигаданих.
Автор роману — журналіст, котрий усе життя пропрацював у газеті. А «Берестечко» — це його дебют у літературі. Як розповів Микола Шокало, він працював над своїм двотомником десять років. Більшість часу пішла на вивчення історичних матеріалів. А якщо взяти час написання — це майже три роки.
Роман охоплює історичний період з жовтня 1650-го по літо 1651-го. Сюжетних ліній багато, головний герой — Богдан Хмельницький. А поряд із ним його сподвижники, селяни і козаки, які допомагали Богдану в тій битві.
Майстерне поєднання дійсного й уявного робить роман живим, реалістичним, багатогранним. Це не просто художній твір, а видання, за яким можна вивчати історію України, пізнавати характери, дії й устремління тих людей — козацької старшини, козаків, селян, міщан, які з минувшини додають сили духу і захисникам волі України на передових рубежах нинішньої війни московії проти українців.
За словами автора, ідея написання твору народилася у нього ще в юності, коли він, один із учнів сільської школи на Рівненщині, вперше почув розповідь екскурсовода на щойно відкритому пантеоні, що величав пам’ять про невмирущий подвиг козаків під Берестечком. Потім не раз повертався думками до цього історичного факту, й уже в зрілому віці творчою працею, пошуком першоджерел, мистецьким пером перетворив свою мрію на твір, який здобув і літературну премію, і визнання читачів.
На жаль, поки що небагатьох, бо книжку автор видав власним коштом і невеликим тиражем, тож у вільний продаж вона так і не потрапила. Як порадив Микола Шокало, двотомник «Берестечко» можна наразі знайти і почитати у Хмельницькій обласній універсальній науковій бібліотеці.
Але вона заслуговує на значно ширше коло читачів. Про це говорили під час презентації працівники книгозбірень, письменники, друзі автора. Хочеться сподіватись, що спонсори допоможуть збільшити тираж двотомника. Тим більше що в автора чимало нових творчих планів. Після літературного дебюту він збирає матеріали для нової книжки, яка повинна стати продовженням попередньої.
А двотомник уже відзначений премією імені Богдана Хмельницького міської ради в галузі літератури і популяризації української мови. Тож тепер очікує і на визнання читачів.
Хмельницький.
Фото надано автором.