На жаль, Іванківський історико-краєзнавчий музей та Обуховицький музей ткацтва, де зберігались роботи видатної майстрині художнього ткацтва Ганни Верес, однієї із найяскравіших представниць відомої ткацької династії Пособчук-Верес, серйозно постраждали від рашистських загарбників. У пожежі, що спалахнула внаслідок обстрілу, частина унікальних полотен була втрачена, деякі істотно і цілеспрямовано сплюндрували рашисти.
Адже про культуру і цінності загарбникам нічого не відомо, з гіркотою зазначають місцеві мешканці. Тож під час окупації Іванкова та прилеглих сіл російськими загарбниками Обуховицький музей ткацтва було понівечено та розграбовано. Унікальні полотна й рушники вони використовували замість ковдр та простирадл, коли облаштовували собі спальні місця, а відходячи з Київщини, загарбники викрали частину музейного майна.
Окрім робіт місцевих ткаль, у музеї були представлені знаряддя праці, якими користувалися в давнину під час обробки льону і перетворення його на нитки для ткання полотна, а також ткацький верстат.
Тож неабияким сюрпризом для іванківців була пропозиція Вишгородського історико-культурного заповідника і його очільниці Влади Литовченко організувати виставку відомої ткалі, аби представити неймовірні роботи та донести до широкого загалу інформацію про варварство російських загарбників і розпочати збір коштів для відновлення музею.
«Виникла ідея створити виставку й донести до української та світової спільноти меседж про цілеспрямоване руйнування української ідентичності російськими загарбниками, про геноцид нашої культури. А також про незнищенність, збереження та популяризацію культурної спадщини», — розповіла під час відкриття виставки Влада Литовченко.
Це важливо ще й тому, що, на жаль, руйнація рашофашистами знакових культурних об’єктів на теренах України триває і нині, йшлося під час відкриття.
Варто зазначити, що воєнні злочини проти пам’яток культурної спадщини України налічують лише на Київщині 79 зруйнованих об’єктів.
Про ці знищення треба вголос розповідати всьому світу, адже росія нехтує ключовими положеннями міжнародного права щодо захисту культурної спадщини та культурних цінностей під час збройного конфлікту, каже генеральна директорка Національного музею українського народного декоративного мистецтва Людмила Строкова. Пані Людмила також розповіла, що їхній музей допомагає збирати кошти за кордоном на відновлення музею в Іванкові, який славився роботами Марії Примаченко і також постраждав від дій ворога. Для цього влаштовуються виставки фотографій робіт Марії Примаченко за кордоном і навіть у Делі.
Тим часом організатори мистецького культурно-документального проекту «І на оновленій землі...» поставили за мету презентувати творчість ткальської династії, а також віднайти документальні зображення робіт Ганни Верес, які є втраченими, — фото, малюнки, ескізи тощо, відшукати в архівних установах документи, що характеризують життєвий і творчий шлях Ганни Іванівни, та провести дослідження цього творчого доробку.
І це їм вдалося. На щастя, чимало робіт династії ткаль Пособчук-Верес збереглося у низці інших музеїв України, зокрема у Національному музеї Тараса Шевченка, Національному музеї народного декоративного мистецтва України, Національному музеї народної архітектури та побуту України тощо.
Тому виставка засяяла тими барвами, якими оперувала відома мисткиня — яскравими, емоційними, життєдайними, і всі, хто завітає до Музею Тараса Шевченка, можуть сповна насолодитися цим самобутнім мистецтвом.
Загарбники вкрали частину експонатів, проте їм не вкрасти нашу українську душу.
Мистецький культурно-документальний проект «І на оновленій землі...» триватиме до 11 вересня.
Довідково
Село Обуховичі Вишгородського району Київської області здавна славилось як головний осередок узористого ткацтва на Київському Поліссі. Тож для популяризації кращих зразків тканих виробів, для знайомства з кращими майстринями краю, для збереження традиції у 1983 році в Обуховичах було створено Музей ткацтва, який став філією районного історико-краєзнавчого музею.
Ініціатором створення музею була видатна Ганна Верес — уродженка села Обуховичі, лауреатка Державної премії ім. Т. Г. Шевченка, разом із доньками, які обрали мамину творчу дорогу. Їхній внесок у розвиток ткацьких традицій — значний на терені не лише Обуховичів, а й усієї України. Тож основний зал музею було присвячено історії родини та роботам творчої династії — Ганни, Валентини та Олени Верес, а також матері пані Ганни — Марії Пособчук, творчість якої і дала поштовх розвитку талантів молодших поколінь.
На знімку: під час відкриття виставки.
Фото автора.