Вечір пам'яті Миколи Плав'юка та Євгена Грицяка.

Українська народна держава існувала навіть за колишньої радянської імперії, а 30 років тому Микола Плав'юк склав повноваження Президента УНР та передав їх новій українській владі.

Серпень багатий на вікопомні дати для Української держави. Приміром, 29 серпня – День пам'яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність нашої держави. Нині віддаємо шану загиблим Героям у розв'язаній підступним російським сусідом війні та згадуємо історію.

Місто Снятин на межі з Чернівецькою областю відоме своїми культурними та історичними надбаннями. Цей край дав світові чимало особистостей, які зробили помітний внесок у розвиток Української державності. Серед них – уродженець славного села Русів колишнього Снятинського повіту Микола Плав'юк – Президент Української Народної Республіки в екзилі. Так само помітна постать лідера Норильського повстання, багатолітнього політв'язня Євгена Грицяка.

Нині Снятинська тергромада входить до Коломийського району. В Музеї історії цього міста відбувся присвячений цим видатним українцям пам'ятний вечір. За підтримки райдержадміністрації та районного осередку "Просвіти" захід модерував начальник відділу забезпечення взаємодії з органами місцевого самоврядування РДА Ігор Королько, а підготували працівники музею на чолі з директоркою Уляною Мандрусяк.

Серед поважних гостей був присутній Тарас Романюк – заступник директора Устянської гімназії ім. Євгена Грицяка й онук легендарного Євгена Грицяка. Гість розповів багато цікавих фактів з життя славетного дідуся.

"Дідусь був уродженцем села Стецева, а потім жив в селі Устя, – зазначив Тарас Романюк. – Після звільнення в 1956 році був удруге ув'язнений у 1959-му та повернувся додому через п'ять років. Мав запрошення на виїзд за кордон, але тодішня влада не дала дозволу. В родині та серед громади запам'ятався своєю патріотичною позицією, а ще цілителем, адептом духовних і фізичних практик індуського вчення йоги, художником. Євген Грицяк пережив важке табірне життя у неволі, та не скорився антилюдській радянській системі ГУЛАГу".

Нині ми з особливою увагою повертаємося до нашої історії, розвитку Української державності та перепонам, які ставали на цьому шляху. Як відомо, УНР 22 січня 1919 року об'єдналася із Західноукраїнською Народною Республікою. На жаль, територія держави внаслідок договору 1921 року була розділена між радянською росією, УРСР та Польщею, а уряд УНР перебував у вигнанні до серпня 1992 року.

Саме тоді Микола Плав'юк, Президент Української Народної Республіки в екзилі, склав повноваження керівника Державного Центру УНР. Далі політичний діяч проголосив у Києві відновлену Українську державу правонаступницею УНР та офіційно передав клейноди Президентові Української держави Леонідові Кравчуку.

У 1993 році Микола Плав'юк отримав українське громадянство, удостоєний орденів князя Ярослава Мудрого І та ІІ ступенів, ордена "За заслуги" ІІІ ступеня. Мешкав у Києві та Канаді. Дожив до 85-річного віку.

На цікавий вечір пам'яті до Коломиї завітала численна делегація зі Снятина, зокрема начальник відділу загальної, організаційної, інформаційної роботи та комунікації з громадськістю міської ради, яка передала вітання від очільника громади Анатолія Шумка. Так само – начальник відділу культури міськради Мирослава Будаковська та директор Снятинського будинку культури Ірина Томаш.

Представники творчої та наукової інтелігенції Коломийського району поринули в минуле видатних співвітчизників, які жили, боролися і працювали для України, для утвердження її волі та Незалежності. На підтвердження – історичні фото- та відеодокументи про життєвий шлях національних світочів.

Привернуло увагу відеозвернення від Мрідули Гош, історика-міжнародника, політолога, голови правління Східноєвропейського інституту розвитку, доктора філософії з Індії. Ця видатна жінка вільно спілкується українською та особисто знала Євгена Грицяка, який переклав у неволі "Автобіографію Йога" та видав табірні спогади. Линули вітання від завідувача кафедри радіомовлення і телебачення факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка Василя Лизанчука.

На завершення заходу всі присутні побажали миру та перемоги рідній Україні у війні з московською ордою, а також сили та незламності нашим захисникам.

Івано-Франківська область.

Онук Євгена Грицяка Тарас Романюк.

Кожен з присутніх почерпнув із заходу чимало.

Фото надано Тетяною Вовк.