Пристосоване під навчальний клас укриття однієї зі шкіл.

Втім, навіть якщо припустити можливість роботи розташованих на підконтрольній території регіону навчальних закладів, то вона може відбуватися у подальшій перспективі й лише за умови дотримання всіх вимог безпеки для учнів і педагогів. Для цього у всіх територіальних громадах Донеччини було створено комісії з безпекової ситуації, які провели відповідні обстеження закладів освіти щодо наявності укриттів та захисних споруд.

«Ми віримо в ЗСУ й опрацьовуємо перехід у перспективі до офлайн-навчання»

Про необхідність повністю убезпечити дітей від викликів і жахів війни, спричинених повномасштабним вторгненням військ рф, йшлося на VІІІ Конгресі освітян «Нова українська школа на Донеччині: п’ята сходинка, інновації та безпека в умовах воєнного стану».

Конгрес об’єднав майже 4 000 учасників: фахівців, представників влади, наукову та науково-педагогічну спільноту, представників громадських освітніх організацій, волонтерів.

Наголошуючи на організації освітнього процесу під час воєнного стану у 2022—2023 навчальному році, директор департаменту освіти і науки Донецької облвійськадміністрації Тетяна Сідашева нагадала про різні форми здобуття освіти, за якими можуть навчатися учні, зокрема й ті, котрі перебувають за кордоном. Вона анонсувала збільшення кількості закладів, які надаватимуть освітні онлайн-послуги дітям, що перебувають на тимчасово окупованих територіях. Нині у Донецькій ОВА розглядають питання щодо відкриття майже 300 дистанційних навчальних закладів.

Також посадовець зосередила увагу на наданні якісних освітніх послуг для дітей із числа осіб, які потребують додаткової постійної чи тимчасової підтримки у навчанні.

Напередодні навчального року на підконтрольній українській владі території Донеччини було обстежено майже всі із можливих для відвідування 159 закладів освіти. У восьми з них підтверджено повну готовність і отримано позитивний висновок щодо стану споруд захисту. У низці закладів є умови, які ще треба виконати для початку офлайн-навчання.

Щодо закладів, у яких немає можливості використовувати власні захисні споруди, проведено обстеження відстані, на якій можливо їх облаштувати або використовувати.

Усі ці питання спільно опрацьовують представники органів влади із співробітниками Нацполіції та ДСНС. У разі ймовірних позитивних змін ситуації на Донеччині може бути розглянуто питання впровадження офлайн- або змішаної форми навчання.

— Ми віримо в Збройні Сили України, віримо в нашу перемогу, тому такі перспективи теж опрацьовуємо на майбутнє, — наголошує директор департаменту освіти та науки Донецької ОВА Тетяна Сідашева.

Утім, зараз у Донецькій області триває обов’язкова евакуація всього цивільного населення до безпечніших районів України. Тож підготовка до нового навчального року на Донеччині відбувається в умовах невпинних евакуаційних заходів, коли щодня з населених пунктів області виїжджають до тисячі цивільних мешканців із дітьми.

На сьогодні вже 82 тисячі учнів тимчасово переміщені за межі Донецької області. З них понад 30 тисячі перебувають за кордоном, а більш як 50 тисяч — у безпечніших регіонах нашої країни.

Перед початком нового навчального року працівники закладів освіти разом із територіальними громадами провели моніторинг, щоб з’ясувати, де зараз перебувають учні, скільки з них уже виїхало з регіону, скільки поки що залишається вдома. Щодо учнів, які перебувають у своїх громадах, то представники влади разом із педагогами опікуються питанням, як саме ці діти здобуватимуть освіту.

Фахівці впевнені: діти, які виїхали з Донеччини і перебувають в безпечніших регіонах, будуть у більш сприятливому для навчання й розвитку середовищі. Адже у них є можливість відвідувати школи й безпосередньо спілкуватися з учителем на уроках і, що найважливіше, соціалізуватися і спілкуватися зі своїми однолітками за місцями теперішнього проживання.

Отже, батькам школярів Донеччини варто добре подумати, як надати дітям можливість здобути якісну та безпечну освіту. Частина евакуйованих учнів уже збираються йти у школи за новим місцем проживання. Тож із проблемою неповних класів та необхідністю оптимізації зрештою може стикнутися велика кількість шкіл Донеччини.

Війна пройшлася нищівним катком...

Унаслідок повномасштабного російського вторгнення в Донецькій області на цей час зруйновано 594 заклади освіти, серед яких 263 загальноосвітні школи. Окрім шкіл, по будівлях яких півроку гатили російські терористи, повністю зруйнувавши 27, також зруйновано й пошкоджено 250 дошкільних закладів (із них 13 повністю знищено). Закладів позашкільної пошкоджено 26, повністю зруйновано 8.

Сумний рахунок руйнації ворогом об’єктів освіти не припиняється, і кількість будівель шкіл, дитсадків, по яких завдає ударів ворог, більшає майже щодня. Нещодавньою ціллю, яку атакували росіяни, стала Костянтинівська школа № 17. Будівля закладу зазнала серйозних пошкоджень.

Вкрай трагічним є стан освіти на тимчасово окупованій території Донеччини. Сьогодні на захоплених ворогом територіях опинилися 180 навчальних закладів області. Російські зайди намагаються примусити педагогів в окупованих населених пунктах Маріупольського, Волноваського районів та в інших загарбаних частинах області до співпраці за російськими «методичками». Утім, більшість педагогів відмовляються від роботи на користь ворога й виїжджають на підконтрольну українській владі територію. Та не обходиться й без зрадників і колаборантів, які з приходом окупантів вмить «перевзулися» і тепер розповідають дітям про «подвиги» терористів «днр» — захарченків і моторол...

Так, в окупованому рф Маріуполі зайди та їхні поплічники погрозами змушують батьків віддавати дітей до шкіл російських окупантів.

— У зв’язку з небажанням батьків віддавати дітей у школи під окупацією рф та намаганням долучити до дистанційної освіти в Україні, «адміністрація» Маріуполя вдається до прямих погроз позбавлення батьківських прав та вилучення дітей з родин, — повідомив радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко.

За словами Андрющенка, освітяни, які пішли на співпрацю з окупантами, масово розсилають повідомлення батькам, прямо вказуючи, що за умови проживання в місті та не відвідування окупаційних шкіл дітей буде вилучено з родин примусово.

Відомо, що в окупованому Маріуполі рашисти планують з нового навчального року повністю русифікувати навчання, запровадивши свої стандарти. Загалом терористи планують відкрити у цьому місті чотири школи, де викладатимуть лише три предмети.

За інформацією Донецької ОВА, до 70% вчителів виїхали з тимчасово окупованих міст і селищ Донеччини на територію, підконтрольну українській владі. Дехто з педагогів, котрі залишилися, звільняються, трудові відносини з цими людьми припиняються відповідно до рішень голів територіальних громад, управлінь освіти, засновників цих закладів.

— На жаль, є випадки колабораціонізму серед педагогічних працівників, — констатує директор департаменту освіти та науки ОВА Тетяна Сідашева. — Якщо нам про це стає відомо, ми безпосередньо повідомляємо компетентні органи, а проти колаборантів порушують кримінальні справи.

Тож боротьба за дитячі душі й свідомість, за порятунок їх від хибних ідеалів «руского міра» залишається одним із пріоритетів сфери освіти на сході.

Яка ситуація у громадах?

На тлі окупації та бойових дій, що охопили більшу частину Донеччини, розташована на заході області Покровська громада залишається відносно спокійнішою. Втім, і тут, з огляду на щоденні ризики ворожих ракетних та авіаційних атак, учні продовжать навчання в дистанційному форматі. Відповідне рішення було ухвалено на засіданні виконавчого комітету, де організація навчального процесу в освітніх закладах розглядалася окремим питанням.

— Напередодні було проведено опитування серед батьків школярів, 80% з яких обрали дистанційну форму навчання і 20% вважають за потрібне проводити навчання офлайн, — повідомила начальник відділу освіти Покровської міської ради Любов Воротинцева. — Тож, враховуючи думку батьків та безпекову ситуацію у Донецькій області, вирішено впровадити освітній процес у дистанційному режимі.

На сьогодні у Покровській громаді залишаються 2 614 учнів (35% від загальної кількості) та 391 педагог (55%).

Набагато небезпечніше зараз у Слов’янську. Місто щодня потерпає від ворожих прильотів, внаслідок яких були й руйнування будівель навчальних закладів. Залишатися дітям і дорослим у такій ситуації вкрай небезпечно, тому дотриманню вимог обов’язкової евакуації тут приділяють максимальну увагу.

У Слов’янській міській військовій адміністрації повідомили, що кожен житель, який, незважаючи на небезпеку, вирішив залишитися на території громади, має підписати відмову від обов’язкової евакуації. Зразок документа затверджено постановою Кабінету Міністрів від 23 серпня № 940, яка вносить зміни до затвердженого раніше механізму проведення евакуації жителів Донецької області до безпечніших регіонів.

Представники влади наголошують, що, обравши для себе добровільне перебування у зоні враження ворожих ракет і снарядів, людина має засвідчити, що усвідомлює наслідки такого рішення. А саме — що воно може нашкодити здоров’ю та загрожуватиме життю.

Якщо в родині, яка відмовляється виїжджати, є діти, то батьків попереджають про відповідальність за їхнє здоров’я та життя. Тож якщо через відмову евакуюватися дитина постраждає — відповідатимуть за наслідки саме батьки. При цьому покарання може бути адміністративним (попередження або штраф) і кримінальним — від 2 до 5 років позбавлення волі.

Особа, яка відмовляється від обов’язкової евакуації або від підпису на відмові, робить це у присутності двох свідків. Варто зазначити, що відмова не позбавляє права на евакуацію в подальшому.
Урядовим рішенням передбачено й те, що за відмову від обов’язкової евакуації дітей-сиріт осіб, які замінюють батьків, позбавлятимуть права на опіку.

Нацсоцслужба на підставі інформації місцевих адміністрацій, органів місцевого самоврядування про наявність у безпечних районах прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу, сімей патронатних вихователів, закладів, у яких передбачається цілодобове перебування дітей, визначатиме, куди будуть евакуйовані такі діти, з урахуванням їхнього віку та стану здоров’я.

У разі відмови осіб, які замінюють батьків, від обов’язкової евакуації дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, зокрема тих, які виховуються у прийомних сім’ях, дитячих будинках сімейного типу тощо, договори про влаштування таких дітей до прийомної сім’ї, про організацію діяльності відповідного дитячого будинку сімейного типу, про патронат над такою дитиною підлягають розірванню в односторонньому порядку.

Коментуючи ситуацію із вихованцями інтернатних закладів, заступник начальника Донецької ОВА Юлія Костюнина зазначила:

— Понад дві тисячі мешканців інтернатів Донеччини евакуювали з території області. Евакуація дитячих інтернатів із регіону відбулася ще у лютому. Зараз триває вивезення вихованців інтернатних закладів для людей старшого віку.

Донецька область.


Учень Очеретинської опорної школи до повномасштабного вторгнення рф.
 


Зруйнована ворожим обстрілом школа у Костянтинівці.

Фото Донецької ОВА.