У День Незалежності України на площі перед будівлею Одеської ОВА було відкрито арт-об’єкт «Дитинство-2022», присвячений пам’яті українських дітей, які загинули від рук російських окупантів.
На протитанкових їжаках висадили чорнобривці, а замість горщиків використали 363 солдатські каски за кількістю дітей, які загинули від рук російських агресорів (на знімку).
Проект сповнений алегорій, метафор, і, найголовніше, він нагадує кожному: нам є за що боротись і що захищати.
Так тужно й потужно відгукнулась на нього талановита письменниця Наталя Савчук (провідний бібліограф Національної бібліотеки України для дітей Наталя Марченко):
Сталеві струни, що розкрилені потяги
наші несли,
Світ розгортаючи крилами,
Стали сталевими їжаками,
Обрубками мрій і доріг,
Яким не судилося прозвучати на повний голос.
На полях наших, у лісах, і навіть у парках
Яблуками — каски залізні,
Грибочками — каски залізні.
Бо що ще мають зібрати дітям
Їжаки сталеві?
Але діти — квіти.
Що на землі, що в небі.
Сонцеокі ясні сміхотливці, сонячні зайченята.
У залізних долонях касок, вимощених землею,
Їх колише планета, й вітри колискову
співають...
Ось тільки серце ось-ось увірветься
Від огрому їжаків сталевих
Моє...
«Це найжахливіша інсталяція, яку мені довелося робити. Ми розуміємо, скільки горя тут втілилося, і ми розуміємо думки кожного з батьків, який дізнається про загибель своєї дитини. Буча, Ірпінь, Харків, Одеса — всі міста постраждали. Тоді, як народилась ця ідея, було відомо про 351 дитину. Зараз уже 363», — розповів автор проекту відомий скульптор та художник Андрій Любов.
Усі шоломи, в які висадили чорнобривці, були розмальовані 13 та 20 серпня у Літньому театрі Міського саду маленькими одеситами. Десятки дітей позбавлялися негативу, вихлюпували всі свої емоції, переживання й за допомогою фарб перетворювали ці атрибути війни на горщики для квітів.
«Рослину для висаджування теж обрано не випадково. Чорнобривець для українців — це своєрідний оберег і символ рідного дому, що росте біля кожної хати. Окрім цього ця квітка є найстійкішою до спеки й може вижити за невеликої кількості ґрунту», — розповіла директор департаменту культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини ОВА Олена Олійник, яка активно сприяла реалізації проекту.
Водночас Андрій Любов переконаний, що така інсталяція важлива не стільки для українців, які й так знають, в якій ситуації ми живемо. «Це послання більше до європейців про те, що нині відбувається і продовжує відбуватись. Вони повинні побачити результати страшної війни і усвідомити їх», — стверджує він.
Тому, як зазначив під час відкриття одеський міський голова Геннадій Труханов, інсталяцію планують відправити до міста-партнера Венеції.
«Сьогодні ми домовляємось із мером Венеції про розміщення інсталяції на Венеціанському бієнале. Ми обов’язково маємо показати всьому світу ціну, яку платить Україна у війні проти російських окупантів», — розповів він.
Найбільше дітей постраждало у Донецькій, Харківській, Київській, Чернігівській, Луганській, Херсонській, Миколаївській, Запорізькій та Сумській областях.
Одеса.
Фото зі сторінки Одеської РДА у Фейсбуці.