В експозиції Національного музею історії України у Другій світовій війні.
Переозначення» та «Україна — розп’яття», запропонував провести у Європейському парламенті виставку артефактів із залів меморіального комплексу, присвячених російсько-українській війні. Тут — уламки рашистських снарядів і ракет, пайки окупантів, дитячі іграшки зі зруйнованих «визволителями» Ірпеня й Бучі, світлини розтерзаних сіл і міст, які передають весь жах війни.
Куратор проекту «Батьківщина-мати. Переозначення» Юрій Савчук знайомить з експозицією віце-президента Європейської Комісії Маргарітіса Схінаса і міністра культури та інформаційної політики України Олександра Ткаченка (зліва направо).
Особливу зацікавленість високого гостя викликала виставка «Батьківщина-мати. Переозначення» про трансформацію образу найвищої металевої скульптури у Європі, що на березі Дніпра, у свідомості українського суспільства, яке мужньо стоїть на захисті рідної країни. У сучасному культурному й інформаційному просторі монумент, як зазнають куратори виставки, набув найрізноманітніших образів, у які закладено головний меседж: «Батьківщина-мати — символ незламності України».
«Виставки і музей надзвичайно вражають. З одного боку, все це викликає смуток, з іншого — надихає та вселяє надію. Важливо, щоб спогади про війну були збережені. Я хотів пообіцяти, що надам допомогу Міністерству культури та інформаційної політики України у тому, щоб зробити виставку — або цілої експозиції, або її частини — скажімо, у приміщенні Європейського парламенту в Брюсселі або іншому місті ЄС, аби якнайкраще поділитися цими подіями», — заявив Маргарітіс Схінас під час брифінгу.
За словами віце-президента Європейської Комісії, росіяни цілеспрямовано нищать в Україні культурні об’єкти, щоб надати розв’язаній ними війні ще й культурного виміру. «Це робиться абсолютно свідомо для того, щоб дестабілізувати, демотивувати українців у цій боротьбі», — наголосив він.
«На жаль, українські школи, шпиталі, культурні заклади й установи є найбільшими жертвами цієї війни. І війна ведеться не тільки на полі бою. На жаль, агресор хотів би бачити, що ця війна триває і в культурних закладах. І тому для ЄС надзвичайно важливо демонструвати не тільки власні наміри, а й конкретні дії стосовно того, що ми стоїмо поруч з Україною та українським народом», — сказав Маргарітіс Схінас. Він зазначив, що ЄС робить конкретні кроки, аби допомогти зберегти культурну спадщину України.
«11 мільйонів євро вже були виділені ЄС для того, щоб перемістити культурні цінності з українських музеїв у безпечніші місця. Ми на цьому не зупиняємося. Ми виділимо ще майже 5,5 мільйона євро для продовження цієї роботи», — зауважив високий гість.
За словами віце-президента Європейської Комісії, у ЄС шанують подвиг українців і вражені стійкістю наших захисників. «Ми у Європейському Союзі ні на хвилину не забуваємо, що Україна — єдина країна в Європі, де людей убивали за те, що вони просто підіймали європейський прапор. Це відбувалося 8 років тому. Ми це не забудемо, ми шануватимемо це, ми надаватимемо всіляку підтримку Україні. Ми дуже сподіваємося, це факт — що Україна дуже скоро стане членом ЄС офіційно. А що стосується моєї сфери відповідальності, я думаю, що Україна вже є частиною ЄС», — заявив Маргарітіс Схінас.
Він також запевнив, що Європейська Комісія допомагатиме Україні в низці гуманітарних питань, зокрема і в тому, що стосується внесення історичного центру Одеси до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Фото з сайту Міністерства культури та інформаційної політики.