У кількох залах — ювелірні, бронзові й керамічні шедеври, предмети побуту та релігійних культів скіфів і греків, знайдені на території України, зокрема на Черкащині, в грецьких полісах Ольвії і Пантікапеї (існував на місці окупованої росією Керчі), у скіфських курганах Дніпропетровщини, Херсонщини, на Запоріжжі.
Серед експонатів є копія всесвітньо відомої скіфської пекторалі (з огляду на вимоги безпеки оригінал під час війни не виставляється), унікальне бронзове навершя із зображенням скіфського бога Папая, золота гривна з кургану поблизу Пісків Миколаївської області, золоті пластини з головного убору скіфської знаті з кургану села Сахнівка на Черкащині. Є тут й інший унікальний експонат — вирізка з кургану Товста Могила, всипана золотими пластинами, яка зберігається у Скарбниці з 1971 року і через вразливість не змінює місце експозиції. Чимало представлених артефактів датуються IV століттям до нашої ери.
«Ідея проекту — показати, які скарби є в наших музеях», — каже куратор виставки Оксана Ліфантій (на знімку) і демонструє золотого вепра, що був талісманом знаменитого археолога Бориса Мозолевського, котрий відкопав золоту пектораль, окуття горита із Мелітопольського царського кургану другої половини IV ст. У розкопаному у 1954 році скіфському похованні знайшли майже 4 тисячі золотих речей. Частина з них залишилася і до окупації міста рашистами перебувала у Мелітопольському краєзнавчому музеї. Доля цих скарбів наразі невідома і викликає тривогу.
«На виставці багато предметів із курганів, які розташовані на територіях, тимчасово окупованих російською армією», — наголошує Оксана Ліфантій.
Бронзове навершя із фігуркою бога Папая знайдено у XIX столітті (воно лише одне таке) на Лисій Горі біля Нікополя, що тепер під ворожими обстрілами.
Увагу відвідачів привертає колекція унікального посуду з надзвичайної тонкої, товщиною у кілька міліметрів бронзи, з литими ручками, декорованого пластинками із звіриними сюжетами. 15 посудин грецьких майстрів мармурового кольору (таким бронзу V ст. до н. е. зробило перебування у торф’янику) знайшли у річці Супій поблизу Піщаного. Дев’ять предметів — гідрії, амфори, лутерій для омовіння виставляються нині у Скарбниці.
«Ми показуємо, що наша спадщина збережена і захищена українськими військовими», — каже куратор виставки.
Скіфи були мужніми і сильними воїнами. За свідченням давніх авторів, вони у VI ст. перемогли 700-тисячну армію перського царя Дарія, який прийшов з мечем на їхні землі. Такими ж сильними є й українські воїни, які, без сумніву, переможуть новітнього дарія, який з ганьбою вже тікає від армії, що захищає свій край і свої родини.
Виставка «Збережено в Україні», що розповість ще багато чого цікавого про різні періоди нашої історії і проводить історичні паралелі, триватиме до квітня наступного року.
Фото Георгія ЛУК’ЯНЧУКА.