Фермер з Нових Млинів Борзнянського району Володимир Низківський, який вирощує понад 20 голів великої рогатої худоби, написав до редакції «Голосу України» з гіркотою про нинішні заготівельні ціни. «Кинувся я продзвонювати заготовачів в окрузі, щоб здати вирощених бичків, -пише він. — У відповідь почув: 13 гривень за кілограм ваги. А корови приймають по 8—9 гривень. Дружина зателефонувала у Черкаси. Там дають 17—18 гривень. Нормально на сьогодні. Чернігівська ж ціна рубає моє господарство під корінь. Більше тримати бичків я не зможу...»
Чоловік просив розібратися, хто винен у такій ситуації. На Центральному ринку Чернігова, куди йде левова частка заготовленого в області м’яса, продавчині нам щиро зізналися: у всьому винен низький попит.
— Яловичина йде по 35—45 гривень за кілограм, — зазначали реалізатори-посередники. — Більше і не поставиш, бо немає покупців. Цілий місяць уже така ситуація. Кіло сала можна придбати за 12—15 гривень. А його ж ще треба привезти сюди... Практично половина закупленої корови на забій йде у відходи.
Однак, як з’ясувалося, головною причиною низьких цін на м’ясну продукцію у Чернігівській області стало... збільшення виробництва свинини та яловичини. За статистичними даними, з початку року вироблено 53,4 тисячі тонн м’яса у живій вазі — 111 відсотків до відповідного періоду 2012-го. На Придесенні цьогоріч істотно зросло поголів’я свиней, птиці, овець, кіз. Вийшло, як із тими бульбами. Торік був на них великий урожай і закупівельні ціни у «картопляному Донбасі» впали до критичної межі. Багато крохмалистої згнило у льохах, на смітниках. Нині через неврожай вартість картоплі піднялася до 3—4 гривень за кілограм.
На жаль, збільшення виробництва м’яса в області не забезпечене належними можливостями переробних підприємств. Припинив роботу Бахмацький м’ясокомбінат, який відправляв заморожені туші великої рогатої худоби до Російської Федерації. Не експортує заморожене м’ясо до північних сусідів і ПАТ «Ритм» (Чернігів). Це, звісно, призвело до того, що селянам стало важко збути вирощене за прийнятними цінами. У господарствах населення закупівля худоби та птиці скоротилася на 26,9 відсотка.
![](/images_upload/2013/11/261113/Kulyk1.jpg)
Чернігівська область.
Фото автора.