Війна війною, а ростити хліб треба! І навіть більше, ніж у мирний час. Це чудово розуміють у навчально-дослідних господарствах Національного університету біоресурсів і природокористування України та посилено готуються до зими. Цій підготовці і була присвячена виїзна нарада, яка відбулася в НДГ «Великоснітинське» за участю виробничників та очільників університетських господарств.
— Головне завдання під час воєнного стану — зберегти потенціал навчально-дослідних господарств НУБіП як бази практичної підготовки студентів, наукових центрів та виробничі потужності, — наголошує ректор університету Станіслав Ніколаєнко, який приділяє цьому питанню величезну увагу. — Попереду — складний період зимівлі, і підбивати проміжні підсумки потрібно саме зараз, коли ще можливо відкоригувати плани подальшої роботи, щоб змінити ситуацію на краще.
Уся нарада мала формат дискусії, під час якої директори та головні спеціалісти відповідали на запитання.
— Наше НДГ «Великоснітинське» завершило збирання ранніх зернових на площі 607 гектарів з середньою урожайністю 36,7 ц/га, зокрема озимої пшениці 37,5 ц/га, ячменю 40,4 ц/га, — каже директор господарства Микола Журавель. — У власні відремонтовані склади закладено на зберігання понад 2200 тонн зерна. Нині заготовляємо кукурудзяний силос: зібрано понад 60 відсотків площ і закладено понад 3300 тонн силосу. Також збираємо соняшник. Поки що зібрано лише третину площ, валовий збір приблизно 300 тонн. Урожайність, на жаль, цього року нижча, ніж минулого: далася взнаки посуха у червні-липні, коли закладався урожай. Головне завдання: максимально зібрати з поля все, не допускаючи втрат.
Посівна озимих зернових культур планується на рівні минулого року: насінням і пальним наше господарство забезпечене, техніка підготовлена.
Щодо тваринництва: тут надій на фуражну корову становить 3800 кг, а середньодобовий надій на корову нині — 21,5 л. Приміщення ферми частково відремонтовані, і ці роботи тривають.
Повністю завершили збирання ранніх зернових та зернобобових культур ще в одному господарстві НУБіП — Агростанції.
— Зібрано майже 1,5 тисячі тонн зерна, урожайність озимої пшениці становила 48,2 ц/га, ячменю — 43,0 ц/га, — поінформував її директор Юрій Росамаха. — Також нині розпочався збір соняшника, готуються площі під посів озимих зернових культур.
Посів планується на рівні минулого року, а в господарстві вже завершується будівництво складу під зберігання зерна, що буде зібрано. А цього року, до речі, все зерно пшениці розміщено на зберігання в складах господарства, без послуг елеватора. У тваринництві надій на фуражну корову нині становить 4400 кілограмів молока, а середньодобовий надій на корову — 20 літрів. Тут, як і у «Великоснітинському», ферми частково відремонтовані, і ці роботи тривають.
— Справді, урожай цього року нижчий, ніж минулого. І хоча на це є й об’єктивні причини, та в НДГ не завжди оперативно реагували на ситуацію, не повною мірою застосовували сучасні технологічні підходи для зниження витрат ресурсів у рослинництві у таких умовах, — зауважує проректор з наукової роботи та інноваційної діяльності Вадим Кондратюк. — Необхідно підтримувати наукові дослідження науковців НУБіП, а також ширше залучати великі аграрні підприємства, що можуть інвестувати в розвиток університетських господарств, зокрема для організації демополів, дореєстраційного випробування нових сортів та гібридів, апробацій технологій захисту рослин і систем живлення.
Те, що урожай нижчий від запланованого, спричинено з-поміж іншого і тим, що через війну не вдалося вчасно реалізувати продукцію минулого року за вигідними цінами. Це призвело до обмеження коштів і неможливості виконати всі технологічні операції в повному обсязі. Є й позитивні моменти: посилення контролю за використанням матеріальних ресурсів господарств, зменшення послуг сторонніх організацій, елеваторів. І, безумовно, необхідно залучати додаткові кошти на господарську діяльність, зокрема застосування сучасних технологій, нових комерційних культур, ресурсів для організації переробки продукції.
Підбиваючи підсумки, ректор поставив перед виробничниками і науковцями завдання — розробити план заходів щодо підготовки і проходження осінньо-зимового періоду в НДГ НУБіП України, забезпечити збереження потенціалу господарств, не зупинятися на досягнутому і навіть у такий складний час шукати шляхи для розвитку.
Вадим Кондратюк, проректор з наукової роботи та інноваційної діяльності, Станіслав Ніколаєнко, ректор університету, Іван Чумаченко, директор науково-дослідного інституту технологій та якості продукції тваринництва, Микола Журавель, директор НДГ «Великоснітинське».
Тракторист Дмитро Дзядевич та комбайнер Роман Рудий.
Фото Сергія КОВАЛЬЧУКА.