президент росії путін заперечує причетність росії до енергетичної кризи в Європі, заявивши, що якщо Європейський Союз хоче більше газу, він повинен скасувати санкції, які перешкоджають відкриттю газопроводу «Північний потік-2».
Виступаючи перед журналістами після саміту Шанхайської організації співробітництва в Узбекистані, путін заявив: «Поставили під санкції «Північний потік-2», відкривати не хочуть, а ми хіба винуваті? Нехай самі думають, хто і де винен і не перекладають на нас свої власні помилки. газпром і росія виконували і будуть виконувати всі свої зобов’язання в межах домовленостей і контрактів. Якщо Європі так припекло, якщо все так важко - просто зніміть санкції з «Північного потоку-2», це 55 мільярдів кубометрів газу на рік, просто натисніть кнопку, і все піде».
«Північний потік-2» був добудований рік тому, але після того як путін оголосив, що росія визнає незалежність так званих «ДНР» та «ЛНР», Німеччина зупинила його сертифікацію.
Також росія почала зменшувати обсяги, а потім й зовсім зупинила постачання газу до Європи трубопроводом «Північний потік – 1» через, начебто, плановий технічний ремонт.
Згодом росія, яка до повномасштабного вторгнення в Україну, постачала близько 40% газу до ЄС, стверджувала, що перекрила трубопровід, оскільки західні санкції перешкоджали його роботі. Європейські політики у відповідь заявили, що «Північний потік-1» був використаний як привід і звинуватили кремль у використанні енергетики як зброї.
Окрім того, росія припинила постачання газу до країн, у тому числі до Болгарії та Польщі, оскільки вони відмовилися платити за газ в рублях, а не у валюті, вказаній в контракті.
Відповідно, з початку року, на тлі скорочення російських поставок європейські ціни на газ зросли більш як удвічі.
Однак, Європа усвідомила небезпеку залежності від російських енергоресурсів. Європейська комісія почала активно напрацьовувати рішення, щоб підготуватись до зими без закупівлі російського викопного палива.
(Що робить Європейський Союз для того, аби позбутись залежності від російських енергоресурсів – читайте у матеріалі).
Нещодавно в ЄС заявили, що Європа не буде послаблювати санкції проти росії через енергетичну кризу, яка склалася.
Міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок заявила: «Ми маємо дати зрозуміти, що ми не піддамося».
Голова Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус вважає, що Європа не може допустити послаблення санкцій. Досягнення цілей шляхом шантажу означатиме для кремля правильність усталеної стратегії.
«Європа має посилювати санкції проти рф та працювати над диверсифікацією джерел постачання енергоресурсів. Це буде єдина правильна відповідь на поведінку росії», - сказав Андрій Герус.