Як з’ясувалося, це тільки на перший погляд вони нібито стосуються різних галузей людської діяльності. При більш детальному заглибленні вони примушують ще й ще раз замислитись... і просльозитись.
Ціни на електроенергію у Східній Європі на початку вересня втричі вищі, ніж в Україні, — повідомило днями ДП «Оператор ринку».
Заради справедливості зауважимо, що схожа інформація від вищезгаданого ДП з’являється у ЗМІ та в соціальних мережах із завидною регулярністю. Організація, яка є держпідприємством і позиціонує себе як «аналог європейської енергетичної біржі», «відповідає в Україні за організацію торгів електричною енергією на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку».
А ще там хваляться, що «працюємо 24/7 з дотриманням принципів вільного ціноутворення»!
Звісно, коли працюють 24/7, значить, воно того варте! А ознайомившись з інформацією, яку поширює ДП, будь-кого полишать усілякі сумніви: справжній європейський рівень!
Читайте: «Біржова ціна на електроенергію в країнах Східної Європи на 19 вересня становила 280 євро за МВт.год. (11,50 грн/кВт.год), що у тричі дорожче, ніж в Україні.
Зокрема, у Румунії оптова ціна електроенергії 19 вересня становила 279 євро/МВт.год., у Словаччині — 275 євро/МВт.год., у Чехії — 269 євро/МВт.год.
До того ж в Україні біржова ціна залишається на рівні 3,25 грн/кВт.год., або 89 євро за МВт.год. Це майже втричі нижче, ніж у прилеглих країнах ЄС.
За даними Європейської комісії станом на кінець першого кварталу 2022 року, в Україні залишалися найнижчі ціни на електроенергію на всьому європейському континенті».
Не збагнеш одразу, чи то автори радіють за Україну, що так вдало прилаштувалася, чи, навпаки, хочуть присоромити й докоряють українцям, що ті не поспішають наздоганяти Європу у «дотриманні принципів вільного ціноутворення»!
Направду, шкода, що сухий текст не завжди може передати емоції. Що хотіли сказати автори? Чому вони не написали буквально одну-дві фрази, щоб читачеві стала зрозумілою їхня позиція!
Наприклад таке: «Хай Європа собі які хоче ціни встановлює, а нас і теперішні влаштовують»!
Або таке: «Не пристало нам пасти задніх. Треба піднапружитися і наздогнати Європу!»
Але щось нам підказує, що друге більш схоже на правду. Не дарма ж автори кивають на дані Європейської комісії. Ой, не дарма!
Ну, і зрештою, як тут залишатись байдужим і не прокоментувати цю інформацію у тому сенсі, що, мовляв, це ж якими повинні бути зарплати у людей, котрі на рівному місці — 24/7 — працюють у такій пречудовій компанії, яка ані ліній електропередач не будувала, жодних енергокомплексів, станцій, підстанцій не утримувала і не експлуатувала, а, з доброго дива, ні сіло ні впало: згідно з рішенням уряду, знай продає собі електроенергію «з дотриманням принципів вільного ціноутворення» і горя не знає.
Може, для них, з їхньою європейською, мабуть, зарплатою ціна на рівні 280 євро за МВт.год. (11,50 грн/кВт.год.) цілком прийнятна! Але для пересічного середньостатистичного українця і 3,25 грн/кВт.год., або 89 євро за МВт.год., ой, яка зависока!
Але гаразд! Нехай так. Тобто оті 250 так званих пільгових кіловат, які аж ніяк не є пільговими, помножимо на 11,50, як у країнах Східної Європи, і отримаємо... 2875,00.
Кажете, у декого пенсія менша?
Але ж обіцяють підвищити!
Усе одно, кажете, не вистачить?
На це відповідь у декого вже готова: «Ну, якщо не буде чим, то, звісно, можна не поспішати із сплатою. Війна ж! Але й не затягуйте надовго. Все одно згодом доведеться розрахуватися, не вам, то вашим нащадкам, не добровільно, то примусово»! Але це вже інша тема...
Ми ні до чого не закликаємо! Лише ділимося думками. І чомусь здається, що такі думки мають виникнути у кожної мислячої людини. От тільки чому вони не тривожать тих, хто поширює ці повідомлення? Загадка.
Погодьтеся, не може громадянин, у якого жебрацька, даруйте, зарплата/пенсія, платити європейську ціну за електроенергію! Так само й за газ!
То навіщо тоді така й схожа інформація час від часу вкидається у мережу? Звісно, не для того, щоб похвалитися: он ми які! Скоріше, щоб підготувати співгромадян, мовляв, час вже й нам наздоганяти Європу! Якщо зарплатою не можемо, то бодай тарифами!
Тим часом і європейцям, кажуть, цієї зими теж буде непереливки!
Влада Греції, до прикладу, запропонувала німцям, які зазнають «шоку від зростання цін на енергоносії» та «бояться зими з холодним опаленням», пережити зиму «далеко від криз» на грецьких курортах.
Міністр туризму Греції Василіс Кікіліас так і сказав, що «восени та взимку ми, греки, будемо раді вітати німецьких пенсіонерів, які хочуть звідати середземноморської зими з грецькою гостинністю, м’якою погодою та якісними послугами. Ми чекатимемо на вас тут», — запевнив Кікіліас, пише Bild.
Ми далекі від думки, що греки такі... ґречні, щедрі й гостинні, що готові приймати німців на своїх курортах за власний рахунок. Виходить, що середземноморський курорт цієї зими багатьом європейським пенсіонерам коштуватиме менше навіть, ніж сплата комунальних послуг!
За словами мера портового міста Ханья Панайотіса Сімандіракіса, влада запрошує кожного німця, який хоче приїхати цієї зими і жити «далеко від криз». Він, до прикладу, назвав своє місто ідеальним місцем, щоб пережити «кризову зиму», бо там тепло, добрі люди та «не потрібне опалення в будинку».
«Жоден німець не замерзне в Греції», — додав він.
«Пощастило німцям: їх запрошують, а нас ні», — думають українські пенсіонери. «Дивись, а то і ми гайнули б до Греції! А хоч би і на всю зиму. Там тепло. Там море!»
Щоправда, для цього їм довелося б продати квартиру. От тільки біда: через війну навряд чи дадуть пристойну ціну!..
Не лякайте наших пенсіонерів європейськими цінами!
Фото ілюстративне з відкритих джерел.