І це не лише умови воєнного стану. Члени правління обласної організації НСЖУ запропонували провести його там, де він розпочинав свою ходу, — на Придніпров’ї, в колишньому Онуфріївському районі (нині — громада Олександрійського району) та за можливої участі тих журналістів області, які були учасниками першого фестивалю 2013 року.
А організатори приймаючої сторони — редакція газети «Придніпров’я» (редактор, член правління ОО НСЖУ, лауреат обласної журналістської премії Руслана Сорока), Онуфріївська селищна рада (голова Віталій Береза) та колектив Успенського ліцею — запропонували журналістам долучитися до патріотичної акції — туристично-краєзнавчої велоекспедиції «Ми за Мир у вільній Україні».
Активісти НСЖУ з Бобринця, Знам’янки, Кропивницького, Олександрії та Світловодська сіли на велосипеди разом із місцевими школярами і дорослими жителями та вирушили маршрутами неймовірно мальовничого придніпровського села Успенка (на знімках).
Урочистий старт спільної патріотичної акції дали на подвір’ї ліцею. Напутні слова виголосила начальник відділу освіти селищної ради Наталія Кравченко, яка відзначила, що в нинішній трагічний для України час українці мають надихатися героїзмом, самовідданістю і патріотизмом своїх захисників. Усіма силами підтримувати їхні родини, їхніх дітей, щоденно демонструвати, як сильно ми цінуємо всіх, хто сьогодні на полі бою боронить рідну Україну. А ще — шанувати рідне село, односельців, згуртовуватись та єднатись у спільній боротьбі проти окупантів, повсякчас наближаючи Перемогу.
Учасників велоекспедиції привітав і голова обласної організації Національної спілки журналістів України заслужений журналіст України Петро Мельник. «Українці — нездоланна нація. Це доводять і наші захисники на полі бою, і вчителі, які в умовах війни дають знання дітям, і самі діти, хвиля патріотизму яких вражає всю Європу, — підкреслив він. — Проведення такої акції — це теж вияв стійкості нашого народу, любові до своєї землі та неймовірної шани до всіх, хто боронить її від ворога».
Староста села Тетяна Плітка розповіла про героїв України — уродженців Успенки, які захищають її з 2014 року, обстоюють суверенітет та територіальну цілісність нашої держави. Серед них — Дмитро Шевченко, який в 2014 році серед перших мобілізованих пішов захищати Україну від ворога і перший із жителів Онуфріївщини загинув на Донбасі від рук російських загарбників.
Поіменно було названо учасників АТО/ООС, які пішли з життя в боях за Україну чи вже повернувшись із пекла війни.
Багато зворушливих слів прозвучало на адресу уродженки села Ольги Павленко, авторки знаної у світі книжки «ЖУК» (Жива українська кухня), чий короткий, але сповнений неймовірного патріотизму, любові до всього українського життєвий шлях трагічно обірвався внаслідок ракетного удару рашистів по торговельному центру «Амстор» (Кременчук).
Пам’ять загиблих та померлих патріотів громади учасники форуму вшанували хвилиною мовчання.
Після маркування учасників велоекспедиції національною символікою колона велосипедистів на чолі з гідом, педагогом-організатором Галиною Салангіною, вирушила за раніше озвученим маршрутом.
Під час першої зупинки велопробігу відбулася презентація кавер-гурту «Є-ноти», який під час своїх виступів збирає кошти на потреби ЗСУ. Креативний гурт виконав дві пісні для учасників велоекспедиції, які долучились до збору коштів.
На вулиці Придніпровській, відомій своїми патріотичними мешканцями, школярі і журналісти відвідали бабусю бійця ЗСУ Павла Баринова Раїсу Олександрівну Рюхову. Поспілкувались і з його дружиною Оксаною, підтримали дітей. Також зустрілись із дружиною мужнього захисника України Олександра Євдокименка Анею та його дітьми. Вшанували сім’ю ще одного військового ЗСУ — Сергія Залоїла.
Несподіваним і приємним стало спілкування з неординарною родиною Понурків. Заслужений працівник культури, майстер спорту з акробатики, суддя республіканської категорії, режисер-постановник народного цирку «Юність» Кременчуцького міського палацу культури Микола Іванович Понурко — уродженець Успенки, і нині хоча й перебуває на заслуженому відпочинку за віком, але продовжує працювати. Проте встигає бувати і в селі, де народився. Разом із дружиною Любов’ю Миколаївною вони облаштували на своєму сільському обійсті справжню українську садибу, а в хаті — колоритну світлицю з діючою піччю під петриківським розписом та різним побутовим начинням козацьких часів.
Те, що в селі є обійстя-музей, стало приємним відкриттям для багатьох учасників експедиції. Діти чи не вперше побачили справжню українську піч, доторкнулись до прядки, до сорочки з домотканого полотна... А ще побачили, як потрібно шанувати нашу національну культуру, берегти та плекати її традиції, в якій чистоті та красі треба тримати свій двір, свою домівку.
Досвідом розвитку власної справи мандрівники збагатилися на території майбутньої полуничної плантації жителя села Владислава Лонського. Він, як і інші місцеві жителі, намагається робити свій посильний внесок у розвиток економіки держави заради спільної Перемоги.
Мальовничими луками учасники краєзнавчої мандрівки доїхали до кінцевої зупинки — організованого власноруч на березі Дніпра місця масового відпочинку місцевих жителів із майданчиком для пляжного волейболу. Останній збудували завдяки активній участі Онуфріївської селищної ради та безпосередньо жителів Успенки в конкурсі інвестиційних проектів соціальної дії за фінансової підтримки Європейської Комісії та Британської Ради.
Тут вчителька фізкультури ліцею Євгенія Ісмайілова презентувала спортивні успіхи успенської молоді, зазначивши, що село багате на спортивні традиції й активно їх розвиває. Невелике за кількістю населення, воно має свою футбольну та дві волейбольні команди, які досягають значних успіхів у змаганнях різного рівня — від районного та обласного і аж до всеукраїнського.
Присутні мали можливість отримати гарні емоції від перегляду кількох партій пляжного волейболу дівчачої та хлопчачої команд.
Подбали місцеві жителі разом із старостою і про смачне частування на свіжому повітрі в оточенні неймовірно мальовничих природних пейзажів: учасників велопробігу та юних спортсменів пригощали козацькою кулешею, варениками та смаженою рибою.
А на місці старту учасників чекало ще багато цікавого. Директорка закладу Арміне Малумян, яка теж брала безпосередню участь у велопоїздці, поділилась своїми враженнями про неї та зазначила, що вона ввійде в історію села: покаже, чим воно жило в період військового часу, воєнного стану, який неймовірно патріотичний дух зберігали його жителі.
Очільник журналістської спільноти Кіровоградщини Петро Мельник вручив дипломи обласного журналістського фестивалю «Осінні зерна» учасникам та організаторам велоекспедиції і поділився своїми враженнями: «Я неймовірно радий за успенців, які так дружно та активно беруть участь у патріотичних заходах, і вкотре переконався, що люди у нас — завзяті, сильні і вольові. А успенські діти та вчителі ще й дуже талановиті...».
Вчителька історії та правознавства, авторка бага-тьох краєзнавчих публікацій Вікторія Черненко-Нікуліна провела цікаву вікторину з історії села. Її знавці отримали призи. Не залишилися без нагород і переможці конкурсу малюнків. Від селищного голови Віталія Берези кожна дитина—учасник експедиції отримала пакунок із солодощами.
Післямова. На завершення Арміне Малумян запросила гостей оглянути об’єкт укриття ліцею. Дякуючи підтримці селищної ради, відділу освіти і завдяки високій активності місцевого соціально відповідального бізнесу, колективу навчального закладу та батьків учнів, тут влаштовано дуже затишне та з дотриманням усіх вимог сховище для дітей та колективу працівників у разі повітряної тривоги. До речі, Успенський ліцей на сьогодні єдиний серед сільських загальноосвітніх закладів громади, який має можливість здійснювати навчання дітей в очному форматі.
А учні 4-го класу разом із вчителькою початкових класів Юлією Лошак вручили журналістській делегації виготовлені власноруч «ангелочки» для відправки воїнам на фронт. «На кожного «ангелочка» діти нашіптували коротенькі молитви, щоб вони оберігали наших бійців», — розповіла вчителька.
Фото учасників фестивалю.