15 вересня, в день народження письменника, журналіста, почесного громадянина Луцька й Каменя-Каширського, нині покійного, Івана Корсака в Музеї сучасного українського мистецтва Корсаків, що в обласному центрі Волині, відбулася церемонія вручення літературної премії його імені.

Премію запровадила родина письменника, аби справа, якій присвятив життя Іван Корсак, жила й розвивалася, а в сучасних письменників не згасав інтерес до історичної роману, майстром якого був наш земляк.

«Це має надзвичайно велике значення для формування нації, її розвитку, виведення її на вищий культурний рівень», — наголосив голова журі конкурсу та фундатор премії, син письменника Віктор Корсак. Ще він повідомив, що друком вийшло вісім томів творів Івана Феодосійовича з майбутнього десятитомника. Також готовий сценарій фільму за мотивами його роману «Перстень Ганни Барвінок».

Земляки і родина письменника багато роблять, аби привернути увагу до цієї тематики. Проведено науково-практичну конференцію «Волинь у часі і просторі», де започаткували дискусію між науковцями на тему Корсакіани, та видано спецвипуск із статтями, де аналізують творчість Івана Корсака. Театр «ГаРмИдЕр» підготував виставу за мотивами його роману «За серпанком, загадковим серпанком» (прем’єра мала відбутися 26 лютого, коли Луцьк зазнав ракетних ударів рашистів)...

Цьогоріч лауреатом премії за роман «Час нескорених» став письменник із Жовкви, що на Львівщині, Петро Лущик (на знімку). Це сьома книга його «Галицької саги», де йдеться про останні роки Другої світової війни і після неї.

«Збагнувши, що сподіватися більше ні на кого, галичани самі вирішували свою долю, але шляхи для цього обирали різні, — сказано в анотації до видання. — Хтось повірив німецькій пропаганді й записався до дивізії «Галичина», а дехто зрозумів, що єдино правильний шлях — це вступити до Української повстанської армії. На Галичину повернулася радянська влада, яка виявилася не кращою за німецьку: в селах насильно створювали колгоспи, під дулами автоматів відбулися вибори до Верховної Ради СРСР, на наспіх скликаному соборі ліквідували Українську греко-католицьку церкву. Але у численних криївках, схованих від ворожих очей, залишалися ті, хто не скорився долі».

Декілька слів про цьогорічного лауреата: Петро Лущик працює в школі вчителем фізики. 2004 року відіслав свій перший роман на «Коронацію слова». І після того шість разів ставав лауреатом цього конкурсу. «Загалом «Галицька сага» включатиме вісім книг. Восьма, завершальна, розповідатиме про події серпня 1991 року. В ній йтиметься про одне з галицьких сіл та кілька його родин у різні буремні часи. Як обіцяє автор, він намагатиметься відповісти на запитання, чому в 1943-му так багато молодих чоловіків пішли в дивізію «Галичина». У шостій книзі саги йдеться про розстріл енкавеесниками в’язнів Луцької тюрми. Прототипом одного з героїв став троюрідний дядько автора, якому тоді вдалося вижити.

На завершення врочистостей показано виставу за романом Івана Корсака «На розстанях долі» (театр «ГаРмИдЕр»).

Луцьк.

Фото з інтернет-видання «Волинські новини».