Щоб забезпечити повернення до системи міжнародної справедливості, необхідно ізолювати Росію дипломатично й економічно та визнати її державою – спонсором тероризму, а всіх винних в агресії проти України – притягнути до відповідальності. Про це заявив Президент Володимир Зеленський, відповідаючи на запитання на пленарному засіданні осінньої сесії ПАРЄ.

«Треба максимально ізолювати Російську Федерацію дипломатично, щоб суспільство в Росії знало та сплачувало високу ціну за цю агресію. Щоб суспільство почало тиснути на своє військово-політичне керівництво. Тому максимальна санкційна політика – те, що ви можете зробити», – зазначив Президент України.

Він також наголосив на важливості визнання Росії державою – спонсором тероризму, щоб забезпечити систему міжнародної справедливості.

«Важливо, щоб суспільство РФ розуміло, що воно є суспільством держави-терориста і з цього моменту кордони європейських держав для нього не відкриті», – зауважив Володимир Зеленський.

«Найголовніше – це політична та інформаційна підтримка України сьогодні, і ви всі це можете зробити», – додав Глава держави й закликав не стомлюватися від війни, а підтримувати нашу країну на шляху до перемоги.

За словами Президента, над розслідуванням російських злочинів працюють фахівці з різних держав: Польщі, Словаччини, Франції, країн Балтії – і наша держава відкрита до допомоги міжнародної спільноти в цьому питанні.

«Велика кількість убитих людей. Потрібна велика кількість ексгумаційних дій. Тому ми вдячній за будь-яку технічну підтримку також», – сказав Володимир Зеленський.

Президент також зазначив, що Україна очікує відкриття в Києві філд-офісу Міжнародного кримінального суду.

«Прокурор Хан зараз спілкується з нашим Генеральним прокурором. Ми очікуємо, щоб було пришвидшено цей процес і офіс було відкрито», – розповів він.


Крім того, Володимир Зеленський зробив акцент на необхідності підтримки резолюції ООН щодо заснування спеціального міжнародного трибуналу. «Повертаємося до системи міжнародної справедливості. Це справедливість – притягнути до відповідальності всіх винних», – зазначив Глава держави.

За словами Президента, Україна прагне залучити міжнародних експертів до роботи спеціального міжнародного трибуналу.

«Важливо, щоб усе це спрацювало, щоб був організований міжнародний трибунал. І тут питання не в тому, хто в ньому головний і з якої держави. Головне, щоб це були амбітні професійні люди, налаштовані на результат», – переконаний він.

Володимир Зеленський також відзначив важливість ухвалення резолюції ООН щодо створення механізмів відшкодування збитків, завданих агресором.

«Винні мають бути притягнуті (до відповідальності. – Ред.). Тому створення спеціального трибуналу та засудження всіх винних – це те, що є дуже важливим сьогодні для нас, для звичайних українців», – сказав Володимир Зеленський.

Офіційне інтернет-представництво Офісу Президента України

Зроблені перші важливі кроки для захисту українського неба, і Україна очікує від партнерів посилення цього процесу

Для захисту громадян від російських атак із повітря Україна потребує сучасних систем ППО, адже наявних зараз засобів недостатньо, у чому можна було переконатися кілька днів тому. Про це Глава держави заявив, відповідаючи на запитання на пленарному засіданні осінньої сесії ПАРЄ.

Президент зазначив, що сьогодні у світі є декілька потужних держав – виробників систем протиповітряної й протиракетної оборони, серед яких Німеччина. Він подякував за те, що перша система ППО IRIS-T надійшла саме від ФРН.

«Так, це не закриє наше небо повністю, не захистить нас від тих 130 ударів, які були два дні тому й тривають цими днями. Це не захистить нас повністю, але це вже відкриття можливостей того, що в майбутньому Німеччина зможе надати нам більше допомоги й інші держави – виробники ППО і ПРО зможуть нам допомогти закрити небо над головами мирних українців», – переконаний Володимир Зеленський.

Глава держави нагадав, що США підтвердили надання Україні систем NASAMS. За його словами, наша країна також очікує потужних кроків у цьому напрямку від Франції та Італії.

Офіційне інтернет-представництво Офісу Президента України

Червоний Хрест має діяти потужніше в питанні доступу до полонених у Росії та на окупованих територіях

Міжнародний комітет Червоного Хреста (МКЧХ) має проявляти більше наполегливості та діяти потужніше в питанні отримання доступу до полонених, які перебувають на тимчасово окупованих територіях України та в Російській Федерації. На цьому наголосив Президент Володимир Зеленський під час участі у пленарному засіданні осінньої сесії ПАРЄ.

«Не можемо ми, українці, битися за те, щоб Червоний Хрест знайшов можливість. Червоний Хрест повинен битися, тому що це їхня робота, тому що вони отримують за це гроші, тому що на них дивиться весь світ. Вони повинні тиснути на Росію, щоб туди (до місць утримання полонених. – Ред.) доїхати», – заявив Глава держави.

Президент зазначив, що умови утримання цивільних і військових бранців на підконтрольних Росії територіях – пріоритетне гуманітарне питання, і це стало очевидним для всього світу після теракту в Оленівці, коли було підірвано понад 50 полонених.

«І тут головне питання – доступ Червоного Хреста. Я хотів би звернутися до вас і на вашому поважному майданчику звернутися до представників і керівництва Червоного Хреста: вони повинні мати доступ до полонених», – сказав Глава держави.

Утім, як констатував Володимир Зеленський, МКЧХ не демонструє ефективності в питанні доступу до українських полонених із самого початку російської агресії проти України у 2014 році.

«Це триває ще з початку окупації нашого Криму й Донбасу – доступу до наших полонених не було. Червоний Хрест не може туди доїхати. Це відбувається вісім років. А зараз, коли тисячі наших полонених після повномасштабного вторгнення перебувають на тимчасово окупованих частинах Донбасу, де їх катують – ми це знаємо – і чого тільки з ними не роблять, доступу у Червоного Хреста також немає», – зазначив він.

Президент висловив переконання, що МКЧХ має активніше тиснути на російську владу, зокрема і в публічному просторі, з метою отримання доступу до всіх бранців.

«Я не бачу їхніх постійних виступів у медіа, тиску на Росію, виступів у Генасамблеї ООН. Я не бачу цього медійного, інформаційного, будь-якого тиску», – сказав Володимир Зеленський.

За його словами, Україна зі свого боку за допомогою різних механізмів, організацій і країн-партнерів робить усе можливе для звільнення бранців, обміну військових. Він відзначив допомогу ООН і Генерального секретаря Організації Антоніу Гутерріша, Туреччини, яка допомагала звільнити захисників «Азовсталі», та партнерів із Саудівської Аравії, які сприяли у визволенні полонених громадян Сполучених Штатів, Великої Британії, Швеції, Хорватії.

«Я вважаю, що всі ми маємо включатися. Я вважаю, що Червоний Хрест повинен діяти потужніше», – заявив Президент.

У контексті гуманітарної підтримки України Глава держави також подякував країнам-партнерам за медичну допомогу. Зокрема він висловив подяку Франції, яка із самого початку повномасштабної війни сприяла в евакуації онкохворих дітей.

Володимир Зеленський констатував: медична інфраструктура України добре показала себе в час боротьби з ковідом, але впоратися з величезними викликами, які з’явилися у зв’язку з повномасштабним вторгненням Росії, їй дуже складно. Тому наша держава потребує подальшої допомоги зокрема і в медичній сфері.

«Велика кількість поранених, і тому така допомога нам точно знадобиться. Ми не можемо зараз говорити про деталі, тому що потрібно все. Є спеціальні шпиталі, які розгортають на деокупованих територіях, є також переїзні лікарні, шпиталі, які розгортають саме на фронті. Є окрема підтримка реабілітаційних програм. Тобто є де допомагати. І якщо буде бажання – ми будемо вдячні», – резюмував Глава держави.

Офіційне інтернет-представництво Офісу Президента України