Зупинимось лише на одному аспекті — вшануванні пам’яті цього видатного діяча в Україні і в світі.

Щоб ушанувати пам’ять про Пилипа Орлика, у Києві, на вулиці, названій його іменем, відкрили бронзовий монумент, який зображує українського гетьмана у доленосний момент підписання Конституції 1710 року. Пам’ятник Орлику вирішили встановити ще 2006 року, тоді ж оголосили конкурс на найкращий проект монумента. Проте безпосередні роботи почалися лише 2011-го, після звернення суддів Конституційного суду до Президента з проханням прискорити зведення пам’ятника, щоб встигнути до 15-річчя з дня ухвалення чинної української Конституції. Авторство монумента належить знаменитому київському скульптору Анатолієві Кущу. Пам’ятник складається із двох композиційно пов’язаних частин: монумента гетьману та стели із козацькою атрибутикою: бандурою, шаблями та списами, бойовою сокирою, щитом і надірваним прапором, що майорить на вітрі.

Дві скульптури розташовані одна біля одної, утворюючи щось подібне до воріт, якими починається вхід до скверу. Із обох боків постамент плавно переходить у невеликі гранітні сходинки, від яких простягаються дві лавиці. Скульптор детально зобразив не лише візерунок дорогої тканини, із якої «пошито» костюм гетьмана, а й відтворив малюнок ґудзиків. У лівій руці автор Конституції тримає булаву, а в правій — перо. На постаменті викарбовано родовий герб Орлика. Монумент виконано із дорогих та надійних матеріалів: усі архітектурні частини подіуму і постаменту — із граніту, а скульптурні композиції — із бронзи та кованої міді (на знімку фрагмент пам’ятника).

У червні того ж таки 2011 року у шведському місті Крістіанстаді відбулося урочисте відкриття пам’ятника та меморіальної дошки на будинку, де мешкав у 1716—1719 роках Пилип Орлик, гетьман-вигнанець. Цю акцію ініціювало Посольство України у Швеції. Пам’ятник, який є подарунком України шведському місту Крістіанстад, виготовила майстерня українських скульпторів Сидорука та Крилова.

Нарешті (так само 2011 року) пам’ятний знак на честь Пилипа Орлика встановили у селі Косута Вілейського району Мінської області. Його ім’ям назвали одну з вулиць Вілейки. Річ у тім, що український гетьман Пилип Орлик народився 11 жовтня 1672 року саме в селі Косута на Вілейщині. Він — з литовського шляхетського роду, який мав чеське коріння. Отож, 2011 року в селі Косута постановили щорічно в день Петра і Павла проводити свято задля вшанування Орлика. Чи святкують цей день у нинішній білорусі — невідомо, але Історія має довгу пам’ять...