— Я би назвав цю збірку антологією воєнної поетичної лірики, — сказав голова Національної спілки письменників України, наш земляк Михайло Сидоржевський, котрий прибув на презентацію із Києва. — Адже немає важливої події, котра б не обізвалася в серці поета болем чи радістю. Нині триває війна, вона озивається болем. Тож із перших днів нашого супротиву про цю війну написано багато віршів. «А чому б їх не зібрати, не впорядкувати і не видати окремою книжкою?» — подумав я, — продовжує Михайло Сидоржевський. — Мої думки збіглися з намірами видавця, директора київського підприємства «Ліра-К» Віталія Зарицького. Ми зв’язалися і домовилися про співпрацю.
— Робота була досить складною, — приєднався до розмови директор київського видавництва «Ліра-К» Віталій Зарицький. — Насамперед тому, що в перші тижні війни не було друкарського паперу. Дяка долі, ми трохи мали на нашому підприємстві. Та й грошей не було: я все зробив за власні кошти, адже переконаний: така книжка дуже необхідна для наступних поколінь.
— Знаю це з власного досвіду, — продовжує Віталій Зарицький. — Якось зацікавився історією, вивчав документи з Другої світової війни. За 1945 рік є всі відомості про наших солдатів: де хто народився, які бої пройшов, де загинув, де похований. А про воїнів АТО з 2014-го знайти майже нічого не вдалося, хоча часу відтоді минуло небагато. Причини прості: або вилетіло з комп’ютера, або стерся диск чи зламалася флешка. Такі нині технології. А папір зберігає написане десятки століть; навіть далекі нащадки зможуть легко дізнатися про наше сьогодення, якщо буде видана книжка.
— До збірки «Весна озброєна» увійшли 142 вірші різних авторів, — розповідав далі голова Національної спілки письменників України Михайло Сидоржевський. — Переважна більшість — з різних областей України. Але є й зарубіжні, здебільшого з Польщі, Чехії, Болгарії, Литви. Серед них і написані українською мовою, і перекладені нашими колегами.
— Поки що нам не вдалося видати збірку великим накладом, — зазначив директор видавництва Віталій Зарицький. — Але книжку вже отримали багато авторів. Вдалося також відправити кілька сотень екземплярів до воєводської бібліотеки Кракова. Адже Польща, як рідних, прихищає наших переселенців, тож ми не могли відмовити їм.
Виступили на зібранні і наші земляки, чиї вірші опубліковані в збірці: Тетяна Пишнюк-Фольварочна, заступник голови спілки письменників України Михайло Пасічник — поет із Бердичівського району, Володимир Білобровець — поет, бібліотекар відділу україніки обласної наукової бібліотеки.
Голова обласного відділення спілки письменників України Світлана Штатська (Гресь) та журналіст, письменник і воїн АТО Григорій Цимбалюк щиро дякували і упорядникові, і видавцеві за зроблене. До розмови долучилися по Інтернету Інна Ковальчук із Києва, Ігор Павлюк зі Львова та Віктор Мельник із Вінниці. Всі зійшлися на тому, що заплановане російськими агресорами знищення України тільки додає нам сили, об’єднує і зміцнює народ, а також спонукає краще знати своє справжнє минуле заради світлого майбутнього. Про це каже і поезія збірки.
А Михайло Сидоржевський та Віталій Зарицький запевнили, що антологія воєнної поезії на цій книжці не зупиниться — продовження буде.
Житомир.
Фото Валерія КОСЕНКА.