Микола Теліженко з дружиною Олександрою.
Фото Надії ГОРБАЧЕНКО.
Митець передав через графічні зображення глибокий трагізм і героїзм сьогоднішньої доби, незламність і самопожертву нашого воїнства, непохитний дух і віру в Перемогу.
Як на полотні переплітаються червоні й чорні барви, так і у роботах Миколи Теліженка поєднуються біль і самозречення, помста й молитва, ненависть і любов. Прагнення українців до свободи, історичні паралелі, зловісна суть неофашизму-рашизму, невідворотність кари — ці філософські мотиви пронизують графічні твори митця, спонукають до роздумів та дій.
— Для мене ця серія розпочалася 24 лютого, — поділився зі своїми шанувальниками митець. — Удосвіта в майстерню зайшла дружина і промовила: «Миколо, вставай, війна почалася! Київ бомблять!». Перша моя робота цієї серії «Вовки на кургані» народилася того ж дня. Відтоді не міг зупинитися. Слухав про трагедію Бучі, Гостомеля, інших міст і свої переживання втілював у графічних образах. Виставку назвав «Від сирени до сирени», бо створювалася вона фактично між сигналами тривог. Я навіть уже не чую тих сирен, а просто малюю. Й бачу, що із сотень ескізів можна буде створити ціле полотно про трагедію та героїзм нашого народу, котрий обов’язково переможе.
На виставці видатного живописця, скульптора, графіка, творця неперевершених витинанок і пластики побували представники влади, творча та наукова інтелігенція, студенти та школярі.
Присутні тепло привітали Миколу Матвійовича зі ще одним значним творчим здобутком. А дружина майстра, заслужена художниця України, авторка монументального «Рушника Перемоги» Олександра Теліженко так відгукнулася про творчість чоловіка: «Ця виставка для Матвійовича — його зброя, його передова. У перші ж дні війни наші син і зять пішли в територіальну оборону, донька з дітьми виїхали у безпечне місце, а ми з чоловіком почали творити». Зі словами Олександри Василівни перегукуються інші, написані на сторінці Миколи Теліженка у Фейсбуці його друзями: «Рука Митця міцно тримає пензель, як Воїн — свою зброю...».
Черкаська область.
Фоторепродукції Миколи ВАСИЛЬЄВА.