Одещина, незважаючи на наявність посушливих Буджацького, Тарутинського та Бессарабського степів, завжди була регіоном з величезним запасом води — річками, озерами, лиманами і, звичайно, Чорним морем (площа Чорного моря — 422 000 км2). На території Одеської області протікає 225 річок. Найбільші серед них — Дунай (Кілійський рукав), Дністер із притоком Кучургана, Південний Буг із притоками Савранка та Кодима.

Істина загальновідома — там, де водні ресурси, там і риба. Україна за офіційними даними щорічно виловлює  70 тисяч тонн риби. За неофіційними — у 5—10 разів більше. Сьогодні на одеських полицях переважно річкова риба — сом, карась, короп, щука, лящ. Можна зустріти і кефаль, камбалу, судака, пеленгас з інших водойм. За словами продавців, уся вона — родом із Дністра та околиць села Маяки, що нависає над річкою. Звідти вранці вона ще живою потрапляє на міські ринки, тому рибні покупки рекомендують робити рано-вранці.

Точна кількість риби, яку виловлюють в Одеській області, невідома через те, що промислом займаються фермери, рибалки-аматори, рибники, промислові рибалки. Такої невизначеності могло і не бути — 7 червня 2016 року було розроблено та запущено Державний реєстр рибогосподарських водних об’єктів (їхніх частин). Реєстр є першою в історії України уніфікованою електронною базою з вичерпною інформацією про всі водойми, придатні для рибогосподарської діяльності, аквакультури та рибного фермерства.

Тоді ж і розпочалася перша в історії України реформа рибного господарства. Про її результати говорити ще, мабуть, зарано.

Головне — у галузі розпочалася масштабна дерегуляція: Держрибагентство розробило 20 законодавчих ініціатив щодо спрощення умов ведення бізнесу та легалізації рибогосподарської діяльності, передбачено зменшення на 70% кількості дозвільних документів, які створювали підстави для корупції.

Прощавайте, рибінспектори

У серпні 2017 року було розпочато реформування органів рибоохорони: замість рибінспекторів українські водойми охороняє новий рибо-
охоронний патруль (за прикладом ППС).

У грудні 2015 року стартував конкурс з рибного патруля в Україні. Держрибагентство отримало понад 2 000 анкет. У результаті конкурсу, який включав чотири етапи, зокрема психологічне тестування та перевірку фізичної підготовки, відібрали кандидатів, які пройшли спеціальне навчання та 16 червня 2016 року розпочали свою роботу.

Зазначимо, що в перші місяці роботи рибних патрулів було досягнуто результатів у боротьбі з браконьєрами.

На Одещині в незаконному вилові, перевезенні та продажу риби викрили сімох осіб. У правопорушників вилучили понад 400 кг водних біоресурсів та заборонені знаряддя лову.

На озері Кагул поліцейські спільно з прикордонниками зупинили браконьєрів: мешканець Ренійської громади разом із сином сітками виловив майже сто особин риби та раків, завдавши державі приблизно 230 тисяч гривень збитків. Двох мешканців Білгород-Дністровського та Одеського районів правоохоронці викрили у незаконному перевезенні водних біоресурсів без документів на товар, а в Одесі та одному із сіл Кілійської громади виявили трьох недобросовісних продавців, які торгували рибою сумнівного походження без дозвільних документів.

Дії браконьєрів слідчі кваліфікували за частиною 1 статті 249 Кримінального кодексу України, за незаконний рибний промисел їм загрожує від 17 тисяч гривень штрафу до трьох років обмеження волі.

На інших правопорушників очікує адміністративна відповідальність за частиною 1 статті 88-1 (порушення порядку придбання, збуту або розповсюдження об’єктів тваринного світу) КУпАП, яка передбачає штраф з конфіскацією товару.

Реформа дала змогу значно підвищити заробітну плату інспекторам, за державні кошти було закуплено нову техніку, форму, збільшено фінансування на пально-мастильні матеріали. В Одеському регіоні це виявилося поділом одного Західно-Чорноморського басейнового управління охорони, використання та відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства на два управління: Одеський рибоохоронний патруль та Чорноморський рибоохоронний патруль. Сьогодні, наприклад, Одеський рибоохоронний патруль здійснює рибоохоронну діяльність на внутрішніх водоймах області, куди входять річки, озера, Хаджибейський, Дністровський, Шаболатський, Кучурганський лимани.

Одеський рибоохоронний патруль здійснює контроль за використанням та відтворенням риби та бореться з браконьєрством. Відомо, що всі громадяни мають право використовувати водні біоресурси у наукових, культурно-освітніх, виховних, оздоровчих цілях, отримання естетичного задоволення. Сюди ж належить аматорське та спортивне рибальство. Відповідно до встановлених правил, рибалка має право видобути не більш як 3 кг риби на людину.

Компетентна думка

Віктор Безсмертний, заступник виконавчого директора аграрного рибогосподарського підприємства «Придунайська нива»:

— Україна, та Одеська область зокрема, мають колосальні географічні та кліматичні можливості для розведення риби та інших аквакультур. У нас є чудові водні ресурси. Але для того, щоб у цій воді з’явилася риба в кількості, яка задовольнить потреби населення, потрібно виконати ще безліч умов.

Одна з них — це право власності на водойми. Нині рибні господарства ведуть свою діяльність на орендованих територіях. Тому вкладати кошти у розвиток підприємств, розуміючи, що будь-якої миті можна позбутися своїх вкладень, мало хто ризикує.

Друга — зниження собівартості рибопосадкового матеріалу та готової продукції. Це і вартість енергоносіїв, і оренда площ та податки. У сумі все це знижує рентабельність виробництва, призводячи до відмови підприємців від роботи.

Третій чинник, який впливає на розвиток галузі, — це проблеми придбання маткового поголів’я. Привезти «свіжу кров» з інших країн в Україну сьогодні дуже складно через бюрократичну тяганину. А через близькі споріднені схрещування риби «вимиваються» найкращі якості порід, поступово повертаючи потомству ознаки диких порід. Вирощувати таку рибу економічно невигідно: росте вона повільно, хворіє набагато частіше.

Порушників не меншає

До Управління Одеського рибоохоронного патруля від інспекторів майже щодня надходять десятки адміністративних протоколів, які складаються на порушників правил аматорського та спортивного рибальства і правил промислового рибальства. Цифри свідчать, що минулого року на Одещині було проведено 2 556 рейдів, унаслідок яких викрито 2 090 порушень рибного законодавства. Вилучено майже 10 тонн водних біоресурсів та 2208 одиниць заборонених знарядь лову. Браконьєри завдали збитків рибному господарству України майже на 1870000 гривень. Найчастіше порушення фіксуються з боку «любителів» — звичайних рибалок, які порушують встановлені законодавством правила. Наприклад, одне з наймасштабніших порушень минулого року розкрито на трасі Рені — Одеса. Чоловік автомобілем перевозив майже 400 кг риби без документів, які б підтверджували законність її придбання. Незаконно видобуту рибу вилучили, а на порушника склали адміністративний протокол. Також резонансний випадок було зафіксовано у лютому на озері Джантшейське — в районі села Приморське Татарбунарського району. Патрульні викрили двох громадян, які на гумовому човні за допомогою 25 ліскових сіток виловили майже 200 кг риби. Згідно з розрахунками загальна сума збитків, завданих рибному господарству України, становила понад 300 тисяч гривень. На жаль, такі випадки — не рідкість. Зазвичай, рибалки, яких затримують унаслідок серйозного порушення, йдуть на це свідомо. Але є й ті, хто порушує правила, не знаючи про них. Регулярно пояснюється рибалкам, що, виходячи на воду, необхідно знати і дотримуватися правил рибальства так само, як і правил керування автомобілем. Як то кажуть: незнання закону не звільняє від відповідальності.

Після оформлення адміністративних протоколів вилучено знаряддя лову, плавзасоби та інше рибальське майно, воно зберігається на складах Одеського рибоохоронного патруля. Після рішення суду — знищуються або повертаються власникам. Отримані водні біоресурси передаються на відповідальне зберігання до підприємства, внесеного до єдиного реєстру торговельних підприємств, з яким Управлінням регулярно укладає договір «Про зберігання та реалізацію вилученого, конфіскованого, безгоспного майна, що швидко псується, яке переходить у власність держави». Оцінка вилученого у порушників майна, а також передача на зберігання та знищення здійснюються під контролем комісії, затвердженої наказом Управління. Ціни на водні біоресурси, що передаються в торгівлю, встановлюються комісією як ціни можливої  реалізації, з урахуванням ринкових цін. Вилучене майно розрізається на шматки, тріскаються металеві та дерев’яні деталі. Останнє знищення відбувалося у грудні. Так, обстежено, описано та утилізовано 167 одиниць сіток, 279 одиниць мереж, 65 одиниць раколовок, 42 одиниць трійників (драч) і два човни.

Одеська область.

Фото надано автором.