«ДроваЄ!» — вигукнули керівники Державного агентства лісових ресурсів України напередодні опалювального сезону — 7 жовтня — і повідомили, що «нині на ринку дров ажіотаж зберігається». Чим не здивували, звісно, ні Америку, ні тим паче Україну... Відтак додали, що «зима буде холодною», тож дбайте, мовляв, про купівлю дров... завчасно.
Коли краще замовляти паливо
Що значить у розумінні чиновників «завчасно»? За рік? За півроку? За місяць? За тиждень? За день?
От і виходить, що їхній заклик, нібито наскрізь просякнутий турботою про споживача, але мовлений у переддень опалювального сезону, видається насмішкою!
Він прозвучав, нагадаємо, не на початку й не в середині літа, коли і дні погожі, і ночі короткі, коли часу на доставку, на рубання-коління і на складання — хоч відбавляй!
Ні, він прозвучав саме у переддень зими, коли у небі от-от закружляють білі мухи, а стовпчик термометра впевнено і невблаганно повзе до нульової позначки. А пан Кульбіда попереджає, що от-от-от!..
Таке їхнє «завчасно»?!
Щоправда, заради справедливості зазначимо, що перші розмови про створення інтернет-магазину «ДроваЄ» почалися ще в середині літа.
Купувати офіційно! Це дешевше, а чи надійніше?
Держлісагентство, знай, звітує, мовляв, станом на сьогодні, нагадаємо — 7 жовтня — українці вже придбали 2 млн 408 тис м3 дров. Потреба населення на цей рік, за розрахунками ОВА, приблизно 5,5 млн м3. Це майже вдвічі більше, ніж у попередні роки.
Що стосується ціни, наголосили у Держлісагентстві, — це питання контролюється. ОВА (мабуть, мовиться про обласні військові адміністрації?) обмежує рівень рентабельності. Як правило, це 5%.
Цілком прийнятний рівень, скажемо вам! І ціни за таких умов повинні бути досить доступними.
А ще нагадали, що слід бути обережними! На ринку багато шахраїв, які продають дрова нібито за «вигідними цінами»... І закликали купувати дрова офіційно.
«На виконання доручення Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля Державне агентство лісових ресурсів України інтенсивно готується до опалювального сезону 2022—2023 років. Міністром захисту довкілля та природних ресурсів поставлено завдання збільшити обсяги заготівлі дров для достатнього забезпечення населення паливом...».
Передчуття нас не підвело
Повідомлення на офіційних сторінках відомства у соцмережах не забарилося! Співгромадян сповістили про відкриття магазину. Поінформували, що для купівлі дров необхідно буде: зареєструватися на ресурсі, обрати лісгосп, визначитися із типом дров’яної продукції та її об’ємом, здійснити оплату... Запам’ятаємо останній пункт!
«Скоро замовлення стане таким самим простим і зручним процесом, як і шопінг в улюбленому
онлайн-магазині».
Нарешті той час настав! Ба більше! Вже на третій день від початку роботи інтернет-магазину нас, споживачів, ошелешили інформацією: «300000 відвідувань магазину «ДроваЄ», 3333 замовлення за три дні. Скоро купити дрова онлайн зможуть усі охочі!».
Подумалося, що комусь, напевно, не дає спокою любов до жонглювання красивими цифрами. Нехай! Нам головне — щоб справа робилася...
Куди цікавіше те, що на 300 тисяч відвідувань припав трохи більш як один відсоток відвідувачів інтернет-магазину «ДроваЄ», що зробили й оплатили замовлення. Більшість відвідувачів скоріше з цікавості і з надією — а раптом? — заходили до магазину. Але та сама більшість, незважаючи на очікування, йшли собі ні з чим.
А це, скоріше, не перемога, а причина проаналізувати ситуацію й задуматися, що щось пішло не так. І тут керівництву Держлісагентства варто було б не справними цифрами вихвалятися (вони ж бо далеко не справні!), а міркувати, як налагодити роботу, виправдати очікування споживачів... і високу довіру уряду!
Наперекір ІD-ідентифікації
Звідки така впевненість? Так і ми спробували. Не виходячи з дому, як нам і обіцяли, навідалися до інтернет-магазину «ДроваЄ». Не сподобалося!
Проблеми почалися одразу при спробі зайти на портал магазину. Не схотів він нас ідентифікувати й визнавати. Чи то недоліки програмного забезпечення, чи поважний вік нашого ноутбука не влаштовував програму.
Судячи із записів та відгуків на сторінці Держлісагентства у Фейсбуці колег по нещастю, таке трапляється у багатьох і досить часто. На що не забарилася відповідь.
«Друзі, бачимо ваші повідомлення, що не видно цін на продукцію. Після того, як ви авторизувалися на сайті, ціни видно. Це тимчасовий захід. Почекайте трішки. Наша ІТ-команда працює над тим, щоб покращити функціонал».
Ну, звісно. Чи може бути інакше! У когось на носі зима, а хтось «покращує функціонал»!
Одні пишуть: «Неможливо увійти на сайт».
А їм безапеляційно і грубо відписують: «Сайт працює!».
Справа зрушила, коли озброїлися більш сучасним планшетом. І це погано. Адже не кожен потенційний споживач... дров може дозволити собі, у разі невдачі, скористатися іншим гаджетом. Це — істотний недолік.
Друге! Незрозуміла й нічим невиправдана секретність. Для того, щоб не купити навіть, а прицінитися до машини дров, вам пропонують «погодитися на передачу ваших персональних даних до установи, на сайті якої ви обрали ідентифікацію/верифікацію/реєстрацію через сервіс ВаnкІD НБУ»! Себто до інтернет-магазину Держлісагентства «ДроваЄ»!
Фантастика! В мережі працюють сотні, тисячі, а може, й мільйони інтернет-магазинів, доступ до яких відкритий для будь-кого, будь-коли і будь-де. Заходь, обирай, замовляй, купуй! Існує безліч механізмів запобігання та боротьби як з недобросовісними продавцями, так і з недисциплінованими покупцями! А тут — таке! Або купівля дров підпадає під гриф особливої секретності! Або ще не все держава знає про своїх громадян?!! Лихі наміри з боку покупця відкидаємо одразу. Пам’ятаєте умову — «здійснити оплату»!
Добре, що відомий глобальний інтернет-магазин AliExpress не вимагає ідентифікацію/верифікацію/реєстрацію! Уявляєте, скількох клієнтів він втратив би, якби йому спала на думку така ідея! Головне — навіщо?!
Ну, добре! Нехай ваше буде зверху. З третьої спроби, подолавши всі перепони ІD-ідентифікації, але зайшли.
Скажемо наперед — ми для себе визначилися. Нас цікавлять дрова колоті, бажано твердих листяних порід, звісно, з доставкою. Ну, і, звичайно, щоб ціна була більш-менш прийнятною.
Ну, що? Поїхали?!
Із семи лісових господарств, які запропонував нам сервіс, найближче — ДП «Київське лісове господарство» — на відстані 24 км, а найвіддаленіше ДП «Радомишльське лісове господарство» — 85 км, не знайшлося того, що відповідало б нашому запиту.
Майже всюди асортимент небагатий: неколоті, друга група, сосна звичайна. Ціна — від 609 грн м3 (мабуть ломаччя) до 1140 грн м3.
Щоправда ДП «Тетерівське лісове господарство» — 77 км, крім неколотої сосни по 1065,99 грн м3 пропонує ще й березу — 1380,71 грн м3.
«...Офіційно зареєстровані безробітні... будуть залучатися до суспільно корисних робіт. Це може бути розбір завалів, будівництво захисних споруд, благоустрій, ремонтні чи сільськогосподарські роботи.
Ми фактично усуваємо можливість, коли люди могли отримувати кошти від держави та відмовлятися від запропонованої роботи. В умовах воєнного часу в держави немає для цього ресурсів. Усі мають або воювати й захищати Батьківщину, або працювати на перемогу й для фронту».
ДП «Радомишльське лісове господарство» — 85 км, крім неколотої сосни звичайної по 711 запропонувало колоті по 1624 грн м3. (Але — сосна ж, і ой як далеко!).
Як бачимо, єдиний критерій, що задовольняє наші вимоги, — доставка — наявний. Асортимент, щоправда, не дуже: сосна звичайна. Щодо ціни, то Держлісагентство роз’яснило, мовляв, «ціна на дрова різниться у регіонах... це — не помилка. Ціна на дрова насправді всюди різна. Вона залежить від вартості заготівлі, вартості палива та вартості логістики». Он як!
А те, що дрова, з дозволу, не колоті, а у вигляді колод, то що накажете з ними робити? Хоча можемо дати підказку Держлісагентству, лісовим господарствам, а також ОВА, які, як нам дали зрозуміти, беруть безпосередню й активну участь у вирішенні ціноутворення у «дров’яному» питанні.
Шановні, об’єднайте зусилля! Тим паче, що днями пролунала цікава інформація з посиланням на Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля.
Прем’єр-міністр зазначив, що місцева влада визначатиме, що саме потрібно буде робити в конкретному регіоні. Він додав, що держава сплачуватиме мінімальну зарплату кожному залученому до суспільно корисних робіт.
Бачите, як вдало все збігається. Є безробітні, яких треба забезпечити роботою, щоб вони мали за що утримувати себе і свої сім’ї, є неколоті дрова, які треба поколоти, є покупці, які готові заплатити і за дрова, і за роботу, і за доставку! Головне — є інтернет-магазин «ДроваЄ».
Справа за малим: щоб бажання одних і можливості інших збіглися у часі і в просторі.
І — насамкінець. На зливу запитань і численні обурення потенційних замовників Державне агентство лісових ресурсів України, не кліпнувши оком, відповідає:
«Друзі, багато запитань щодо доставки дров. Зима буде холодною. (Це ми вже чули!). Наше головне завдання — це забезпечення вас дровами. (Це ми вже знаємо!).
Не всі лісгоспи мають функцію доставки дров до споживача. (У цьому переконалися, відвідавши ваш інтернет-магазин!) Але є функція самовивозу...».
Навіть читати далі не хочеться! Скажіть ще, що є функція самозавантаження! Уявляєте, скільки треба вибігати, щоб замовити транспорт, домовитися з лісовим господарством, щоб вас там чекали, і щоб «ваші» дрова теж на вас чекали, і щоб було кому навантажити, і-і-і... Ще безліч і?
І кому потрібен такий інтернет-магазин?
А Держлісагентство тим часом скаржиться на те, що «недостатня кількість техніки».
Але, схоже, у лісівників є рішення:
«Ми співпрацюємо з підрядниками, які доставляють дрова. Віримо, що ситуація вирішиться якнайшвидше. Робимо все, що від нас залежить. Дровами будуть забезпечені всі!».
Залишається одне запитання до організаторів. І воно, доста, не риторичне. То ДроваЄ чи дров. NET?