Документи, які офіційно надають право духовного служіння в підрозділах ЗСУ, Національної гвардії України, інших, утворених відповідно до законів України військових формуваннях, та Держприкордонслужбі, священикам ПЦУ вручив Блаженнійший митрополит Київський і всієї України Епіфаній. В урочистому заході, що відбувся в Михайлівському Золотоверхому соборі, взяли участь голова Синодального управління військового духовенства митрополит Черкаський і Чигиринський Іоан, єпископ Херсонський і Каховський Борис та єпископ Рівненський і Сарненський Гавриїл.

Митрополит Епіфаній привітав присутніх з черговим етапом розвитку капеланської служби в Україні.

Історія запровадження інституту військового капеланства в країні бере відлік від часу створення ЗСУ. Поштовхом для активізації військово-релігійних відносин став початок російсько-української війни в 2014-му. Протягом першого року бойових дій на Донбасі, отримавши офіційні дозволи Міноборони, на передову прибули 350 капеланів. Постійними служителями в зоні АТО стали 150 духівників. У 2017 році Міноборони запровадило в ЗСУ службу військового духовенства і відкрило його офіс у міністерстві.

Митрополит Епіфаній наголосив, що важливою віхою на шляху духовної опіки українських воїнів став Закон України «Про Службу військового капеланства», прийнятий Верховною Радою в листопаді 2021-го. Документ визначив правові та організаційні засади і принципи діяльності інституту військового капеланства.

До початку повномасштабного вторгнення росії в Україну 

Міноборони досліджувало функціонування цієї служби в різних країнах. Загальної доктрини для капеланських служб, за словами митрополита Іонна, не існує. Навіть у країнах НАТО моделі капеланства різняться. Кожна держава має свій формат служби духовної опіки армії. При побудові капеланської служби в України було враховано зарубіжні напрацювання, історичний розвиток та духовні традиції народу, а ще — досвід, отриманий під час бойових дій на Донбасі.

Вручаючи мандати капеланам, митрополит Епіфаній зауважив, що кожен з них стає «повноцінним військовослужбовцем і отримує посаду у війську та офіцерське звання». Духовні опікуни бійців відтепер матимуть соціальний захист нарівні з військовослужбовцями.

«Війна триває не вісім місяців і навіть не вісім років, а вже кілька століть. Ворог намагається нас знищити. Нам випала доля поставити крапку в цій боротьбі. Нам давали три, десять днів. Ми будемо боротися, і ця боротьба закінчиться нашою Перемогою. Війну має бути завершено на полі бою, — зазначає Блаженнійший Епіфаній. — Після Перемоги запанує справедливий мир. Морально ми вже перемогли. Увесь світ повірив у нашу Перемогу, весь світ відчуває, що відбувається в Україні».

Митрополит наголосив, що на фронті багато що залежить від капелана, який духовно підтримує бійця.

«Нині ми чуємо про успіхи нашого війська на полі бою, однак ворог підступний та жорстокий, і непроста й кривава боротьба триває. Тож ми маємо посилити наші зусилля, надихати наших славних захисників для визволення

Батьківщини від окупантів та постійно використовувати нашу найпершу духовну зброю — молитву до Всемилостивого Господа. Рухаймося і надалі шляхом правди».

Він зазначив, що нині ПЦУ має велику підтримку в українському суспільстві. «Нас підтримують 54% людей, а їх — (московський патріархат. — Авт.) 4%. З часом буде 1%. Якщо ми сильні духом — здолаємо будь-яку перепону.

Протидіяти злу, яке увірвалося в наш дім, можна тільки спільними діями». 

Предстоятель ПЦУ відзначив церковними нагородами благодійників Синодального управління військового духовенства, за сприяння яких здійснюється пошиття одягу для військових капеланів.

На знімку: митрополит Епіфаній вручив мандат на здійснення військової капеланської діяльності о. Дмитру (Карану).

Фото Георгія ЛУК’ЯНЧУКА.