Це вже 18-й політ космічної «вантажівки» корпорації Northrop Grumman до МКС.
Як розповіли в Міністерстві з питань стратегічних галузей промисловості України, ракета-носій середнього класу вивела на орбіту автоматичний вантажний транспортний корабель Cygnus, на борту якого 3729 кг корисного вантажу NASA для Міжнародної космічної станції. А саме матеріали для екіпажу, наукових досліджень та обладнання для станції.
За даними NASA, серед обладнання на борту — кронштейни для чергового набору сонячних батарей МКС Rollout Solar Arrays, або iROSA, які астронавти Джош Кассада і Френк Рубіо встановлять 15 листопада під час виходу у відкритий космос. А 28 листопада і 1 грудня вони встановлять масиви iROSA на інший комплект кронштейнів.
Також серед вантажу Cygnus біофабрика Redwire, 3D-принтер для виробництва людських тканин, а також експерименти, починаючи від росту рослин і закінчуючи селевими потоками. Крім того — перші супутники, побудовані Угандою і Зімбабве, які будуть розгорнуті разом з японським супутником.
За словами віце-президента компанії Northrop Grumman з цивільних та комерційних космічних програм Стіва Крейна, Cygnus заповнений з точністю до кілограма від його місткості. І після завершення тримісячного перебування на станції продовження місії космічного корабля не планується.
Успішний старт Antares.
Фото Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості України.
Antares складається з двох ступенів. Основну конструкцію першого ступеня розробило ДП «КБ «Південне» та виготовило ДП «ВО ПМЗ» у кооперації з українськими підприємствами «Хартрон-АРКОС» (Харків), «Київприлад» (Київ), «Хартрон-ЮКОМ» (Запоріжжя), ТОВ «ЧЕЗАРА ТЕЛЕМЕТРІЯ», «РАПІД» (Чернігів) та іншими на замовлення корпорації Northrop Grumman (США). Підготовку PH Antares, її випробування та пуск проведено за участю фахівців ДП «КБ «Південне», ДП «ВО ПМЗ» та НВО «Хартрон-АРКОС», зазначають у міністерстві.
Фахівці КБ «Південне» в режимі реального часу здійснювали технічну підтримку пуску, приймання та оброблення телеметричної інформації і, як наслідок, у повному обсязі забезпечили виконання всіх операцій у своєму секторі відповідальності.
«У рамках програми Antares українська сторона виконала весь комплекс робіт з проектування, відпрацювання та виготовлення матеріальної частини основної конструкції першого ступеня для ракети-носія. Стикування з МКС заплановано на 9 листопада».
Народний депутат України Дмитро Кисилевський підкреслив, що підготовку носія, його випробування та пуск проведено за участю фахівців КБ «Південне», ПМЗ, «Хартрон-АРКОС» та інших підпримєств.
«Це успішний приклад міжнародної кооперації, без якої неможливий розвиток космічної галузі. Я вважаю, що задача уряду та Верховної Ради — зробити все, щоб, незважаючи на вкрай необхідні витрати на оборону, зберегти космічну галузь України, дати можливість їй розвиватися. Вона не тільки допоможе Україні заробляти. Головне — ми розвиватимемо наукову та виробничу базу, яка посилює обороноздатність».
Депутат акцентував, що Україна намагається це робити крок за кроком. Так, 4 листопада в першому читанні був прийнятий урядовий проект закону про затвердження Космічної програми.
Цей документ дасть українцям змогу залишатись частиною світової космічної спільноти, вважає Дмитро Кисилевський.
Парламентарій впевнений, що нинішня війна лише підкреслила необхідність космічних технологій не просто для розвитку, а для виживання нашої країни. Наприклад, зайве казати, скільки життів українців врятували вчасно отримані супутникові знімки. Але й поза воєнним контекстом очевидно, що космічні технології — це те, що відрізняє сировинні, бідні країни третього світу від сучасних розвинених країн.
«Україна, на щастя, все ще має ці технології. І наш обов’язок — їх зберегти і розвинути. У Дніпрі важливість схвалення космічної програми розуміють без додаткових аргументів. Програма була підготовлена урядом і Космічним агентством ще до вторгнення. Тому нині ми напрацьовуємо зміни до другого читання, щоб пріоритети Космічної програми і строки її реалізації відповідали тим викликам, які стоять перед Україною», — заявив Дмитро Кисилевський.
На знімку: народний депутат Д. Кисилевський та голова Державного космічного агентства України Володимир Тафтай.
Фото з архіву Д. Кисилевського.