Крім економічних, інфраструктурних, гуманітарних та соціальних, маємо масштабні екологічні зміни, які вкрай негативно впливають на навколишнє природне середовище не лише України, а й усієї Європи загалом.

Якщо говорити мовою цифр, то територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції впродовж восьми місяців повномасштабного вторгнення зафіксували та розрахували кількісний показник шкоди, завданої війною та окупантами на території нашої держави. У результаті маємо такі дані:

— 182880 метрів квадратних ґрунтів забруднено небезпечними речовинами;

— 2365129 метрів квадратних земель засмічено залишками знищених об’єктів та боєприпасів;

— 680618 тонн нафтопродуктів згоріло під час обстрілів, забруднивши атмосферне повітря небезпечними речовинами;

— 23286 гектарів лісів випалено ракетами та снарядами, деякі з них, можливо, відновлюватимуться впродовж десятка років, і це за найоптимістичніших розрахунків, решта — втрачені назавжди;

— 7155689 метрів квадратних об’єктів, у тому числі критичної інфраструктури, знищено, їх залишки спричинили шкоду довкіллю.

Державна екологічна інспекція також повідомляє, що загарбник вкрав у нас 410 мільйонів метрів кубічних води на суму майже 15,5 мільярда гривень.

«410 мільйонів метрів кубічних води на суму майже 15,5 мільярда гривень витекло до Криму через Північнокримський канал унаслідок руйнування окупантами тимчасової споруди Каховського водосховища».

Як ми раніше повідомляли, в перший день повномасштабного вторгнення, 24 лютого 2022 року, російські війська захопили всі гідротехнічні споруди Північнокримського каналу, розташовані на Херсонщині. Окупанти отримали контроль над цими об’єктами, щоб здійснювати водопостачання до Криму, а якщо простими словами: окупанти почали красти нашу воду для своїх потреб!

Так, ворог 27 лютого зруйнував тимчасову споруду, автомобільний міст та головну перегороджувальну споруду каналу, чим спричинив неконтрольований витік води з Каховського водосховища через Північнокримський канал.

З метою притягнення держави-агресора до відповідальності та подальших репарацій фахівцями Держекоінспекції спеціально розроблено Методику визначення збитків, завданих унаслідок забруднення та/або засмічення вод, самовільного користування водними ресурсами, яка 2 вересня 2022 року набула чинності.

Наголошуємо, що такими діями росія завдає колосальної шкоди навколишньому природному середовищу та природним ресурсам нашої держави!

Також фахівці Придніпровського округу Держекоінспекції розрахували збитки довкіллю, завдані внаслідок забруднення річки Інгулець, що становлять понад 77 мільйонів гривень.

Нагадаємо, що в результаті ракетного удару російських військ 14 вересня 2022 року було пошкоджено гідротехнічну споруду Карачунівського водосховища на річці Інгулець у Кривому Розі Дніпропетровської області. Унаслідок руйнування дамби спричинено затоплення територій та понад 100 приватних садиб. Станом на ранок 16.09.2022 р. виток води з водосховища через зруйнований затвор було ліквідовано. Об’єм витоку води — 16873 метри кубічні.

На місці надзвичайної події фахівці лабораторії Держекоінспекції відібрали проби води для вимірювань показників складу та властивостей вод, і відповідно до актів відбору встановлено, що під час прориву дамби та неконтрольованого витоку води відбулось забруднення р. Інгулець. Унаслідок скиду забруднюючих речовин у водний об’єкт зі зворотними водами навколишньому природному середовищу нашої держави завдано шкоди на загальну суму понад 77 мільйонів гривень.

Варто зазначити, що про повний перелік збитків говорити зарано. Щодня наші фахівці обстежують нові об’єкти та деокуповані території. Проте впевнені, що окупант має відповідати за кожен метр пошкодженої української землі!

Добірку підготувала Марина КРИВДА.

Фото з сайту  dei.gov.ua