Найпершим і найвимогливішим критиком робіт Івана Хом’яка, а водночас надійним другом і порадником майстра є його дружина Алла Юріївна.
Так буває: ти вийшов з дому похмурого безрадісно дня пізньої осені, а через кілька годин повернувся у сонячну весну. Надворі ж як і раніше — холодно і сльотливо. А ти провів оці кілька годин на виставці знаного на Волині художника, скульптора, кераміста Івана Хом’яка. Отаку силу має справжнє мистецтво.
З роботами митця вперше познайомився в Шацькому краї у санаторії «Лісова пісня». Були це розкішні картини про волинську природу. А виліплені майстерними руками герої драми-феєрії Лесі Українки ніби ожили в кераміці.
Удруге з Іваном Хом’яком зустрілися в липні 2021 року в селі Смолява, що біля Берестечка. Звела нас знакова подія — відкриття пам’ятника соратнику Богдана Хмельницького полковнику Івану Богуну. Ідея його створення належить місцевому підприємцеві Анатолію Маслічуку і краєзнавцеві Геннадію Гульку. А до її виконання запросили Івана Хом’яка й архітектора Петра Біскупа.
Місце для пам’ятника вибрали не випадково. На обійсті, де його мали звести, росте 500-літня липа. Її покручений віками стовбур і четверо чоловік, які взялися за руки, не охоплять.. Кажуть, під цим деревом влітку 1651-го відпочивав зі своїм військом Іван Богун, відступаючи з-під Берестечка. Зі своїм завданням, цього разу вже як скульптор, Іван Хом’як справився на відмінно. Добрі слова про працю митця на відкритті пам’ятника Богуну мовили історик Сергій Годлевський, міський голова Берестечка Ігор Грудзевич, тодішній заступник голови Луцької райдержадміністрації Григорій Павлович, керуючий Волинською єпархією ПЦУ митрополит Михаїл та інші.
На прикріпленій до масивного базальтового стовпа плиті повстає образ мужнього козацького ватажка. Тут таки викарбуване його життєве кредо: «Не схилюсь ні перед ким, окрім як перед Господом Богом, та й то тільки з доброї волі». 1654 року Богун був серед противників союзу з Московським царством. Не склав присяги московському цареві, згодом очолив антимосковську старшинську опозицію. Все це Іван Хом’як знав, працюючи над образом козацького полководця.
Згодом спілкування з майстром продовжилося в Смоляві на науково-краєзнавчій конференції, присвяченій Івану Богуну. Тому на відкриття виставки його робіт чекав з особливим інтересом.
У фойє культурно-мистецького центру «Красне», де відкрилася виставка, яблуку ніде було впасти. Прийшли колеги, друзі, студенти Волинського коледжу культури і мистецтв імені Ігоря Стравінського, де Іван Хом’як — викладач відділу образотворчого мистецтва, декоративного мистецтва та реставрації. Як педагог має найвищу категорію — методист.
На виставці зібрані роботи з кераміки, скульптурні портрети, живопис.
Одна із виставлених у залі робіт — скульптура-портрет українського актора Богдана Ступки з вирізьбленими словами: «Це не ти, це завжди хтось інший». Як пояснює Іван Володимирович, це його данина театру, якому віддав чотири прекрасні роки життя.
Серед живописних творів багато портретів. На одному з них — волинський бджоляр Іван Душак, котрий теж завітав на відкриття виставки.
— Художник показав зміст мого життя: бджіл і роботу біля них, — усміхається відомий пасічник.
Серед відвідувачів і Марія Камець, студентка Волинського коледжу культури і мистецтв.
— Як вчитель Іван Володимирович дуже багато розповідає нам про життєвий шлях, тим самим надихає ставати кращим художником, — зазначила студентка.
Дорога до мистецтва в Івана Хом’яка справді нелегка і повчальна для молоді. Аби наблизити свою мрію, він, учень сільської десятилітки, чотири роки їздив автобусом із села Ратнів у Луцьку художню школу. Чотири рази на тиждень 15 кілометрів в один бік і стільки ж назад.
У 1983—1988 роках навчався у Львівському інституті декоративного та прикладного мистецтва (відділення кераміки). Потім у різні роки працював у майстерні Волинського художнього фонду, художником-бутафором в обласному муздрамтеатрі, викладачем Луцької дитячої художньої школи, заступником директора художнього відділу Луцького вищого професійного училища будівництва та архітектури, а з 2000-го — викладачем Волинського коледжу культури і мистецтв імені Стравінського.
Талант, наполегливість допомогли Івану Хом’яку стати шанованим і авторитетним на Волині майстром живопису, скульптури, кераміки. Він — учасник багатьох обласних та республіканських художніх виставок, міжнародних пленерів із живопису в Польщі.
Його роботи дарують людям хвилини радості та насолоди. Спасибі йому за те, що і в похмурий день, дивлячись на його твори, можеш відчувати сонце і радість життя.
Волинська область.
Пам’ятник Івану Богуну в селі Смолява.
Фото автора.