Про це говорили в рамках зустрічі президента Українського союзу промисловців і підприємців (УСПП), голови Об’єднання організацій роботодавців України Анатолія Кінаха із заступницею міністра охорони здоров’я України Іриною Микичак та представницею проектного офісу зі створення Національної програми психічного здоров’я та психосоціальної підтримки Оксаною Збітнєвою. До обговорення долучився і національний координатор Міжнародної організації праці в Україні Сергій Савчук.

Це стосується першочергово наших військових, які після демобілізації реінтегруватимуться у звичайне мирне життя, маючи посттравматичні розлади. Проте це також справедливо і для тих, хто не брав безпосередньої участі у бойових діях: медиків польових госпіталів, внутрішньо переміщених осіб, працівників ДСНС, залізниці тощо.

З величезним стресом стикаються і пересічні українці, адже окупанти обстрілюють мирні міста, руйнують цивільну, транспортну та енергетичну інфраструктуру. Побільшало випадків психологічних порушень у дітей. Зокрема, за 9 місяців цього року кількість госпіталізацій дітей із психічними захворюваннями зросла в 2,8 раза порівняно з таким само періодом минулого року.

Роботу над Національною програмою психічного здоров’я та психосоціальної підтримки ініціювала дружина Президента Олена Зеленська. Триває перший етап підготовки — аудит наявних ресурсів, можливостей, визначення цільових груп тощо.

Експертну підтримку надають Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ), Британія, Бельгія. Координуючим органом поки що виступає Міністерство охорони здоров’я, діє міжвідомча координаційна рада.

Як наголосили учасники зустрічі, важливо, щоб до цього процесу були максимально залучені роботодавці, представники реального сектору економіки. Адже психосоціальна підтримка неможлива без забезпечення умов для сталої праці та гідної її оплати.

Проектний офіс разом із представниками 22 міжнародних і українських компаній запустив пілотний навчальний проект для колективів установ і організацій. Другий напрям співпраці з роботодавцями — адаптація робочих місць для людей з обмеженими можливостями, повернення ветеранів у трудові колективи.

«Тут ми зайшли в пілотний проект з «Укрзалізницею», такі само зусилля мають бути спрямовані на інші структурні компанії — великі та малі. І тут важливі ваші експертиза і підтримка, адже є потреба зміни цілого каскаду нормативних актів тощо. Після прийняття програми Кабміном буде затверджено відповідний план заходів», — повідомила Оксана Збітнєва.

Своєю чергою Анатолій Кінах наголосив, що варто формалізувати участь роботодавців у цьому процесі і посилити комунікації з міжвідомчою координаційною радою.

«Ідеться, по суті, про загальнонаціональний проект структурної перебудови національного ринку праці, професійної освіти, надання якісних медичних (психологічних) послуг, плекання відповідної культури підтримки ментального здоров’я громадян. Сюди мають бути залучені влада, роботодавці, профспілки, територіальні громади, обов’язково міжнародні експерти. Важливо, що проектний офіс спирається на експертизу та аналіз ВООЗ, можливо, слід також залучити і національну експертну базу», — зазначив Анатолій Кінах.

Координатор МОП в Україні Сергій Савчук підтримав думку очільника УСПП, що залучення роботодавців, організацій, які представляють розгалужену систему, надзвичайно важлива.

«Нам потрібна Національна програма зайнятості. Після війни і нашої Перемоги матимемо 600 тисяч демобілізованих — одночасно чи впродовж трьох хвиль. Чи готова система прийняти, пропустити через себе навіть 200 тисяч осіб, яким потрібна буде психологічна діагностика, підтримка, забезпечення їм гідних умов праці та її оплати? Система профтехосвіти поки що не готова і цьому слід приділити увагу. Служба зайнятості на основі наших рекомендацій зробила реформу супроводу, зараз активно діють кар’єрні радники. Цей напрям слід посилити в контексті обслуговування потреб майбутніх демобілізованих, особливо людей, що потребуватимуть часу на ментальну і фізичну реабілітацію», — наголосив Сергій Савчук.

Сторони домовилися про налагодження постійних комунікацій роботодавців, УСПП з міжвідомчою координаційною радою та проектним офісом.

Своєю чергою роботодавці, профспілки вже направили листа на ім’я Прем’єр-міністра з проханням прискорити ініціативу щодо перегляду й адаптації спільної з МОП програми «Гідна праця» до умов воєнного часу і повоєнного відновлення.

За матеріалами прес-служи УСПП.

Фото з порталу УСПП.