Тож розповісти цікаві факти про діяльність УПА, розкрити історичну правду, зацікавити молодь стало завданням для багатьох краєзнавчих, культурних та освітніх закладів. Долучилися до цієї справи й директор Хмельницького обласного літературного музею Василь Горбатюк, керівник туристично-краєзнавчого центру управління культури, туризму та інформації Дунаєвецької міської ради Ігор Хитрюк і спеціаліст цього закладу Василина Яценчук, здійснивши похід шляхами ОУН-УПА на Дунаєвеччині.
Свого часу Василь Горбатюк у співавторстві з тернопільським істориком Нестором Мизаком видав документальну книжку «За тебе, свята Україно», чимало сторінок якої було присвячено діяльності ОУН-УПА в Дунаєвецькому районі. А тепер за матеріалами цієї книжки та власними дослідженнями Ігор Хитрюк розробив туристичний маршрут «Слідами ОУН і УПА. Дунаєвеччина». Тож похід був його своєрідною апробацією.
Його учасники насамперед зустрілися з племінницею провідника Дунаєвецького надрайонного проводу ОУН у 1949—1951 роках Хоми Мартюка — Ольгою Кучерявою. Вона розповіла про сім’ю Мартюків, що мешкала в місті Скалі-Подільській на Тернопільщині. Згадала і про постійну журу бабусі Гафії про невідому долю сина Хоми. Скільки жила — все хотіла отримати хоч якусь звісточку про нього, але її не було. Лише на початку нинішнього століття Василю Горбатюку вдалося дослідити, що Хома Мартюк очолював підпільну боротьбу проти московських окупантів на Дунаєвеччині. А у 1952 році був підступно схоплений органами МГБ і розстріляний у Проскурові. Автор дізнався, що Хому захопили в Балині. Але тільки тепер, напередодні 80-річчя створення Української повстанської армії, дослідник історії ОУН-УПА разом із колегами побували на подвір’ї садиби, де схопили надрайонного провідника.
Далі шлях краєзнавців проліг у сусідні села Зеленче та Нестерівці, де підпільники мали свої конспіративні квартири і проводили пропагандистську роботу серед місцевого населення. Обидва села тісно пов’язані з діяльністю попередника Хоми Мартюка Петра Щербатого. У повстанському загоні, утвореному з місцевих мешканців, його знали як командира «Тимоша» чи «Волоха».
Досі в Зеленчому збереглася хата, де колись мешкала сім’я Щербатих. Тож учасники першого походу побували біля неї. Зробити це зможуть і ті, хто подорожуватиме запропонованим маршрутом. Як і побувати на хуторі Косилів, котрий теж пов’язаний з оунівським рухом.
А далі маршрут проліг у Нестерівці, до лісу, де в садибі лісника Михайла Бомби не раз зупинялися повстанські загони. Там, подалі від очей емгебістів, вони мали постій, проводили вишколи.
До наших днів будівля не збереглася. Нині на її місці порожніє лісова галявина, але завдяки пошуковій діяльності Ігоря Хитрюка вона прийматиме гостей. Спогади повернуть у минуле тих, хто прагне пізнати минуле рідного краю, історію боротьби земляків за незалежну Україну.
Туристичний маршрут проходить й іншими місцями, де діяли повстанці. Він переходить на західний бік Збруча в Скалу-Подільську, рідне місто Хоми Мартюка, далі — в село Іванків, де загинув і похований провідник Петро Щербатий та його побратими з боротьби за волю України. На жаль, учасників та свідків тих подій вже не зустрінеш. Але добре, що збереглася пам’ять.
Хмельницька область.
На знімку: учасники першого походу туристичним маршрутом «Слідами ОУН і УПА. Дунаєвеччина» побували у місцях, де місцеві повстанці боролися за незалежність України.
Фото надано Василем Горбатюком.