На знімку: кури нині несуть мало не золоті яйця.
На ринку в Івано-Франківську серед продавців сільгосппродукції - жвава дискусія. Обговорюють вибори у США та як вплинуть результати перегонів на ціни, зокрема й на яйця. За десяток домашніх тут уже правлять 70 гривень. То, мовляв, куди вже більше?
Жарт жартом, але через повальне знищення ворогом птахофабрик у зоні бойових дій ситуація в цій сфері насправді тривожна. А ще лякає перспектива вимкнення електроенергії. Приміром, власники ферми в селі Серафинці Городенківської територіальної громади Іван та Галина Стефураки переживають неабияк, адже перебої із електропостачанням негативно впливають на все господарювання. Генераторами давно запаслися, бо й курчатам для дорощування треба тепла і світла.
Повноцінна і збалансована годівля
Звісно, спричинена війною енергетична криза менше впливає на утримання кількох десятків птахів у домашньому курнику. Однак і тут варто дослухатися досвідчених господарів, щоб мати від курей більше зиску.
"Ростимо цих одомашнених птахів від одноденних курчат до дорослих курей, - розповідає викладачка Рогатинського аграрного коледжу Галина Майка. - Наша птиця швидко набирає вагу й добре несеться. Згодовуємо молодняку спеціальний гранульований корм протягом місяця. Напуваємо розчином окситетрацикліну гідрохлориду, який запобігає розладам шлунку. Використовуємо й вітамінний препарат для стимуляції росту і розвитку".
Із другого місяця життя курчат годують гранульованим кормом із сумішшю мелених кукурудзи, пшениці та вівса, поступово переходячи на зерно. До раціону додають спеціальний премікс, трикальційфосфат або кормову крейду, суміш піску, гравію чи ракушок. Пісок, попіл і кормову сірку господарі насипають до великих корит для годівлі та "купання" курей, що водночас є й протипаразитною профілактикою. Сірка так само покращує роботу органів травлення птиці, прискорює ріст пір'я, особливо після линьки, підвищує стійкість до захворювань.
"Здорові кури краще набирають вагу і швидше несуться, - стверджує Галина Майка. - Приміром, цьогоріч наші кури вже чотиримісячними давали яйця. Зранку до раціону входить приправлена добавками варена картопля, а перед посадкою на сідала - зерно. Добре кури поїдають гарбузи та траву".
Господиня наголошує, що в період линьки птиця потребує білкового корму, тому добре додавати до годівниць макуху та сою, які містять багато протеїну. Якщо кури на вигулі, то поповнюють запаси протеїну через поїдання комах, черв'яків, гусениць тощо.
"Тільки повноцінна і збалансована годівля курей дасть змогу отримати від них відповідну продуктивність. Від цього залежить і якість продукції. Це важливо, адже яйця і м'ясо птиці вважаються дієтичними і забезпечують людський організм необхідними поживними речовинами, вітамінами В1, В2,В12, А і Д та незамінними амінокислотами", - підсумовує Галина Майка.
Фінансова складова важлива
А тепер розповімо про мешканку міста Тлумача Сабіну Ружицьку, яка поділилася не тільки досвідом відгодовування курей, а й економічним аналізом розведення птиці.
"Навесні придбала десятеро курчат по 70 гривень за одне, - розповідає Сабіна. - Невеличкі, білі, годувала їх протягом двох місяців спеціальним кормом. На тиждень потрібно 5-6 кілограмів. Загалом витратила 640 гривень. Додавала кукурудзяного борошна із минулорічних залишків і свіжу траву".
Далі господиня годувала птицю зерном та меленим зерновим асорті. На день одній курці потрібно приблизно 150 грамів. За місяць на десяток курей вийде десь 46 кг. Нині вартість 50-кілограмового мішка зерна на ринку в Тлумачі - 350 грн. Мішанина з картоплі, кабачків та гарбузів - із власного городу. Додавала туди ще трохи висівок пшениці. Це додатково 60-90 гривень на місяць. Вітаміни - ще 200 грн. Вартість кормів загалом сягнула 6,5 тисячі гривень.
"Із десяти курчат виявилися два півні, а вісім курок за день несуть у середньому 4-5 яєць, - рахує Сабіна. - За рік одна курка може знести 250-300 яєць, то від восьми курок можна отримати 2000-2400 яєць. За таку кількість нині треба заплатити щонайменше 13 тисяч гривень. Тож користь є, бо ж додаймо до цього 700-800 гривень за двох тушок вгодованих півнів".
Ґаздиня нагадує, що курей треба добре доглядати: годувати не менш як двічі на день, чистити курник, заготовляти траву, оберігати від хвороб та хижих птахів і звірів. Приміром, лисиці є частими гостями на прикарпатських подвір'ях. Але результат вартий такої праці.
"Тож не тільки економічні розрахунки спонукають до господарювання, - стверджує Сабіна. - Попри затрати зусиль і часу свійська птиця на подвір'ї для мене - це затишок, відчуття родини і справжності життя".
Івано-Франківська область.
На знімку: досвід Галини Майки вартий уваги.
На знімку: Сабіна Ружицька - про важливість затишку від сільської роботи.
Фото надано автором.