Він отримав позначку «євроінтеграційний» і готовий до розгляду в сесійній залі за номером 5344-д.
«Законопроектом пропонується створити сприятливі умови для працевлаштування осіб з інвалідністю, в тому числі шляхом впровадження апробованих в інших країнах підходів до розвитку стимулю-ючих механізмів для роботодавців та розширення можливостей для осіб з інвалідністю», — йдеться в пояснювальній записці, яка супроводжує документ.
Народні депутати, наприклад, мають намір запровадити сплату цільового внеску замість адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю. Внесок передбачається у меншому розмірі порівняно з розміром санкцій, але обов’язок його сплати встановлюється для всіх категорій роботодавців: і приватного, і публічного сектору.
Ідеться також про можливість розширити категорії підприємств, які користуватимуться фінансовою підтримкою для забезпечення працевлаштування тих, хто має обмежені фізичні можливості. Зокрема, шляхом створення підприємств трудової інтеграції та підприємств захищеного працевлаштування. Передбачається, що статус підприємства трудової інтеграції зможе набути будь-який суб’єкт господарювання за умови відповідності законодавчо визначеним критеріям. А підприємствами захищеного праце-влаштування зможуть стати ті, які матимуть на меті не отримання прибутку, а забезпечення працевлаштування осіб із важкими формами обмежень функціонування.
Передбачається, для того, щоби покращити державі фінансову спроможність для здійснення заходів сприяння працевлаштуванню осіб з інвалідністю, буде створено спеціальний фонд державного бюджету шляхом накопичення внесків роботодавців. Кошти цього фонду матимуть цільове призначення. Якщо ж роботодавець розпорядиться цими коштами неправомірно, то йому доведеться розпрощатися із сумою, яка вдвічі перевищить використану не за цільовим призначенням.
Законотворці попрацювали також над послідовним упровадженням підходу до гарантованого для працівника збереження трудових відносин з роботодавцем, за умов, коли із працівником трапилися нещасний випадок на виробництві або ж професійне захворювання.
З огляду на успішний досвід європейських країн, законо-
проектом передбачається обов’язкове надання особам з інвалідністю соціальних послуг (соціального супроводу на робочому місці, персонального асистента, перекладу жестовою мовою та інші), які стануть складовою процесу працевлаштування. Народні депутати також кажуть про стимули для залучення до механізму сприяння зайнятості осіб з інвалідністю приватних агенцій працевлаштування.
До складу робочої групи, яка працювала над удосконаленням законопроекту при Комітеті Верховної Ради з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, входили представники центральних органів виконавчої влади та громадських організацій.
Під час засідання комітету міністр соціальної політики України Оксана Жолнович презентувала присутнім основні новації законо-
проекту. За її словами, йдеться передусім про сплату цільового внеску на підтримку праце-
влаштування осіб з інвалідністю всіма категоріями роботодавців замість штрафів за невиконання відповідного нормативу працевлаштування. Урядовиця відзначила також можливість розширення категорій підприємств, які користуватимуться фінансовою підтримкою для забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю тощо.
«Якщо комплексно підійти до підтримки працевлаштування осіб з інвалідністю праце-
здатного віку, то ми могли б щонайменше вдвічі збільшити відсоток їх працевлаштування», — зазначила пані міністр.