За результатами першого Міжнародного установчого саміту International Summit оn Food Security щодо реалізації української гуманітарної ініціативи Grain from Ukraine зібрано близько 150 млн доларів, які будуть використані на закупівлю продовольства для країн Африки та Азії, що потерпають від голоду. Про це повідомив Президент Володимир Зеленський під час спілкування з представниками ЗМІ за підсумками саміту в Києві.

«Суть нашої нової гуманітарної ініціативи дуже проста, прозора, дуже важлива. Ми плануємо відправити з українських портів принаймні 60 суден до країн, які найбільше потерпають від продовольчої кризи й потребують термінової допомоги. Це такі країни, як Ефіопія, Судан, Південний Судан, Сомалі, Конго, Кенія, Ємен та інші», – сказав Глава держави.

За словами Президента, ініціатива Grain from Ukraine підкреслює важливість продовольчої безпеки і глобальну роль України та її партнерів у гарантуванні цієї безпеки.

«Я нагадаю, що продовольча безпека є одним з елементів української формули миру. Миру для всього світу. Російська агресія вдарила по нашому народу, по всіх народах Європи й по багатьох народах світу. Тому наша гуманітарна ініціатива Grain from Ukraine разом із чинною експортною зерновою ініціативою є абсолютно своєчасною й потужною відповіддю на створену Росією загрозу. Вірю, що нашої спільної відповіді – України й наших партнерів – буде достатньо, щоб зняти гостроту продовольчої кризи та врятувати мільйони людей від голоду, а отже, десятки країн – від соціального хаосу», – заявив Володимир Зеленський.

Президент повідомив, що на сьогодні вже понад 20 держав і Європейський Союз беруть фінансову участь у цій ініціативі, ще понад десять держав готуються приєднатися. Він запропонував партнерам України обрати для себе той спосіб участі в програмі, який відповідатиме наявним умовам.

«Наші дипломати й партнери працюватимуть постійно, щоб розширити коло учасників ініціативи. Зараз ми вже підсумовуємо гроші. На сьогодні на першому установчому саміті ми зібрали близько 150 мільйонів доларів», – повідомив Глава Української держави.

Володимир Зеленський також зазначив, що сьогодні за підсумками саміту ухвалено Спільну заяву, яка є відкритою для приєднання інших держав протягом усього періоду роботи ініціативи Grain from Ukraine.

За його словами, для України глобальна безпека й захист людей – не порожні слова, адже наша країна добре знає, що таке голод. Саме сьогодні вшановують памʼять жертв Голодомору – скоєного Кремлем геноциду, який у 1932-1933 роках забрав життя мільйонів українців.

«Наш народ пам’ятає це страшне мовчання, яке було саме в ті роки – 1932-1933-ті. Зараз ми маємо зробити все можливе, щоб урятувати якнайбільше людей і відновити якнайбільше елементів глобальної безпеки. Ми маємо позбавити Росію цієї зброї – зброї під назвою голод», – наголосив Президент.

Володимир Зеленський подякував лідерам, які прибули до Києва для особистої участі в першому саміту International Summit оn Food Security: Президенту Угорщини Каталін Новак, Прем’єр-міністру Бельгії Александру Де Кроо, Прем'єр-міністру Польщі Матеушу Моравецькому та Прем'єр-міністру Литви Інгріді Шимоніте, а також усім лідерам держав та міжнародних організації, які приєдналися до заходу в онлайн-форматі.

«Дякую також окремо Генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррішу та Президенту Туреччини Ердогану за дієву участь у захисті зернової експортної ініціативи, яка вже стала однією з важливих глобальних гарантій стабільності», – сказав Глава держави.

«Всі ми разом демонструємо, що елементи української формули миру є цілком раціональними й можуть бути реалізовані в інтересах України, всієї Європи та всього світу», – зазначив Володимир Зеленський.

Зі свого боку Прем’єр-міністр Королівства Бельгія заявив, що його країна підтримує ініціативу Grain from Ukraine і пишається тим, що має змогу приєднатися до неї. Він високо оцінив внесок України у захист продовольчої безпеки світу в той час, як вона сама страждає від агресії Росії.

«Ви продемонстрували, що в складні часи єдиний шлях до подолання цих викликів полягає в єдності. Разом ми зможемо здолати ці труднощі», – сказав Александр Де Кроо.

Президент Каталін Новак зазначила, що Угорщина підтримує різні програми й ініціативи, зокрема й Grain from Ukraine, у межах якої зобов’язалася забезпечити перевезення 10 тисяч тонн зерна.

Вона також акцентувала: відповідальність Президента РФ за війну в Україні очевидна, і угорці завжди виступали проти цього кровопролиття.

«Ми є сусідами з Україною, і наші сусіди можуть покладатися на нашу допомогу. 2022 рік був роком війни. Давайте сподіватися, що 2023-й стане роком миру та відбудови», – наголосила Каталін Новак.

Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький наголосив, що блокада експорту зернових – це спроба Росії спричинити голодомор в усьому світі, щоб на її умови погодилися. Він наголосив на неприпустимості повернення до ведення бізнесу з Росією, особливо після її ударів по цивільній інфраструктурі України.

Голова польського уряду назвав ініціативу Президента Володимира Зеленського Grain from Ukraine дуже щедрою, адже Україна страждає від російського вторгнення і водночас готова допомагати країнам Африки, Близького Сходу та Азії, які опинились у скрутному становищі.

«Безумовно, ми хочемо підтримувати цю ініціативу, тому ми виділяємо 20 мільйонів євро», – заявив він і додав, що Польща ніколи не припинить допомагати українцям у героїчній боротьбі проти варварського російського режиму.

Прем'єр-міністр Литви Інгріда Шимоніте зазначила, що цінує можливість бути в цей день у Києві й особисто вшанувати пам’ять мільйонів жертв Голодомору – геноциду українського народу з боку сталінського режиму, який створив низку штучних голодоморів.

Вона назвала символічним те, що Володимир Зеленський зібрав сьогодні лідерів для започаткування ініціативи Grain from Ukraine.

«Литва разом з іншими країнами долучається до цієї ініціативи для того, щоб хліб був у кожній родині в Африці чи Азії і також для того, щоб надати допомогу тим фермерам, які продовжують сіяти і збирати цей урожай», – розповіла Інгріда Шимоніте.

Прем’єр-міністр Литви нагадала, що її країна попереджала світ, що Росія знову використовуватиме зерно, продовольство, щоб підштовхнути Україну скласти зброю чи щоб партнери якимось чином почали впливати на Україну, аби вона погодилася на перемовини на російських умовах. На її переконання, невпевненість і відсутність безпеки залишатиметься, поки Україна не відновить контроль над своєю територією.

«Сьогоднішній захід також може слугувати можливістю поширити інформацію про трагічні події голодоморів. Можливо, багато людей у світі ще про це не чули. Але найважливіший меседж полягає в тому, що єдине довготривале вирішення продовольчої проблеми – це остаточна перемога України. Саме тому ми повинні й будемо надавати Україні допомогу зброєю для того, щоб вона швидко досягла перемоги», – резюмувала Інгріда Шимоніте.

Офіційне інтернет-представництво Офісу Президента України

Спільна заява за результатами Міжнародного установчого саміту International Summit оn Food Security

Стаття 25 Загальної декларації прав людини проголошує, що кожна людина має право на такий рівень життя, включно з харчуванням, який є достатнім для підтримання здоров’я й добробуту її самої та її сім’ї.

Ми твердо переконані, що це право – а не привілей – є невід’ємним для всіх людей, для всіх країн разом із правом на життя та свободу. Кожна країна повинна бути надійно захищена від голоду.

Водночас будь-яка держава, що провокує голод і намагається зробити доступ до продовольства привілеєм, має отримати найжорсткішу реакцію світу.

З початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну на світовий ринок надійшло на 10 млн тонн сільськогосподарської продукції менше, ніж за аналогічний період минулого року. Це означає, що продовольча безпека мільйонів людей у ​​всьому світі перебуває під серйозною загрозою.

Це лише попередні наслідки російської блокади українських портів і спроб Росії ракетними ударами завадити Україні побудувати нову експортну логістику. Дії Москви заслуговують на рішуче засудження й мають завершитися притягненням її до відповідальності.

Проте навіть за таких умов Україна у співпраці з міжнародними партнерами активно займається пошуком шляхів забезпечення сільськогосподарською продукцією тих, хто цього найбільше потребує. Зокрема, шляхом підтримки Сомалі, Ефіопії, Республіки Судан, Ємену, Кенії та Нігерії та продовження експорту зерна в Африку, Азію, Європу та на Американський континент.

Україна завжди була й залишається надійним учасником глобального постачання продовольства та партнером Всесвітньої продовольчої програми ООН, підтримуючи в дусі глобальної солідарності зусилля, спрямовані на досягнення продовольчої безпеки та покращення харчування в усьому світі.

Беручи до уваги, що близько 70 млн соціально незахищених осіб, зокрема з Африки та Азії, згідно зі статистикою ООН, перебувають під загрозою голоду,

відзначаючи факт повномасштабного вторгнення Росії в Україну, що загрожує продовольчій безпеці мільйонів людей у ​​всьому світі, особливо в Африці,

вказуючи на зумисну багатомісячну блокаду портів України Росією, яка поставила сотні мільйонів людей у всьому світі на межу голоду, а також на неодноразові спроби Росії заблокувати Чорноморську зернову ініціативу з метою продовження шантажу світу зривом постачання продовольства задля досягнення агресивних і ревізіоністських цілей,

наголошуючи на ролі України як важливого гаранта глобальної продовольчої безпеки та ефективної роботи Чорноморської зернової ініціативи, яка відправила понад 10 млн тонн зерна по всьому світу, включно з країнами, які найбільше постраждали від голоду,

ми наголошуємо на необхідності діяти наполегливо та скоординовано задля досягнення цілей Саміту з продовольчих систем 2021 року, а також задля реагування на нагальні гуманітарні потреби та створення більш стійких сільськогосподарських і продовольчих систем.

Ми звертаємося до резолюції Генеральної Асамблеї ООН «Стан глобальної продовольчої безпеки», ухваленої 23 травня 2022 року, яка закликала міжнародну спільноту скоординованими діями терміново підтримати країни, які постраждали від кризи продовольчої безпеки.

Ми вітаємо ініціативу Генерального секретаря ООН щодо створення Глобальної групи реагування на продовольчу, енергетичну та фінансову кризи й закликаємо держави-члени та інші зацікавлені сторони підтримувати функціонування ланцюгів постачання продовольства й сільськогосподарської продукції та залишати торговельні канали та ринки відкритими для переміщення продовольства.

Ми вітаємо Шлях солідарності Україна – ЄС, який із травня поточного року сприяв експорту понад 17 млн тонн українських сільськогосподарських товарів автотранспортом, залізницею та через порти Чорного моря та Дунаю. Загалом завдяки Шляху солідарності та Чорноморській зерновій ініціативі поставлено на світові ринки понад 28 млн тонн українського зерна, олійних культур і супутніх продуктів, зокрема до країн, які найбільше цього потребують. Ми вітаємо надання додаткового імпульсу Шляху солідарності Європейською комісією у співпраці з партнерськими фінансовими установами (Європейським інвестиційним банком, Європейським банком реконструкції та розвитку і Світовим банком), які залучили 1 млрд додаткового фінансування.

Ми засуджуємо агресію Росії, спрямовану на руйнування цивільної інфраструктури України та глобальної продовольчої безпеки.

Ми рішуче закликаємо Російську Федерацію припинити жорстоку збройну агресію проти України та відновити її територіальну цілісність шляхом повного виведення всіх військових частин з усієї території України в межах її міжнародно визнаних кордонів.

Ми закликаємо підтримати спроби України, Турецької Республіки та ООН продовжити реалізацію Чорноморської зернової ініціативи з метою забезпечення продовольством найбільш постраждалих від голоду країн.

Ми вітаємо подальші спільні зусилля міжнародної спільноти, спрямовані на те, щоб глобальна продовольча безпека посідала пріоритетне місце в їхній діяльності, та підтримання багатосторонніх зусиль із пошуку прийнятних рішень для подолання кризи.

З цією метою сьогодні ми підтримуємо ініціативу України та запускаємо Гуманітарну програму «Зерно з України», яка створить рамкові угоди для доставки українських продуктів харчування до країн Африки та Азії, які найбільше постраждали від голоду.

Ми ставимо перед собою амбітну та важливу мету й запрошуємо інші держави та соціально відповідальний бізнес підтримати реалізацію цієї Гуманітарної програми, зокрема шляхом фінансування постачання зерна для потреб Африки та Азії.

Переконані, що спільними зусиллями ми подолаємо серйозні гуманітарні та економічні наслідки глобальної продовольчої кризи, спричиненої агресивною війною Росії проти України.

Офіційне інтернет-представництво Офісу Президента України