До зимових свят лишається трохи більше місяця. В країні, де триває війна проти жорстокого агресора, спалахнули дискусії: чи варто на центральних площах міст та селищ встановлювати традиційний атрибут Нового року – красуню-ялинку і влаштовувати масові гуляння. Думкою з цього приводу жителів Житомирської області поцікавився журналіст.
Сергій Сухомлин, Житомирський міський голова:
– Скажу чесно: в душі я – прихильник традиційних сімейних свят і теплих зустрічей на Новий рік і Різдво Христове. Але, зважаючи на реалії сьогодення, цьогоріч у Житомирі не буде масових гулянь і святкових заходів. Якщо дозволить ситуація, то на головній пішохідній вулиці обласного центру ввімкнемо гірлянду, що висить на живій ялинці, працюватиме проектор на Михайлівський собор, і цього досить. На зекономлені кошти придбаємо дітям подарунки – всім вихованцям дитячих садочків та учням молодших класів, а їх у місті приблизно 18 тисяч.
Ольга Кириченко, директор Нововороб'ївської гімназії Малинської міськради:
– Враховуючи дуже нелегку й невеселу ситуацію в країні, я вважаю, цього року всім потрібно утриматися від гучних гулянь та святкових заходів на площах, де ми проводимо в останню путь наших мужніх захисників, котрі ціною власного життя виборюють для нас незалежність і волю. Для учнів нашого навчального закладу, якщо дозволятиме ситуація, класні керівники проведуть виховні лекції, бесіди про історію виникнення свята, його головні атрибути, традиції українців. А кошти, які мали б витратити на проведення новорічних свят, краще спрямуємо на допомогу ЗСУ. А вже повноцінно святкувати й радіти ми всі, думаю, зможемо після Перемоги України і наших воїнів.
Людмила Мала, голова Ушомирської громади Коростенського району:
– У час, коли всі зусилля українців націлені на якнайшвидшу перемогу над ворогом, переконана, що не знайдеться багато охочих святкувати Новий рік, та ще й біля прикрашеної ялинки. Всім зараз не до цього. Розумію, що позбавляємо свята наших найменших жителів, переселенців, але вони з розумінням ставляться до цього й також хочуть, щоб закінчилася клята війна, а тоді вже можна буде й відсвяткувати усе разом: і Перемогу, і Новий рік.
Віктор Помирляну, медичний директор КП «Лікарня № 2 ім. В.П. Павлусенка» Житомирської міської ради:
– Я проти того, щоб у такий непростий час витрачати кошти на встановлення ялинки й влаштовувати масові святкування, ризикуючи безпекою і життям людей. Це, по-перше, зовсім не на часі, а по-друге, триває кровопролитна війна, де гинуть наші кращі сини й доньки. Багато захисників лікуються у медичних закладах Житомира, проходять реабілітацію, їм точно не до масових гулянь, та й у медиків настрій геть не святковий, а бойовий і патріотичний. Варто почекати: вистоїмо, виборемо, переможемо, а тоді все налагодиться, і неодмінно будемо святкувати!
Лариса Бондар, заступник начальника відділу культури і туризму Коростенської міської ради, заслужений працівник культури України:
– Це дійсно риторичне питання. Враховуючи ситуацію в країні, часті відключення світла, тепла, зв'язку, думаю, що спеціально ялинку ставити не варто, витрачаючи на це зусилля, гроші й час. А от прикрасити скромно живі ялинки, що ростуть у різних мікрорайонах громади та міста, в разі сприятливої ситуації, створивши міні-куточки свята для наших діточок, вважаю, було б можна.
Святослав Рябчун, студент, Коростишів:
– Ми з друзями вже давно активно допомагаємо ЗСУ: плетемо сітки, робимо окопні свічки. Часу вільного дуже мало: вдень – заняття, а вечорами – волонтерство. Тому думок про якісь веселощі чи зустріч Нового року немає. Закінчиться війна, тоді й буде свято. Зараз це не на часі.
Марина Карпович, викладач Малинського фахового коледжу:
– Я вважаю, що не потрібна ялинка на Новий рік. У нас в центрі Малина, де в минулі роки стояла ялинка, зараз прощаються з полеглими бійцями ЗСУ. Дуже боляче, коли надходять сумні звістки про загибель Героїв, котрі захищали нашу країну. Переконана, що з розумінням до цього рішення поставляться й студенти, які також усвідомлюють реалії нашого часу, допомагають ЗСУ, щоб наблизити Перемогу.
Павло Орел, пенсіонер, Андрушівська громада:
– Не варто під час війни робити свято. Ялинка розбрату нікому добра не принесе. Зараз усі зусилля спрямовані на допомогу нашій армії, щоб озброїти, тепло одягнути, смачно й поживно нагодувати українських захисників, а про різні витребеньки ніхто навіть не думає. Всьому свій час. Буде мир, будуть і свята.
На знімку: до повномасштабної війни майдан Корольова у Житомирі на зимові свята сяяв вогнями.
Фото з сайту Житомирської міської ради.