Усі разом думали, як допомогти луганчанам інтегруватись у громадах області. 

Проект «ВПО для громад: тягар чи ресурс» зібрав разом представників влади, керівників структурних підрозділів, які опікуються питаннями ВПО Хмельницької ОВА, представників бізнесу, органів місцевого самоврядування, громадських організацій обох регіонів.

– Спротив російській агресії нас об'єднав. Сподіваюся, що в нас луганчани відчули щире та добросердечне ставлення. В області залишилися тисячі людей, і ми хочемо вірити, це тому, що ми намагались створити для них сприятливі умови, – сказав заступник голови Хмельницької ОВА Володимир Юр'єв. – Загалом в області проживають майже 100 тисяч переселенців, і нам важливо знати їхні потреби і проблеми, щоб допомагати у всьому. 

Про те, як луганчани облаштовуються на Хмельниччині, як підтримують одне одного, як налагоджують взаємодію з місцевими громадами, розповів голова Гірської громади Олексій Бабченко. Ще в березні тамтешня громада почала активно працювати над створенням мережі хабів для ВПО, і нині їх діє вже п'ять: на Дніпропетровщині, Полтавщині, Черкащині, Київщині та Хмельниччині. Переселенці прагнуть активно долучитися до життя громад, знайти роботу, допомагати. Наприклад, у Дунаєвецькій громаді за співпраці з місцевою владою було створено 17 робочих місць. Серед луганчан багато колишніх шахтарів, вони працьовиті, мають величезний досвід та знання, які можна ефективно застосувати і в інших галузях, тому на тих підприємствах, де вони знайшли роботу, їх цінують як висококласних фахівців. А ще Гірській громаді вдалося врятувати та доставити на Хмельниччину частину техніки. Тож тепер новітня спеціалізована автовишка допомагає енергетикам усувати наслідки ворожих атак.

– Багато вимушених переселенців прагнуть не бути тягарем для громад, що дали їм притулок, хочуть далі працювати та розвиватися. Вони становлять великий потенціал: кадровий, інтелектуальний, науковий, – розповіла голова ГО «Громадська ініціатива Луганщини» Тетяна Кірілова. – Сподіваємось, той знак питання, що стоїть у назві круглого столу, незабаром можна буде сміливо прибрати, перетворивши питання на ствердження: «Громади нам раді!».

За інформацією департаменту соціального захисту населення ОВА, на Хмельниччині зареєстровано орієнтовно вісім тисяч луганчан, з яких чверть – це люди пенсійного віку чи непрацездатні. Серед решти половину становлять діти, а половину – працездатні. Саме вони є тим потенціалом, який сприятиме економічному розвитку краю. 

– Ми вже бачимо, як окремі громади, що були депресивними, оживають після того, як туди приїхали люди, – повідомив Володимир Юр'єв. – Тепер дуже важливо налагодити ефективну комунікацію, щоб влада мала змогу швидко реагувати на ті проблеми, які виникають на місцях. 

Ми чекаємо на пропозиції, що допоможуть інтеграції ВПО, щоб врахувати їх у нормативних та стратегічних документах, які прийматимуться в області.

Хмельницька область. 

Фото Хмельницької ОВА.