9 грудня Міщанський районний суд російської столиці засудив опозиційного політика, колишнього главу Красносельського муніципального округу москви Іллю Яшина до 8 років 6 місяців позбавлення волі за поширення «фейків» про російську армію. За цією політичною статтею в рф нині переслідують понад 120 осіб.

«Символом цього процесу стали тремтячі руки державного обвинувача. Він дуже намагався звучати грізно і наслідувати сталінських прокурорів, але щоразу викликав сміх залу і мав карикатурний вигляд», — заявив 40-річний політик після суду. За статтею про «фейки» він отримав найбільший термін у росії.

Під час прямого ефіру на YouTube Ілля Яшин розповів про звірства російської армії в Бучі. Він наводив позицію різних сторін, у тому числі міністерства оброни рф, надавши можливість аудиторії зіставити різні факти.

путінська прокуратура вбивства мирних жителів назвала провокацією «київського режиму», і політика відправили за ґрати.

Перед тим його колегу з Красносельського району москви Олексія Горінова за тією самою статтею позбавили волі майже на сім років, а голова муніципального зібрання округу Єлєна Котьоночкіна залишила країну, бо їй «шили» аналогічну справу.

Політична стаття про «фейки» з’явилася в кримінальному кодексі рф одразу після початку війни з Україною. Як підрахувала «Верстка», за антивоєнні акції та висловлювання поліція порушила 367 кримінальних справ, суди вже винесли 15 вироків, п’ятеро обвинувачуваних опинилися у в’язницях.

Серед тих, хто відкрито протистояв путінському режиму, на волі залишилися одиниці. Олексія Навального відправили до колонії суворого режиму на дев’ять років, проти колишнього мера Єкатеринбурга Євгенія Ройзмана відкрили кримінальну справу за «дискредитацію» російської армії, продовжили термін перебування під вартою опозиційному політику Володимиру Кара-Мурзі.

Ілля Яшин знав, що його чекає у путінський росії, але свідомо не залишив країну. Великий термін не став несподіванкою. Не здивувались і адвокати, коли суд не дав правової оцінки міжнародним документам ООН та ОБСЄ про злочини в Бучі, які було долучено до справи. До уваги прийняли тільки прокурорські звинувачення. Справа Іллі Яшина — ще одне свідчення того, що силові структури стали зброєю путінського режиму проти тих, хто має іншу думку.

«Шкодую хіба що про власну наївність, — заявив в інтерв’ю ЗМІ Ілля Яшин. — Мої соратники і я весь час перебували в ілюзіях і вірили, що можна якось фундаментально змінити путінську систему цивілізованим методом… Як говорив Борис Нємцов, ми щоразу, на кожному історичному етапі недооцінювали цієї відмороженої людини. На мітинги він відповів мордобоями серед міських вулиць і арештами. За антикорупційними розслідуваннями Нємцова та Навального наступали вбивства та замахи. А на питання про зміну влади він відповів великою кривавою війною». Ілля Яшин переживає через те, що його країна скотилася в жахливу мішанину з крові та бруду.

Що таке путінське правосуддя, популярно пояснив російський журналіст Андрій Захаров: «У Новосибірську суд засудив батька за вбивство сина сокирою до шести років в’язниці, а в Ростові чоловікові дали вісім років за вбивство товариша. Яшину дали 8,5 року за правду про вбивства у Бучі».

Стрімка політична кар’єра Іллі Яшина починалася в опозиційних політичних силах — «Яблоко» та «Солидарность». Ставши в 2017-му головою ради депутатів муніципального Красносельського округу москви, він виступив за скасування пільг чиновникам, а свій службовий автомобіль передав під соціальне таксі для маломобільних мешканців району. Залишив посаду під тиском прокуратури. Кроки молодого політика не сподобалися путінському режиму.

Захист Яшина виступав з клопотанням про звернення до конституційного суду — чи не суперечить стаття про «фейки» конституції рф, але отримав від суду відмову. Тремтячі руки прокурора Бєлова на суді нагадали Іллі Яшину сумнозвісне засідання «ГКЧП» у 1991-му. Він упевнений: схожий фінал чекає і на путінський режим.

І це розуміють не тільки опозиціонери, а й високопосадовці. Виступаючи на закритому семінарі перед представниками федеральних міністерств і відомств перший заступник глави адміністрації президента рф сергєй кірієнко заявив: «Головна війна, яка зараз йде, — війна за розум людей. Всі ми в цьому залі спецназ, який веде цю війну».

Цей спецназ нині воює із власним народом. Суд над  Іллею Яшиним вніс ще одну поправку: путінська влада перетворилася на владу карателів — і вона знищує не тільки Україну, а й росію, сіючи навколо горе, злидні та хаос.