Хоча вулики в зимовому спокої, у пасічників Івано-Франківщини й нині чимало клопотів. Адже продукти бджільництва мають особливу вагу. Чи не в кожній посилці для бійців — енергетичні батончики, шоколадні цукерки на основі меду чи просто баночка солодкої смакоти. І здорово, і поживно. А ще волонтери використовують прополіс на виготовлення мазей для загоювання ран, віск іде на окопні свічки.
З перших днів війни для підтримки наших бійців відправляє натуральний мед та продукти бджільництва і сільськогосподарський обслуговуючий кооператив «Селекціонер». Підприємство розташоване в селищі Войнилів Калуського району. Його співзасновники — подружжя Ярослав та Наталія Мухи й син Володимир.
«На основі воску та прополісу виготовляємо й передаємо на фронт лікувальні мазі для апітерапії, — розповів Ярослав Муха (на знімку). — Так само — настоянку очищеного прополісу, або з підмору та воскової молі, які мають протизапальні властивості, тож застосовуються для профілактики простудних захворювань. Волонтери часто використовують мед для виготовлення батончиків.
А загалом нині розглядається впровадження таких енергетичних батончиків із додаванням перги або пилку для субпайків ЗСУ. Сподіваюся, це додасть ще більшої сили нашим бійцям-атлантам».
Днями кооперативу «Селекціонер» присвоїли статус племінного господарства, тобто пасіка на 356 бджолосімей «виросла» до репродуктора.
«Торік запустили сучасну лабораторію для інструментальної інсемінації бджолиних маток, — показує обладнання Ярослав Муха. — Здійснюємо дослідження якості меду за ядрами пилку рослин. На жаль, через війну не проводили з’їздів, однак обмінюємося досвідом із пасічниками в онлайн-режимі та працюємо за програмою «Селекція та збереження популяції карпатських бджіл».
На Івано-Франківщині, згідно з рішенням експертної комісії Мінагрополітики, статус племінних також присвоєно господарствам підприємців Володимира Кіса із села Тростянець Долинської ТГ (племінний бджолорозплідник) та Романа Бобика із села Лани Галицької ТГ (племінна пасіка). А фермерське господарство «Персей Агро» визнане як племінний репродуктор із розведення української червоно-рябої молочної породи великої рогатої худоби. Підприємство базується в селі Угринів неподалік Івано-Франківська.
Івано-Франківська область.
Фото надано автором.