Катерину Матко (праворуч) привітала і начальник відділу культури, туризму та охорони культурної спадщини Дмитрівської сільської ради Лідія Міркотан (ліворуч).
Активна представниця журналістської спільноти Кіровоградщини, редакторка газети «Сільське життя» з Кропивницького району Катерина Матко стала однією з дванадцяти призерів Всеукраїнського конкурсу журналістських робіт «Реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади» 2022 року.
Катерина посіла третє місце в номінації «Стаття» з матеріалом «Сила громади в її згуртованості. «Дмитрівська громада — це громада дружніх, активних та ініціативних людей» і відзначена дипломом конкурсу та сертифікатом на 15 тисяч гривень від Ради Європи.
Конкурс започатковано 2016 року як спільну ініціативу Мінрегіону та Ради Європи у партнерстві з ГО «Інтерньюз-Україна». Попри повномасштабну війну та нові виклики сьогодення, на сьомий за ліком конкурс у чотирьох номінаціях (онлайн-публікація, стаття у друкованому ЗМІ, радіоматеріал, відеоматеріал) надійшла найбільша кількість робіт з усіх регіонів України — 454. А переможцями і призерами стали представники медіа з 10 областей: по одному з Вінницької, Житомирської, Запорізької, Кіровоградської, Полтавської, Сумської, Харківської, Хмельницької та Черкаської областей, три відзнаки — у журналістів Дніпропетровщини.
Цьогорічним конкурсантам і конкурсанткам вдалося висвітлити найнагальніші проблеми та потреби громад, особливості управління громадами та територіями в умовах війни, а також розповісти історії успіху муніципального менеджменту і публічної адміністрації в кризовій ситуації.
«Журналісти регіональних ЗМІ в умовах війни висвітлюють тематику місцевого самоврядування та реформи. Відверто говорять і про слабкі місця, і про сильні сторони децентралізації.
Адже без об’єктивного і якісного інформування про мету, завдання, перебіг реформи ми не зможемо досягти успіхів на центральному і регіональному рівнях. Тому роль медіа надзвичайно важлива у цьому питанні. Наразі журналісти фактично пишуть історію нашої Перемоги», — наголосив, вітаючи фіналістів конкурсу, заступник міністра розвитку громад та територій України В’ячеслав Негода. Посадовець також подякував постійним партнерам за підтримку у проведенні конкурсу та представникам регіональних ЗМІ за їхню активну участь.
«Дякую Катерині Матко за те, що своїми матеріалами підсилює нашу роботу, підкреслює важливість роботи кожного жителя нашої громади. Нині ми працюємо в шаленому ритмі і не помічаємо, як важливо те, що всі ми разом робимо. Що ми загартовані і згуртовані, — зазначила голова громади Наталія Стиркуль. — Хочу зазначити й те, що Катерина Матко забезпечила інформаційну підтримку Дмитрівської громади з перших днів її створення».
«Над темою матеріалу довго не думала. Адже, висвітлюючи події, що відбувалися у Дмитрівській громаді, я бачила, як миттєво згуртовуються люди та оперативно реагують на виклики війни, — розповіла Катерина Матко. — Вважаю, що перемога конкурсного матеріалу — це спільна справа всіх — керівництва Дмитрівської громади, волонтерів, громадських організацій, бізнесу, молоді та дітей, які збирають кошти на допомогу армії, всіх небайдужих людей, які працюють як єдиний механізм: усі виконують свою справу, забезпечують життєдіяльність громади, допомагають армії, надають прихисток переселенцям. Величезна робота ведеться з перших днів широкомасштабної російської агресії. А моє завдання як журналістки — донести до читачів інформацію про те, як живе і працює Дмитрівська громада в умовах війни. Вважаю, що висвітлення життя громад під час війни дуже важливе. Це додає людям віри у те, що життя триває, що потрібно працювати далі. Потрібно й показувати позитивний досвід життя громад під час війни, який можуть наслідувати інші».
Як і для всіх українців, війна — величезний виклик для української журналістики, адже до цього більшість із журналістів не мали досвіду роботи в таких складних умовах. Доводиться шукати нові методи роботи з аудиторією, переосмислювати її бажання та поведінку. Шукати додаткові надходження, адже війна кардинально вплинула і на фінансове забезпечення редакції. Значно зросли кошти на друк та папір, через відсутність реклами в рази знизилися доходи. Серед викликів — відсутність світла, зв’язку, тепла, та, незважаючи на труднощі, газета «Сільське життя» не пропустила жодного випуску.
«Нас надихають наші передплатники, які читають газету, підтримують її, а ми тримаємо свій інформаційний фронт», — зазначає Катерина Матко.
Кіровоградська область.
Фото надано автором.