Шановний Президенте Макрон!
Пані Президенте фон дер Ляєн!
Президенте Кассіс!
Прем’єр-міністре Стере!
Прем’єр-міністре Хун Сен!
Прем’єр-міністре Бетель!
Прем’єр-міністре Фіала!
Шановні керівники міжнародних інституцій!
Прем’єр-міністре Шмигаль!
Дорога Олено!
Усі присутні, міністри, посли!
Я радий, що ми об’єднані таким новим форматом – такою конференцією. Бо це означає, що ми об’єднані здатністю перемогти російський енерготерор.
Я пам’ятаю, як ти, Еммануелю, зателефонував мені 1 листопада й запропонував організувати такий формат. Уже відбулися масовані ракетні удари проти нашої енергетики. Вже почався постійний терор іранськими дронами. Росія відкрила новий фронт проти нас, намагаючись спровокувати гуманітарну катастрофу в масштабі всієї нашої країни. Росії потрібен блекаут в Україні, щоб використати це як нібито поразку Європи й усього нашого демократичного спротиву.
Ми ж у відповідь заснували новий формат співпраці й робимо все заради країни, заради українців, проти блекаутів, проти енерготерору.
Що маємо на сьогодні?
Україна вистояла проти сотень російських ударів різної інтенсивності по нашій енергетиці. Але зараз більшість наших електростанцій, на жаль, пошкоджені або зруйновані обстрілами. Всі гідроелектростанції, всі теплові електростанції... Не дай Боже, але уявіть, що б це значило у ваших країнах.
Один із російських ударів спровокував відключення всіх атомних блоків наших АЕС, спрацювала автоматика. На щастя, без інцидентів.
Лише на поверхове, швидке відновлення розбитих російськими ударами українських енергооб’єктів потрібно щонайменше 1,5 мільярда євро.
Щоразу після кожного російського удару ми намагаємося відновити технічну можливість генерувати й постачати електрику. Але все одно щодобово нашим енергетикам доводиться відключати мільйони українців від постачання через критичний дефіцит електрики в загальній енергосистемі.
Просто зараз близько 12 мільйонів людей майже в усіх областях і в столиці відключені від постачання. На жаль, це типова для нас ситуація. І ми щодня очікуємо нових російських ударів, які можуть екстремально збільшити кількість відключень.
Саме тому генератори й джерела безперебійного живлення стали в Україні зараз такою ж необхідністю, як бронетехніка й бронежилети. Лише так можна захистити звичайних людей і соціальний лад в умовах російської ставки на блекаут. Фактично в Україні зараз будується паралельна основній децентралізована система генерації енергії. Будується дуже швидко, в усіх регіонах, багатьма суб’єктами.
Але все ж таки вона не може задовольнити всі потреби України.
Так, тисячі українських підприємств, малих, середніх бізнесів, соціальних об’єктів продовжують працювати завдяки генераторам.
Так, на генераторах функціонують лікарні, завдяки генераторам збережені сотні тисяч робочих місць, інтернет, зв’язок страхуються від відключень.
По всій країні відкрито вже понад 5 тисяч Пунктів Незламності – спеціальних об’єктів, де люди можуть зігрітися, зарядити техніку, скористатися зв’язком.
І я вдячний усім нашим партнерам, які вже допомагають Україні з відповідним обладнанням, щоб підтримувати такий рівень енергостійкості нашої держави й суспільства.
Але все ж таки ключове завдання – зберегти основну енергосистему України, гарантувати її стабільну роботу попри будь-які російські намагання зробити Україну найтемнішим місцем у Європі.
Саме тому потрібен такий формат.
Тут і зараз ми маємо узгодити конкретні речі, які не тільки допоможуть Україні вистояти взимку, а ще й максимально наочно доведуть будь-яким антидемократичним і антиєвропейським силам, насамперед Росії, що Європа навчилася не допускати катастрофи й захищати своїх людей.
Пані та панове!
Я буду максимально конкретним зараз.
Перше. Ми потребуємо кількох категорій обладнання. Це трансформатори, обладнання для відновлення високовольтних мереж, газотурбінні й газопоршневі енергоблоки. Українські представники, які присутні на конференції, можуть поінформувати вас щодо всіх технічних характеристик цього запиту.
Друге. Як мінімум до завершення цього опалювального сезону в Україні ми потребуємо аварійної підтримки з боку європейської енергосистеми. Тобто постачання електрики з країн Європейського Союзу в Україну. Обсяг – до двох гігават.
Щоб це стало можливим, необхідне рішення євромережі операторів системи передачі електрики збільшити імпортну потужність. Знов-таки – усі технічні деталі такого рішення представлять наші урядовці, які присутні на конференції.
Така підтримка постачанням електрики може коштувати близько 800 мільйонів євро в поточних цінах. Це суттєво. Але суттєво менше, ніж може коштувати нам усім блекаут в Україні. Тож я закликаю вас зробити одним з конкретних результатів цієї конференції погодження всіх рішень для такої підтримки України постачанням електрики з країн ЄС.
Третє. За аналогією зі спостережними місіями МАГАТЕ, які домовлено направити на всі атомні станції України, ми закликаємо Євросоюз відправити спеціальні місії на об’єкти критичної енергетичної інфраструктури, які задіяні в енергозабезпеченні України і від яких безпосередньо залежить стабільність усього нашого регіону. Такі місії ЄС можуть стати надійним чинником стабілізації ситуації та належного міжнародного контролю.
Четверте. Через руйнацію терористами електростанцій ми змушені використовувати більше газу цієї зими, ніж передбачалося. Як наслідок ми потребуємо підтримки для закупівлі близько 2 мільярдів кубометрів газу. Це також необхідний елемент нашої стабільності, який потребує вашого лідерства.
П’яте. Іншим практичним результатом цієї конференції могла б стати домовленість про фінансування проекту, про який Еммануель уже почав говорити, із закупівлі LED-ламп для України. Комусь це може здаватися не дуже суттєвим. Але 50 мільйонів таких ламп дадуть змогу заощадити близько 1 гігавата електрики. Враховуючи, що середній дефіцит у нашій енергосистемі близько 2,5 гігавата, цей проект також має суттєво допомогти.
І шосте. Нам потрібен спеціальний постійний механізм координації зусиль – Паризький механізм, – який допоможе давати вчасні та ефективні відповіді на кожен виклик російського енерготерору. Поки ми, на жаль, іще не маємо такої сучасної системи ППО, яка могла б збивати стовідсотково російські ракети та дрони, але ми можемо створити таку систему ухвалення рішень, яка зможе на 100% позбавити сенсу терористичну тактику Росії.
Коли буде гарантована енергостійкість України на весь цей зимовий період, коли буде гарантовано, що не з’являться нові хвилі масової міграції з нашої країни до ваших країн, буде гарантовано й те, що Росії не допоможуть жодні удари, жодні блекаути, жоден пошук зброї десь там в Ірані чи в інших місцях.
Росії доведеться думати, як зупинити агресію. Нарешті зупинити.
Енергетика – це один із ключів до цього. Я вірю, що цей ключ буде в наших, ваших руках.
Я дякую вам за увагу!
Іще раз дякую, пане Президенте Еммануель, за організацію цієї конференції. Я сподіваюся на дуже конкретні рішення.
Дякую!
Слава Україні
Офіційне інтернет-представництво Офісу Президента України
Що результативніше об’єднаємо міць України та Франції, то більше виграємо від цього, то надійнішим буде мир – звернення Президента до учасників форуму зі стійкості та відбудови України в Парижі
Дуже дякую!
Дякую всім присутнім!
Дякую, Еммануелю, тобі за всі ті слова – слова підтримки, які ти зараз сказав.
Слова підтримки нашого суспільства, України. Дуже дякую за ту новину – вона важлива, прагматична, дуже приємна – щодо великого внеску, щодо підтримки України обсягом в 1 млрд – це справді для нас дуже важливо.
І я хочу сказати загалом, пане Президенте: я відчуваю це й дякую тобі ще раз за те, що цей день справді став днем України у Франції.
Це надзвичайно важливо – і не тільки для нашої країни. Я впевнений: зараз ми можемо відчути, наскільки сильними є всі ми разом – українці, французи, усі європейці.
Шановні пані та панове! Дорогі друзі!
Ми можемо відчути це по тому, як ми реалізуємо наші цінності. Реалізуємо в подоланні принесених Росією руїн. Будь-яка тиранія залишає по собі руїни. Європейська ж демократія має гарантувати добробут і безпеку, і саме це ми можемо показати зараз. Показати в Україні.
Саме тому важливий такий розширений формат нашої роботи. Міждержавна співпраця на рівні президентів і урядів та співпраця на рівні місцевих громад. Лідерська роль бізнесу Франції. Ваших громадських і професійних об'єднань.
Сьогодні тут, на нашому форумі й на конференції, яка відбулася вранці, на інших заходах представлена вся міць французького суспільства. І я вірю, що завдяки вчасному інвестуванню вашої міцності в Україну ми досягнемо однаково корисних результатів як для України, так і для Франції, як для звичайних українців, так і для всіх ваших громадян.
Щоб перелічити все те, що зруйновано Росією в Україні, усі наші потреби у відбудові й модернізації, мені точно не вистачить регламенту цієї нашої зустрічі.
Я зосереджуся на кількох напрямках зараз.
Перший – Чернігівська область нашої країни, той регіон, шефство над яким Франція вже взяла.
Ми вигнали звідти російську армію ще навесні. Бої в Чернігівській області, як і в інших північних регіонах України, тривали менше, ніж на сході чи на півдні. Але там також значні руйнування.
Загалом на Чернігівщині лише в межах Плану швидкої відбудови, тобто того, що потребує негайних зусиль, треба відновити 8896 обʼєктів. Це понад 1 тис. багатоквартирних житлових будинків, які були пошкоджені чи зруйновані обстрілами. Більш як 7 тис. приватних будинків. А ще – лікарні, школи, комунікації, ще транспорт, підприємства. І це лише в одному регіоні!
Частина роботи вже ведеться. Зокрема, Франція вже надала нам допомогу у відновленні мостів. Але і для Французької держави, і для французьких компаній є на порядок більше можливостей і проектів, які потребують реалізації.
Українські урядовці сьогодні представлять наші потреби у швидкій відбудові. І я запрошую вас усіх приєднуватися! Приєднуватися вже зараз, зокрема в межах шефства Франції над Чернігівщиною.
Загалом бойові дії безпосередньо зачепили територію одинадцяти областей. Обсяг нашого Плану швидкої відбудови, який охоплює й інші регіони, – понад 50 тис. обʼєктів і більш як 12 млрд євро.
Другий напрямок – благодійна робота.
У своєму виступі на конференції вранці перша леді України представила проект відновлення однієї з лікарень Харківської області України, опорної лікарні в місті Ізюмі. Це один із тих проектів, кошти для яких акумулює Фундація Олени.
Сьогодні Фундація буде представлена у Франції – я вам дякую. І всі напрямки роботи будуть представлені. Це освіта, це охорона здоров'я, гуманітарна допомога.
За кожним із таких напрямків можуть проявити себе ваші люди, ваші громадські об'єднання і компанії. І я прошу тебе, Еммануелю, пане Президенте, і прошу пані Бріжит Макрон підтримати цю Фундацію і – якщо змога – бути присутніми сьогодні там.
Це зараз безумовна моральна домінанта в нашому суспільстві – кожен і кожна прагнуть зробити щось таке, що посилить нас усіх, усю Україну.
Хтось може допомогти обороні. Хтось зберігає робочі місця й навіть створює нові – у час війни. Хтось долучається до відбудови. Тисячі людей проявляють волонтерську ініціативу, беруть участь у відповідних проектах. А ще – соціальна сфера: освіта, медицина, допомога літнім людям та допомога переселенцям... Я запрошую всіх вас, друзі, обрати свій власний напрям!
І третє – економіка.
Вже згадана мною Чернігівська область і всі інші регіони нашої країни потребують нової економічної основи життя. Звичайно, усі деталі будуть представлені сьогодні нашими урядовцями. Але я зверну зараз вашу увагу на те, про що ви вже, безперечно, чули.
Цьогоріч спільними зусиллями України та наших партнерів вдалося зупинити розгортання глобальної продовольчої кризи. Ми відновили морський аграрний експорт з України, який був заблокований російським флотом від початку повномасштабної війни. Із серпня цього року ми вже відправили на експорт понад 13 мільйонів тонн продовольства.
Ми започаткували й глобально важливу гуманітарну ініціативу «Зерно з України». І я дякую Франції та Президенту Макрону за її підтримку. Завдяки цій нашій ініціативі ми допоможемо з продовольством найбіднішим країнам світу. Таким країнам, як Ефіопія, Ємен, Судан, інші. Це порятунок мільйонів життів від голоду й усіх країн Середземноморського басейну – від спалахів міграційної кризи.
Але, друзі, ми відправляємо як на експорт, так і як гуманітарні вантажі переважно аграрну сировину. А можемо відправляти продукти переробки.
Тобто це означає, що просто зараз ми маємо потребу в розбудові цілої галузі, яка буде орієнтована на експорт і точно матиме споживачів, і точно даватиме прибуток. Очевидно, що це вигідний економічний проект. І було б правильним, якби французький бізнес уже зараз оцінив перспективи й прийшов в Україну заради такого проекту.
Так само в енергетиці, машинобудуванні, в оборонній промисловості, у транспорті, будівництві, ІТ і багатьох інших галузях ми зараз маємо колосальні можливості. Можливості, яких ви зараз ніде у світі більше не знайдете. Лише в Україні можна доволі швидко реалізувати масштабний проект екологічної й сучасної реіндустріалізації, і в нас є чітке розуміння, як це зробити.
Знаю, що представники нашої держави сьогодні запросять конкретні компанії до співпраці й окреслять загальні перспективи, що саме ми можемо запропонувати французькому бізнесу і яких рішень потребуємо на рівні Французької держави.
Будь ласка, долучайтеся! Перший віце-премʼєр Юлія Свириденко і представник Офісу Президента Ростислав Шурма презентують конкретні напрямки можливої співпраці.
Що швидше й результативніше ми обʼєднаємо міць України та Франції, то більше виграємо від цього. І то надійнішим буде мир, який, я впевнений, ми зможемо повернути і нашій країні, і всій Європі.
Я дякую вам за увагу!
Дякую тобі, Еммануелю.
Будь ласка, будьте активними сьогодні у вашому спілкуванні з нашими урядовцями.
Хай живе Франція!
Слава Україні!