Презентація трактується у науці як публічне оприлюднення наукового твору або проекту в оригінальному вигляді результату дослідження.

Свої наукові праці вчені-правознавці виклали у трьох монографіях колективних досліджень з публічного права за 2020—2022 роки. Досягнення свого наукового внеску вчені-юристи демонстрували і обговорювали в Інституті держави і права НАН України імені В.М. Корецького саме на презентації третьої книги «Правопорядок і правовий режим в Україні». Ця подія стала завершенням дворічної праці над цією монографією у видавництві «Логос». За півтора року творчий колектив, а це 25 професорів і академіків правових наук та чотири кандидати наук, готував три монографії: «Право у політичному житті України» (2020 р.), «Новий шлях до права» (2021 р.) і, нарешті, вийшла друком праця «Правовий порядок і правовий режим в Україні» (2022 р.). Поєднання теоретиків і практиків з різних галузей публічного права стало подією, яка довела спроможність досягнення вченими своєї мети, яку було викладено вперше в системі знань.

Так, саме отримання результату провідних вчених-юристів заслуговує високої оцінки, коли проблематика, розроблена керівником колективу вчених, була довірена професору, дійсному члену (академіку) Національної академії правових наук України, авторитетному вченому в галузях конституційного й адміністративного права А. Селіванову (на знімку). Якщо врахувати в яких умовах йому вдалося створити колектив вчених-патріотів, можна привітати отримані результати як успіх вчених, які стали в ряди захисту інтересів України. Зважимо на те, що такі наукові дослідження вдається організувати далеко не всім науковцям, оскільки мета творчості досягається в непростих умовах військової агресії проти Українського народу. Це підтверджує думку, що вчені-юристи не схилили голову у найскладніші моменти і проявили мужність своєї мети і втілення її у сфері публічного права. Для науки став цінністю логічний ряд вирішення найскладнішої парадигми публічного права в цілому. Він являє собою новий ракурс навіть для законодавців. Це «правова ідеологія як ідея методологічного і онтологічного обґрунтування доктрини». Далі розробка концепції — визначення проблем узагальнення практики і переведення в сегмент правового регулювання». Така модель суспільних відносин у праві уникає колізій і чітко орієнтує законодавця на кінцеву мету.

Автори монографії визначили свій шлях до права, зокрема, науковці Інституту держави і права НАН України імені В.М. Корецького — Н. Оніщенко, Н. Пархоменко, а судді В. Городовенко і С. Стеценко та інші створили нову теорію розробки правопорядку разом із професора-ми С. Кузніченком, В. Теремецьким. Вчені з Ужгородського університету Я. Лазур та Т. Карабін, завідувачка кафедри, професор О. Хотинська-Нор здійснили аналіз нормативної основи правопорядку. В цілому вчені системно проаналізували і перевели в науково обґрунтовану теорію в умовах воєнно-правового режиму суспільства авторські правові ідеї. До цього долучилися молоді вчені з Київського та інших університетів. Усе це дало змогу висококомпетентному складу професорів разом з молодими науковцями запропонувати свої висновки і рекомендації для досягнення теоретичних і практичних висновків у правотворенні. Закономірно, що під час презентації всі учасники підтримали ідею висунути і підтримати вчених за їх роботу над трилогією і рекомендувати науковим радам Інституту держави і права імені В.М. Корецького Національної академії наук України та Інституту права юридичного факультету Київського університету імені Тараса Шевченка стимулювати таку форму творчої співдружності в науці.

Олена РЯБЧЕНКО, доктор юридичних наук, професор.

Фото Сергія КОВАЛЬЧУКА.