Про це повідомив народний депутат України Олексій Гончаренко: «Чудові новини з Одеси. Міська рада підтримала рішення про демонтаж та перенесення пам’ятника Катерині. «русскому міру» не місце в українській Одесі». «За» проголосували 43 депутати, 41 депутат віддав свій голос за демонтаж пам’ятника Суворову.
«Отже, ми продовжуємо руйнувати російські міфи про заснування міста. Майже 180 років тому Тарас Шевченко у своїй поемі «Великий льох» дав дуже точну оцінку: «Що тая цариця — Лютий ворог України. Голодна вовчиця». Зокрема, Катерина доклалася до крадіжки української історії — саме за її наказом була створена комісія для написання російської історії. Саме ця комісія склала фейки про «єдиний народ» і те, що Русь начебто є «першою російською державою». І в напрямі спростування історичних міфів, особливо на міжнародному рівні, у нас попереду ще багато роботи. Наше завдання — повернути все своє: наші землі, людей, історію, спадщину», — наголошує заступник міністра культури та інформаційної політики Тарас Шевченко.
«Сподіваюся, що далі цю естафету перейме Полтава, якій наша експертна рада ще на початку вересня рекомендувала демонтувати сім пам’ятників. Один з них — пам’ятник спочинку Петра І. Місце, де він нібито перебував після Полтавської битви, яку росіяни століттями використовували для просування своєї імперської пропаганди. Пам’ятник поневолювачу — це нонсенс. Усі ці монументи мають бути там, де їхнє справжнє місце — на звалищі історії, а максимум — у музеях. Щоб майбутні покоління пам’ятали шлях, який ми пройшли», — додав він.
Пам’ятник засновникам Одеси, його центральною фігурою є Катерина II, поряд з якою її сподвижники Хосе де Рібас, Франц де Воллан, Григорій Потьомкін і Платон Зубов, було споруджено у 1900 році. У 1920-му його демонтували, а у 2007 році — відновили. Проти встановлення пам’ятника російським діячам тоді виступали Президент України Віктор Ющенко та численні громадські організації. Після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну вимоги знести символ «русского міра» зазвучали з новою силою. У вересні фігуру імператриці, що зруйнувала Запорозьку Січ, нищила українську церкву і запровадила в Україні кріпацтво, двічі обливали червоною фарбою, а на постаменті активісти вивели напис «Катерина = путін». Згодом Катерину II вдягнули в ковпак ката, а в руки дали зашморг, що символізувало злочини імператриці проти українського народу. На Катерининській площі не раз відбувалися акції з вимогою очистити публічний простір від наслідків русифікації та тоталітаризму.
20 жовтня в Одесі провели електронне опитування щодо долі пам’ятника засновникам Одеси. Більшість мешканців міста, які взяли в ньому участь, проголосували за демонтаж монумента. По завершенню опитування, що відбувалося на платформі «Соціально активний громадянин», міський голова Геннадій Труханов заявив, що питання демонтажу буде винесено на найближчу сесію міськради, а сам він підтримає рішення про перенесення пам’ятника в інше місце. 7 листопада скульптуру імператриці обмотали чорними мішками, після чого навколо неї звели огорожу з ДСП. Тепер після рішення міськради інші частини монумента, що є музейним предметом державної частини Музейного фонду України та перебувають на обліку комунальної установи «Одеський муніципальний музей особистих колекцій ім. О. Блещунова» демонтують і перенесуть до Одеського художнього музею. Згодом — до спеціальної зони, де планується створити парк радянського та імперського минулого.