Колектив музею.

Загальна кількість зібраних музейними співробітниками артефактів під час експедицій на визволених територіях на сьогодні перевищує 5 500 одиниць. Це стало можливим за безпосередньої підтримки ЗСУ й підрозділів силового блоку країни, за сприяння органів влади та за участю волонтерів і місцевих жителів. Владислав Клочков, начальник Головного управління морально-психологічного забезпечення Збройних Сил України, зазначив, що військовики й надалі всіляко сприятимуть музейникам у зборі артефактів для збереження історичної пам’яті.

Упродовж дев’яти місяців музей організував 16 виставок, які було проведено на території Меморіалу та у 12 країнах: Франції, Південній Кореї, Німеччині, Чорногорії, Швеції, Польщі, Туреччині, Словаччині, Чехії, Литві, США та Люксембурзі.

Серед виставок — перша у світі музейна фотовиставка про сучасний етап російсько-української війни «Київ: репортаж одного дня. 8 березня 2022 р.», яка експонувалась у 10 країнах, та перша у світі музейна стаціонарна виставка про війну, яка триває і створена під час цієї війни, — «Україна — розп’яття». Ще одна перша міжнародна музейна виставка України в Європі у статусі держави—кандидата на вступ до ЄС — «За волю України!», яка відкрилася 21 вересня 2022 року в культурній столиці Європи — м. Каунас (Литва).

«Усі ці проекти стали першими кроками музею на шляху до інтеграції в європейський та світовий культурний простір. Ми вдячні Збройним Силам України, адже без їхньої підтримки жоден з проектів неможливо було б реалізувати», — розповів Юрій Савчук, директор Національного музею історії України у Другій світовій війні.

«У той час, коли наші Збройні Сили воюють не тільки за нашу землю, а й за нашу культурну спадщину, культуру, ідентичність, цінності, музейна справа документує свідчення злочинної агресії та показує їх світу. Хочу подякувати пану Юрію Савчуку та всьому колективу музею за титанічну працю під час війни», — сказав Олександр Ткаченко, міністр культури та інформаційної політики України.

Колектив музею привітав директор Польського Інституту в Києві Роберт Чижевський. Між організаціями триває тісна співпраця.

Колег також вітали музейники Києва. Зокрема, Неля Куковальська — генеральна директорка Національного заповідника «Софія Київська» сказала, що про історію України все ще мало знають у світі. І завдання культурних інституцій — працювати над цим.

Закордонні партнери, за сприяння яких було реалізовано міжнародні виставкові проекти про російсько-українську війну та мілітарну історію українського народу, приєдналися онлайн.

Присутніх привітав Пйотр Глінський, віце-прем’єр-міністр, міністр культури та національної спадщини Польщі, великий друг України, а також військові й партнери музею.

Під час заходу також відбулося підписання Меморандуму про співпрацю музею з «Новою поштою», яка не раз допомагала безплатно транспортувати зібрані музейними співробітниками артефакти.


Олександр Ткаченко — міністр культури та інформаційної політики України.



Генеральний директор музею Юрій Савчук та директор Польського Інституту в Києві Роберт Чижевський.



Владислав Клочков, начальник Головного управління морально-психологічного забезпечення Збройних Сил України.

Фото автора.