Лауреати премії «Людина року» Болгарського Гельсінського комітету.

Усі вони мають свої сім’ї, дітей, бізнес, але відклали на деякий час особисті справи і створили фонд «За Доброто» (українською «Для Добра») з інтеграційним центром для підтримки і адаптації українців у Болгарії.

Усіх їх об’єднує одне переконання: Добро — це непереможна сила, яку не може зламати навіть таке зло ХХІ століття, як путін і росія. Так, так — Добро саме з великої літери на відміну від країни-агресора і її очільника.

Кремена Кунева пояснила, що разом із подругами вирішила створити фонд «За Доброто», щоб допомогти українцям, які вимушено опинилися у чужій країні без грошей, без роботи, без знання мови і законів. Бо бачили, що їм дуже й дуже важко. Цю ідею підтримали їхні чоловіки, друзі, близькі й допомагали відважній вісімці всім, чим могли — зв’язками з різними фахівцями, збиранням коштів та й просто ідеями.

«У мене трилітня дочка й чудова родина. Я 14 років займаюся реабілітацією дітей з аутизмом. Знаю, як важко таким дітям та їхнім батькам. А ще я хочу, щоб покоління моєї дочки знало, що таке Добро, що таке допомога людям, які потрапили в біду. Ми всі переконані: лише добрим прикладом можемо дати найкращий урок нашим і українським дітям», — вважає ініціатор створення фонду «За Доброто» Кремена Кунева.

Вона та її подруги змогли переконати керівництво болгарської компанії «Овергаз» надати одне з приміщень у її великому офісі для фонду. Зараз тут під одним дахом зібрано представників болгарських організацій і установ, які сприяють включенню українців до систем соціального забезпечення, охорони здоров’я, освіти та ринку праці. «Ми не тільки зв’язуємо тих українців, хто шукає роботу, з тими, хто її пропонує, а й шукаємо найкращі варіанти для працевлаштування та професійної перепідготовки українок. Організуємо для них юридичні консультації, ведемо курси болгарської мови для дітей та дорослих. Подбали також про надання психологічної допомоги дітям, які постраждали від війни. Їм треба забути про жахи, що їх принесли «визволителі» на українську землю. Усі вони будуть охоплені необхідними лікувальними заходами. А для підлітків ми створили творчі курси. Дуже хочемо, щоб наш Центр гуманітарної допомоги зміг повернути посмішки українським дітям та їхнім мамам», — наголосила Кремена Кунева під час відкриття фонду, на яке завітав і посол України в Болгарії Віталій Москаленко.

До речі, українки не стали інертними споживачами послуг, які надає фонд «За Доброто». Людмила Найдюк, мама двох дітей, запропонувала свої вміння — вона художниця, також в Україні працювала психологом. Насамперед зайнялася оформленням приміщення, яке «Овергаз» безоплатно надав фонду. Художній розпис усіх стін – це творча справа Людмили, ним любуються усі відвідувачі інтеграційного центру.

Ще одна наша землячка Ганна Багряна, відома українська поетеса і письменниця, драматург і перекладачка, авторка збірок віршів, оповідань і повістей, лауреатка престижних українських літературних премій, створила при фонді клуб «Оранта» і стала його координатором. Клуб об’єднав українців і болгар, які займаються творчістю, вміють ладнати з дітьми, навчають їх мов, літератури, історії тощо. 

До речі, минулої суботи в клубі «Оранта» підбили підсумки роботи і нагородили найактивніших членів. Серед них українці і болгари — Галина Розора, Анастасія Мухаїр, Олена Алієва, Марина Ніколова, Людмила Облог, Оксана та Вікторія Кірови, Ірина та Валерія Лагуткіна, Наталія Бондаренко, Тамара Мітюшкіна, Світлана Комісар, Ірина Шевченко, Наталія Левченко, Святослав Манолов. Усіх їх відзначено за внесок в інтеграцію українських біженців у Болгарії та за допомогу регіонам України, які постраждали під час російської окупації. На цьому урочистому засіданні клубу вдалося дозібрати частину коштів, необхідних для реабілітації українського композитора, бандуриста, автора популярних пісень («Майдан мечів», «Летючі козаки») Василя Живосиля, який був поранений у боях під Бахмутом, на Донеччині. А також на придбання генераторів для визволеного від російських окупантів Херсона. 

Основну частину необхідних грошей активісти фонду і клубу «Оранта» заробили на продажу мистецьких виробів, зроблених дітьми, та страв, які приготували українки, на Різдвяному базарі в Софії.

Завдяки зв’язкам Росіци Генчовської і зусиллям нашої дипломатичної місії у Болгарії Україна має на цьому базарі свій прилавок. На ньому також встановили скарбничку з написом «Подаруй добро», з якої щовечора діставали гроші, подаровані мешканцями болгарської столиці.

За дев’ять місяців свого існування фонд «За Доброто» («Для Добра»), до діяльності якого долучилися Асоціація українських організацій у Болгарії «Мати Україна», Посольство України в Болгарії та кілька проукраїнських державних структур, створив кілька майстерень для українських дітей, організував їх відправку до дитячих таборів відпочинку, провів курси з вивчення болгарської мови, надав малим українцям психологічну допомогу. А головне — знайшов роботу їхнім мамам. Що дозволило біженцям адаптувалися в чужій країні і заробляти гроші.

Можливості фонду значно розширилися, коли Кремена Кунева стала депутатом  парламенту за списком партії «Демократична Болгарія». Керівництво фондом вона після дострокових парламентських виборів, що відбулися 2 жовтня, передала в надійні руки своєї подруги і члена керівної ради Надежди Рангелової. 

«Я люблю дітей, люблю працювати з ними, бо сама маю двох чудових дітей. З українськими дітьми мені легко й просто спілкуватися, бо всі вони легко вивчили болгарську. А ще я люблю природу та смачну їжу і передаю цю любов українцям. Дівчата вже можуть готувати болгарські страви», — розповіла вона.

За традицією, наприкінці кожного року Болгарський Гельсінський комітет вручає нагороди «Людина року» тим, хто активно працював на справу захисту прав людини. Цього року журі комітету вперше ухвалило рішення присвоїти груповий гран-прі

«Людина року» волонтерам та організаціям, які надавали допомогу українським біженцям та всьому українському народу. Серед них і фонд «За Доброто», а також Асоціація українських організацій у Болгарії «Мати Україна» та їхні активісти.

Фото з сайту https://www.bghelsinki.org