І нині, у час російсько-української війни, ця фраза як ніколи актуальна. Жарт, крилата фраза або їдкий вислів, звісно, не зіб’є крилату ракету чи шахіда, проте може зруйнувати віру в непереможність «другої армії світу», а разом з ним, сподіваємось, і режим, що базується на брехні. Але якщо слово — це зброя, то гумор — це щит.

До слова, з точки зору психологів гумор — це одночасно і захист, і зброя. Це захисна реакція організму, яка, по-перше, перетворюється на внутрішню оборону, яка дозволяє пережити весь цей жах, який вчиняє на українській землі росія. І річ не лише у виході стресу й емоційного напруження, а й у формуванні власного унікального коду українців. У людей, які переживають важкі часи, з’являється те, що належить тільки їм, те, що не можна відняти. Водночас через жарти люди вказують на абсолютне страхіття війни.

Те, що гумор і сатира стріляють не гірше від зброї, стало зрозуміло ще з перших днів війни, коли фраза про російський військовий корабель зробила український гумор зрозумілим у всьому світі.

На тисячі анекдотів перетворилися й історії про Чорнобаївку, де підрозділи так званої «другої армії світу» українці розбивали понад двадцять разів, а вони чомусь знову туди лізли. А коли в російський дрон влучно полетіла банка огірків, у мережах заговорили — з українцями краще не жартувати. Додала перцю й фактично вибішувала росіян незворушність очільника Миколаївщини Віталія Кіма з його традиційним вітанням «Доброго вечора, ми з України!». А як вам таке: «Україна чи не єдина країна, яка не припинила постачати росії вантажі. Але тут є нюанс».

Звісно ж, який гумор без Одеси! Одеса з перших днів війни креативить як може. А вона таки може. Одразу на початку війни там вивісили величезний плакат: «Если маму кто-то тронет, того мама похоронит». А потім веселі одесити розмістили бігборд, де запитували у руского корабля: «Ну что, ты дошел?». А ще з’явились анекдоти: 

— Моня, что случилось с крейсером «москва»?

— Он повышен в звании до подводной лодки.

Чи такий: 

— Товарищ майор, а бандеровцы умеют воевать?

— Кто их знает, оттуда еще никто не возвращался.

Чимало мемів від наших співвітчизників також можна побачити в соцмережах. Пам’ятаймо хоча б реакцію на так звану біологічну зброю «Гуси-гуси — га-га-га. — На Московію? — Ага!» І понеслось.

Ну а в переддень різдвяних на новорічних свят не оминули українці й це, натякаючи, що колядувати цьогоріч краще з павербанками: «Коляд, коляд, коляднице, дайте трохи зарядиться». Або ж «Коляд, коляд, колядую, генератор носом чую», чи «Павербанк заряджає, Христос ся рождає». Ну і вже зовсім категоричне: «Без зарядки не підем, дайте тітко, на модем».

Одне слово, українці — це незламна нація, а отже, скоро наша Перемога.

Малюнок Олексія КУСТОВСЬКОГО.