За цей час нові назви отримали 436 вулиць, провулків, проспектів, бульварів та площ. Майже половина з них — понад 200 об’єктів — перейменовано цього року, після початку повномасштабного вторгнення в рамках процесу дерусифікації за окремою процедурою.
«2022-й можна назвати роком великої дерусифікації Києва. Столиця «змиває» із себе символи та нагадування про російську й радянську ідеологію. Так, починаючи з серпня 2022 року в Києві перейменували вже 237 вулиць, проспектів та бульварів, назви яких були пов’язані з країною-агресором чи радянським минулим. Зокрема, бульвар Дружби народів перейменували на бульвар Миколи Міхновського — на честь фундатора української армії. А вулиця Московська стала вулицею імені Князів Острозьких», — зазначив Віталій Кличко у дописі до відео, яке оприлюднив у соцмережах.
У столиці більше немає вулиць Леніна, Горького, Пушкіна, Кутузова, Суворова, Достоєвського, Московської, Волгоградської, провулків Ватутіна, Тургенєва, Василя Жуковського та інших діячів, що є символами московської імперії.
Свої історичні чи нові назви отримали не тільки вулиці столиці. Навесні перейменували колишню Арку Дружби народів, яка тепер носить назву Арка Свободи українського народу. Біля неї демонтували радянську бронзову скульптуру двох робітників, встановлену в 1982 році «на честь возз’єднання України з росією».
«Департамент суспільних комунікацій проводить масштабну інформаційно-комунікаційну кампанію щодо перейменувань у столиці, яка передбачає розповсюдження інфографічних матеріалів у соціальних мережах, розміщення зовнішньої реклами та виготовлення буклетів із перейменованими вулицями у кожному районі. Також видали загальний збірник, де знайомимо киян з новою назвою їхньої вулиці та постаттю, на честь якої вона найменована. Тобто наша мета — не просто позбавити від ідеологічних кліше та міфів російської імперської спадщини, ми хочемо, аби кияни більше знали про тих, на честь кого перейменували їхню вулицю», — наголошує директор департаменту Роман Лелюк.
Для зручності користувачів перейменовані вулиці згруповані відповідно до районів столиці. Брошура доступна онлайн (http://surl.li/eexhn), окрім того збірник можна буде знайти у Vcentrі HUB, ЦНАПах, районних державних адміністраціях тощо.
Також Роман Лелюк нагадав, що в разі перейменування вулиці документи змінювати не потрібно, адже нова назва не є зміною місця проживання.
«Перейменування не створює жодних побутових проблем. Перереєстрація може відбуватися під час заміни паспорта, вклеювання нових фотографій, зміни прізвища тощо. Тобто тоді, коли в людини виникає потреба. Тривалість процедури перереєстрації не обмежена в терміні», — каже директор департаменту суспільних комунікацій.
Також залишаються чинними документи, які засвідчують право власності на нерухомість: свідоцтво про право власності, свідоцтво про право на спадщину, договір купівлі-продажу, дарування тощо. Водночас, якщо юридична особа зареєстрована на вулиці, яка змінила назву, необхідно вносити зміни в установчі документи, скоригувати відомості про фізичну особу-підприємця, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб.